Jednowizytowe leczenie kanałowe zębów

2019-04-01 9:59

Myśl o leczeniu kanałowym zęba prawie każdego napawa strachem. Kojarzy się z długim i bolesnym procesem, który ciągnie się tygodniami. Na szczęście nowoczesna stomatologia oferuje leczenie kanałowe jednowizytowe. Zobacz, na czym polega leczenie zęba w trakcie jednej wizyty.

Jednowizytowe leczenie kanałowe zębów
Autor: Photos.com Jednowizytowe leczenie kanałowe zębów

Spis treści

  1. Dlaczego tak bardzo boimy się leczenia kanałowego?
  2. Leczenie kanałowe zęba w trakcie jednej wizyty
  3. Leczenie kanałowe w jeden dzień

Leczenie kanałowe budzi w większości z nas niemiłe uczucia i złe skojarzenia - jest bolesne, długotrwałe i obciążające dla kieszeni. Ale również w tej dziedzinie odnotowano postęp.

Do tej pory było tak. W środku nocy obudził cię silny ból zęba, więc następnego dnia biegniesz do swojego dentysty. Siadasz na fotelu i myślisz tylko o tym, żeby ząb przestał w końcu boleć. Gdy stomatolog przystępuje do pracy, z niecierpliwością oczekujesz na mającą za chwilę nadejść ulgę.

Nagle słyszysz: "Konieczne będzie leczenie kanałowe" i ogarnia cię… panika. Leczenie kanałowe jest bez wątpienia jednym z najbardziej nielubianych przez pacjentów zabiegów. Czy jednak we współczesnej stomatologii nadal jest ono tak bolesne i czasochłonne?

Dlaczego tak bardzo boimy się leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe stosowane jest, gdy miazga zębowa ulega martwicy i pojawia się w niej zakażenie bakteryjne lub stan zapalny. Odczuwamy wtedy silny ból, który ustępuje dopiero po usunięciu zakażonej tkanki i szczelnym wypełnieniu powstałej w komorze i kanałach zębowych przestrzeni. Kanały korzeniowe są bardzo wąskie i trudno skontrolować je bez zaawansowanych przyrządów optycznych.

Leczenie kanałowe zęba w trakcie jednej wizyty

Na zwiększenie komfortu pacjenta przy leczeniu kanałowym wpływa również nowa metoda leczenia, tzw. metoda jednowizytowa. Dzięki niej pacjent nie musi wracać kilkukrotnie do gabinetu, ponieważ wszystkie czynności zostają wykonane podczas jednej wizyty.

Cały zabieg odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Dzięki mikroskopowi możliwe jest dokładne oczyszczenie kanałów, wykrycie zwężeń lub dodatkowych kanałów i ominięcie przeszkód anatomicznych, co byłoby niemożliwe w tradycyjnej metodzie.

Kanały korzeniowe opracowuje się narzędziami maszynowymi lub ręcznymi i płucze płynami dezynfekującymi. Podczas tej samej wizyty kanały zostają wypełnione. Ilość czynności, jakie należy wykonać jest stosunkowo duża, dlatego taka wizyta może potrwać nawet 2-3 godziny, jednak nadal jest to oszczędność czasu pacjenta. Tradycyjne leczenie kanałowe rozłożone jest zawsze na kilka wizyt.

Leczenie kanałowe w jeden dzień

Posłuchaj, na czym polega leczenie zęba w trakcie jednej wizyty.

Leczenie kanałowe w jeden dzień

materiały prasowe