Leczenie schizofrenii a wystąpienie epizodu psychotycznego [Porada eksperta]

2018-02-10 10:39

Chciałabym się dowiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo nawrotu choroby (w postaci epizodu psychotycznego) u chorych w trakcie przyjmowania leków? Interesuje mnie także jakie efekty w założeniu mają dać leki przyjmowane w schizofrenii: zablokować występowanie objawów pozytywnych czy tych negatywnych także? I dlaczego ich przyjmowanie jest tak ważne?

Porada psychiatry
Autor: Getty Images

Po przejściu epizodu psychotycznego zaleca się różnie długie przyjmowanie leków, po przejściu kilku epizodów - bezterminowe. Przy zażywaniu odpowiedniej dawki i dopasowywaniu jej do bieżącego stanu psychicznego możliwość powrotu psychozy jest radykalnie mniejsza. W jakim stopniu będą redukowane objawy negatywne a w jakim objawy pozytywne, zależy od rodzaju leku i odpowiedzi organizmu.

Przyjmowanie leków jest tak ważne, bo zapobiega nawrotom. Pacjentom nieraz się wydaje, że to zbędne, a nawet szkodliwe - bo jak leki odstawiają, zaczynają się czuć lepiej. Ale na krótko... Potem często wraca choroba, intensywne leczenie, a nawet szpital. To się nie opłaca!

Pozdrawiam!

Przeczytaj też

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.