Pedofilia: czy pedofila można wyleczyć?

2013-02-12 11:03

Pedofilia, bez względu na to jak ostro ją oceniamy, jest po prostu kolejną chorobą, którą trzeba leczyć. Jak przebiega leczenie pedofilii? Czy pedofila można wyleczyć?

Pedofilia: czy pedofila można wyleczyć?
Autor: Photos.com Pedofilia, bez względu na to jak ostro ją oceniamy, jest po prostu kolejną chorobą, którą trzeba leczyć. Jak przebiega leczenie pedofilii? Czy pedofila można wyleczyć?

Spis treści

  1. Kim jest pedofil?
  2. Metody leczenia pedofilii
  3. Pedofilia: od akceptacji do potępienia

Pedofilia to zaburzenie psychiczne należące do grupy dewiacji seksualnych (parafilii). Pedofilia dotyczy zachowań lub fantazji seksualnych związanych z dziećmi przed okresem pokwitania - poniżej 13 roku życia. Aż nazbyt często do aktów pedofilii dochodzi w rodzinie - pedofilem okazuje się być np. ojciec lub wujek w stosunku do dziewczynki.

Kim jest pedofil?

Pedofil wykorzystuje seksualnie dzieci. Co gorsza, w większości przypadków pedofil jest osobą bliską dziecku, osobą, której dziecko ufa. We współczesnej Europie pedofilia jest potępiana przez wszystkich: zwykłych ludzi i największe autorytety. Pedofil to osoba, która ma co najmniej 16 lat lub jest co najmniej 5 lat starsza od poszkodowanego dziecka. Statystycznie 90 procent pedofili to mężczyźni. Błędem jest łączenie pedofilii przede wszystkim z homoseksualizmem, bo aż 95 procent aktów pedofilii jest heteroseksualnych, a tylko 5 procent homoseksualnych. Pedofil wymaga pomocy, ale również odizolowania od potencjalnych ofiar.

Metody leczenia pedofilii

Do metod leczenia pedofilii należą:

  • kastracja chemiczna,
  • psychoterapia,
  • farmakoterapia
  • programy prewencyjne, mające na celu wczesne wykrywanie potencjalnych sprawców oraz uczulenie społeczeństwa, a przede wszystkim dzieci na zły dotyk

Z punktu widzenia medycznego przymusowa kastracja chemiczna osób, którym udowodniono pedofilię jest błędem - to działanie jedynie objawowe, nieskierowane na główną przyczynę, jaką jest zaburzenie osobowości.

Warto wiedzieć

Pedofilia: od akceptacji do potępienia

W kulturze starożytnej pedofilia Grecji była w pełni akceptowana. Współcześnie również są kultury, w których pedofilia traktowana jest jak każde inne zachowanie seksualne - np. w plemieniu Eipo żyjącym na Nowej Gwinei są akceptowane kontakty seksualne dorosłych mężczyzn z dziećmi w każdym wieku. Nadal niektóre kultury akceptują małżeństwa z nieletnimi dziewczynkami. G. de Rais, marszałek Francji żyjący w XV w., miał kontakty pedofilne z kilkuset chłopcami, z których około 200 zabił. W XVIII-wiecznej Anglii były rozpowszechnione domy publiczne o pedofilnym charakterze. We współczesnej Europie pedofilia spotyka się z surowym potępieniem - wobec pedofilów oczekuje się stosowania najsurowszych kar, z kastracją włącznie.