Trik z TikToka może uchronić przed wieloma chorobami. Lekarze: to działa

2022-11-29 10:36

Wiele trików, które możemy znaleźć na TikToku, nie ma zbyt wiele wspólnego ze zdrowiem. Wręcz przeciwnie – stosując się do niektórych zaleceń, możemy zrobić sobie więcej szkody niż pożytku. Ale nie tym razem. Trend, który znany jest od lat, a teraz bije rekordy popularności, zalecają nawet lekarze.

Trik z TikToka może uchronić przed wieloma chorobami. Lekarze: to działa
Autor: Getty Images / Tik Tok Trik z TikToka może uchronić przed wieloma chorobami. Lekarze: to działa

Dentyści biją na alarm: ten trend rzeczywiście może poprawić higienę jamy ustnej. Co więcej, jest prosty, tani i może pomóc pozbyć się nieświeżego oddechu, a także zapobiegać stanom zapalnym dziąseł i ubytkom.

Skrobanie języka zalecają lekarze

Prosta praktyka polega na zeskrobaniu z języka szkodliwych bakterii. Na naszym języku takich drobnoustrojów może znajdować się kilkaset. Im więcej bakterii w naszej jamie ustnej, tym większe prawdopodobieństwo stanów zapalnych, które mogą prowadzić do choroby dziąseł.

Pozbycie się dodatkowych bakterii zmniejsza również prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy. Lekarze podkreślają, że usuwanie białego nalotu na języku, będącego nagromadzeniem bakterii, martwych komórek i resztek jedzenia, jest bardziej skuteczne niż szczotkowanie lub nitkowanie tego obszaru.

Skrobanie języka będzie także dokładniejsze niż używanie płynu do płukania jamy ustnej, a także może poprawić działanie kubków smakowych.

Higiena jamy ustnej

Najlepiej użyć specjalnej skrobaczki

Do skrobania języka najlepiej sprawdzi się skrobaczka. To przedmiot w kształcie litery "U", najczęściej wykonany ze sztucznego tworzywa lub stali, jest tani i można go kupić w większości aptek.

Lekarz Sandeep Patel wyjaśnia: "Skrobaczki są dość skuteczne w usuwaniu bakterii z języka, a w niektórych przypadkach dentysta może zasugerować zakup skrobaczki i włączenie jej do rutynowej higieny jamy ustnej".

Dr Patel przypomina także, że skrobanie języka nie może zastąpić szczotkowania i nitkowania zębów, a przede wszystkim – regularnych wizyt w gabinecie stomatologa. Jednak zdaniem eksperta bez wątpienia poranne i wieczorne skrobanie języka może pomóc usunąć bakterie z tego obszaru i zachować czystość jamy ustnej.

Jak prawidłowo czyścić język?

Najlepiej skrobanie wykonywać przed lustrem. Po wystawieniu języka, zacznij skrobać od jego tylnej części. Przesuń w ten sposób skrobaczkę 3 lub 4 razy. Pamiętaj, żeby używać podczas skrobania lekkiego nacisku. Po każdym wykonanym ruchu opłucz skrobaczkę pod ciepłą wodą.

Po zakończeniu skrobania wypłucz usta wodą lub użyj płynu do płukania ust.