Kiedy potrzebny ortodonta?

2010-05-31 16:22

Jeśli masz wadę zgryzu, najwyższy czas, żebyś pomyślała o skorygowaniu jej. Prostować zęby można w każdym wieku. Ten zabieg daje wiele korzyści, ponieważ nieprawidłowy zgryz szkodzi zdrowiu. Krzywe zęby są bardziej narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Ortodonta dobierze właściwy dla ciebie aparat.  

Kiedy potrzebny ortodonta?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Najpierw dentysta, potem ortodonta
  2. Regularne wizyty u ortodonty
  3. Po założeniu aparatu ortodontycznego należy:
  4. Ortodoncja dorosłych [wideo]

Za pomocą aparatu ortodontycznego można skorygować nawet poważne wady zgryzu. I choć leczenie jest zwykle długie i kosztowne, przynosi zdumiewające efekty. Wyprostowane zęby to piękny, zjednujący ludzi uśmiech. Ale chodzi nie tylko o wygląd. Nieprawidłowy zgryz szkodzi zdrowiu. Krzywe zęby są bowiem bardziej narażone na próchnicę (trudniej je oczyścić) i choroby przyzębia (stany zapalne lub ropnie dziąseł). Ponadto podczas jedzenia mogą stykać się krawędziami, co powoduje ścieranie się szkliwa i odsłanianie zębiny, zwiększając wrażliwość zębów. Nieprawidłowo ustawione zęby nie pełnią też właściwie swojej funkcji – rozdrabniania pokarmu, a to zaburza pracę przewodu pokarmowego. Mogą także powodować zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych. Leczenie ortodontyczne zlikwiduje wszystkie te problemy. Bywa też konieczne, gdy stracisz któryś z zębów, bo wtedy może pomóc w przygotowaniu miejsca pod implanty.

Najpierw dentysta, potem ortodonta

Przed założeniem aparatu trzeba zlikwidować kamień i wyleczyć zęby. Dopiero wówczas można umówić się z ortodontą. Podczas pierwszej wizyty specjalista zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki i żuchwy oraz zrobi odciski, a potem gipsowe modele uzębienia, które posłużą do wykonania odpowiedniego aparatu. Następnie precyzyjnie ustali plan leczenia. W zależności od wady ortodontycznej może ono trwać od kilku miesięcy do ponad 2 lat. Kolejna wizyta to zakładanie aparatu. Trwa to ok. godziny, bo lekarz najpierw oczyszcza zęby, a potem przytwierdza aparat (w zależności od rodzaju dobiera zamki i przykleja je na zęby, zakłada pierścienie lub tuby na zęby trzonowe, wprowadza do zamków specjalny drut, który spowoduje właściwe przemieszczanie się zębów). Wymaga to cierpliwości, ale nie boli. Po założeniu aparatu możesz odczuwać dyskomfort – zwykle mija on po kilku dniach.

Zrób to koniecznie

Staranna higiena to podstawa

  • Starannie myj zęby po każdym posiłku, a nawet przekąsce.
  • Nie dopuścić do gromadzenia się resztek jedzenia pod aparatem.
  • Używaj specjalnych szczoteczek, które czyszczą zarówno zęby, jak i aparat (z rowkiem pośrodku), oraz jednopęczkowych, a także nici dentystycznych i tzw. wyciorków – umożliwiają dotarcie do miejsc między zamkami ortodontycznymi.
  • Przydatny może być też wodny irygator do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
  • Kup pasty i płyny do płukania ust z zawartością fluoru.

Regularne wizyty u ortodonty

Potem regularnie odwiedzaj ortodontę, by mógł kontrolować postępy leczenia i regulować siłę, z jaką aparat działa na zęby. Pamiętaj: aparat pozostawiony bez kontroli (lub zepsuty) może zniweczyć efekty leczenia.Po zdjęciu stałego aparatu konieczne będzie założenie tzw. aparatu retencyjnego, którego zadaniem jest utrzymanie prawidłowej pozycji zębów po leczeniu. Ma on postać przezroczystych szyn zakładanych na zęby, specjalnych włókien lub taśm przyklejanych do zębów od strony języka. Zwykle nosi się go przez 3–4 lata; w tym czasie konieczne są też wizyty kontrolne (co 3–6 miesięcy).

Po założeniu aparatu ortodontycznego należy:

  • Przez pierwsze dni po założeniu aparatu stałego powinno się jeść potrawy ciepłe i rozdrobnione.
  • W czasie całego leczenia należy unikać słodyczy. Cukierki toffi, guma do żucia mogą spowodować odkształcenie lub odklejenie aparatu, podobnie jak orzechy, twarde owoce i warzywa.
  • Na cenzurowanym są też produkty zawierające silne barwniki (m.in. buraki, wiśnie, jagody, sos sojowy, curry, kawa i herbata), bo mogą powodować przebarwienia elastycznych elementów aparatu.
  • Trzeba zrezygnować z napojów typu cola – osłabiają szkliwo zębów i sprzyjają powstawaniu nieestetycznych plam wokół zamków.

Ortodoncja dorosłych [wideo]

Na czym polega ortodoncja osób dorosłych? Jak leczenie ortodontyczne wpływa na rysy naszej twarzy? Posłuchaj naszego eksperta.

Leczenie ortodoncyjne u dorosłych

miesięcznik "Zdrowie"

Specjalizacje medyczne - test wiedzy
Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: