Zespół ds. przeciwdziałania dyskryminacji osób chorych na otyłość przy RPP

Rzecznik Praw Pacjenta powołał zespół ekspertów, których zadaniem będzie przeciwdziałanie dyskryminacji i stygmatyzacji osób chorych na otyłość w placówkach medycznych. To wspólna inicjatywa Biura RPP oraz Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA.

Odmowa wykonania usługi medycznej, brak sprzętu diagnostycznego i leczniczego dostosowanego do potrzeb osób z masą ciała powyżej 120 kg oraz traktowanie uwłaczające godności człowieka i pacjenta - to główne problemy, które zgłaszają osoby chore na otyłość do Rzecznika Praw Pacjenta. Aby przeciwdziałać dyskryminacji osób z otyłością w dostępie do systemu leczenia i opieki medycznej, Rzecznik zaprosił do współpracy zespół ekspertów z różnych obszarów związanych z leczeniem i rehabilitacją tej grupy chorych.

Celem zespołu powołanego przy RPP jest opracowanie dobrych praktyk dla personelu podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie postępowania, procedur i sposobów komunikacji z pacjentami chorymi na otyłość.

Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się 5 września. W skład zespołu weszli przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Pacjenta, lekarze eksperci obesitologii, czyli leczenia nadwagi i otyłości – prof. dr hab. Magdalena Olszanecka – Glinianowicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, dr n. med. Mariusz Wyleżoł i dr n. med. Aleksandra Mojkowska (oboje chirurdzy bariatrzy), socjolog – dr Krzysztof Sobczak z Zakładu Socjologii Medycyny i Patologii Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a także przedstawiciele samorządu pielęgniarek i fizjoterapeutów oraz organizacji pacjenckich działających na rzecz osób z otyłością – Magdalena Gajda, Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość oraz Katarzyna Partyka, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO.

Tryb pracy zespołu przewiduje możliwość zgłaszania problemów, spostrzeżeń i uwag w kwestii tworzenia dokumentu. Można je przesyłać na adres: strategia@rpp.gov.pl

Zespół ds. przeciwdziałania dyskryminacji osób chorych na otyłość przy RPP
Autor: Materiały prasowe RPP
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE