Opakowania produktów: nowe wytyczne profilaktyczne

2020-01-08 12:46

Informacja o kaloryczności produktów umieszczana na opakowaniach nie wystarcza, aby powstrzymać nas przed ich zjedzeniem. Konieczne są także wskazówki, ile czasu musimy poświęcić na wysiłek fizyczny, aby zużyć energię zawartą w tych produktach. To apel prof. Amandy Daley z Loughborough University w Wielkiej Brytanii z artykułu opublikowanego na łamach „Journal of Epidemiology and Community Health”.

Opakowania produktów: ile trzeba się ruszać, aby spalić kalorie?
Autor: Getty Images

Aby spalić kalorie zawarte w pizzy musimy spacerować aż 4 godziny. Po zjedzeniu czekoladowego batona z 229 kaloriami należałoby biegać przez co najmniej 22 minuty. Ciastko muffinka ma prawie 300 kalorii, a podwójna kanapka z kurczakiem i bekonem – prawie 450 kalorii. Tymczasem na spalanie ok. 500 kalorii należałoby poświęcić 50 minut biegania.

Prof. Amanda Daley z Loughborough University wnioskuje, aby na opakowaniach produktów żywnościowych oraz w restauracyjnych kartach dań były umieszczane informacje nie tylko o kaloryczności, ale także o tym, ile czasu trzeba poświęcić na aktywność fizyczną, aby te kalorie spalić. Jej zdaniem, taka ocena spożywanej żywności może zmniejszyć nasze dzienne spożycie o 200 kalorii.

Wysuwając tę tezę brytyjska specjalistka powołuje się na analizę 14 badań, które do tej pory przeprowadzono w tym obszarze. Wynika z nich, że zwracamy coraz większą uwagę na różne sposoby ułatwiające nam podjęcie decyzji co zjeść, kiedy i ile oraz przekonywujące do większego wysiłku fizycznego. Prof. Daley przypomina także, że nieprawidłowe odżywianie i niska aktywność ruchowa przyczyniają się do powstawania nadwagi i otyłości. Według niej, nowe informacje na opakowaniach produktów wpłyną na nasze decyzje żywieniowe: zanim zjemy np. słodycze zastanowimy się ile czasu będziemy musieli poświęcić, aby zużyć energię, której nam dostarczyły.

Do wniosku prof. Daley przychyla się Brytyjskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego (Royal Society for Public Health). Eksperci towarzystwa przypominają, że mężczyźni powinni spożywać każdego dnia do 2500 kalorii, a kobiety – do 2000 kalorii.

Opracowano na podstawie: PAP, medycyna-rodzinna.esculap.com