Lubisz pić gorącą kawę i herbatę? Ekspert ostrzega: to zwiększa ryzyko raka

2022-11-03 11:10

Łyk gorącej kawy lub herbaty w chłodnny, jesienny poranek to rytuał wielu z nas. Ale spożywanie napojów o zbyt wysokiej temperaturze, może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Popularyzator nauki oraz biotechnolog Dawid Polak ostrzega, że picie kawy i herbaty, kiedy są zbyt gorące, może sprzyjać rozwojowi raka przełyku.

Lubisz pić gorące napoje? Ekspert ostrzega: zwiększają ryzyko raka
Autor: Getty Images Lubisz pić gorącą kawę i herbatę? Ekspert ostrzega: to zwiększa ryzyko raka

Naukowiec Dawid Polak podkreśla, że w ciągu roku w Polsce rozpoznaje się ok. 1300 nowych przypadków raka przełyku. Na rozwój tego nowotworu mają wpływ głównie czynniki takie jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu czy zakażenie wirusem HPV. Ale jeden nawyk, który stosuje wiele osób, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, także może zwiększać ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Picie zbyt gorącej kawy i herbaty może zwiększać ryzyko raka przełyku

Chodzi o picie herbaty i kawy, które są zbyt gorące. - Spożywanie tychże napojów o zbyt wysokiej temperaturze może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i sprzyjać rozwojowi raka przełyku – podkreśla naukowiec.

Jednak to wcale nie oznacza, że powinniśmy całkowicie rezygnować z tych napojów. Każdy z nich może wnieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Kawa może poprawiać krążenie krwi, jest źródłem ważnych antyoksydantów i pozytywnie wpływa na zdrowie serca.

Herbata z kolei pozytywnie działa na trawienie. Picie herbaty nawadnia organizm, a dzięki zawartym w niej polifenolom – jej spożywanie może służyć poprawie procesów poznawczych. Kluczem jest picie napoi wymagających parzenia w odpowiedniej temperaturze, która nie powinna być zbyt wysoka.

Kluczowe objawy raka przełyku

Rak przełyku znajduje się w pierwszej 10 nowotworów pod względem częstości występowania. Rocznie na świecie w wyniku rozwoju tego nowotworu umiera ok. 400 tys. chorych. Biotechnolog Dawid Polak podkreśla, że eksperci Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) wskazują, że w latach 2020-2040 globalne obciążenie rakiem przełyku wzrośnie o ponad połowę.

To oznacza, że nowotwór przełyku będzie diagnozowany u blisko miliona pacjentów rocznie. Jak podkreślają eksperci, wczesny rak przełyku zwykle nie powoduje żadnych objawów. Oznaki i objawy raka przełyku, które mogą pojawić się wraz z rozwojem tego nowotworu, obejmują np. trudności w połykaniu, kaszel lub chrypkę, utratę masy ciała.

Chory może również uskarżać się na ból, ucisk lub pieczenie w klatce piersiowej, zgagę i niestrawność.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?