Lekarka i pacjentka onkologiczna ostrzega. 5 objawów lepiej nie lekceważyć
Aleksandra Urban-Preisner, lekarka POZ i pacjentka onkologiczna, podkreśla, jak ważne jest nielekceważenie pewnych objawów. Mimo że nie zawsze wskazują na poważne zagrożenie, mogą być sygnałem, którego nie wolno ignorować. Kobieta wymienia pięć kluczowych objawów, które mogą być oznaką nowotworu.
Lekarka i pacjentka onkologiczna w jednym
Lekarka Aleksandra Urban-Preisner codziennie przyjmuje pacjentów, zarówno dzieci, jak i dorosłych, w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Oprócz tego specjalizuje się w medycynie podróży i działa aktywnie w mediach społecznościowych, gdzie na Instagramie, pod nazwą @podrozujaca.doktorka, dzieli się swoją wiedzą medyczną.
Prywatnie zmaga się z chorobą nowotworową, o czym poinformowała jakiś czas temu swoich obserwatorów. Dowiedziała się o raku tuż po powrocie z długich, zagranicznych wakacji i obecnie jest na początku drogi ku wyzdrowieniu. Lekarze ułożyli już plan leczenia, a pierwszym etapem jest chemioterapia.
Pięć sygnałów ostrzegawczych
W jednym z najnowszych postów lekarka zwróciła się do swoich fanów z ważnym przesłaniem.
Nie lekceważ objawów! Zgłoś się do lekarza i nie przegap choroby. Mam dla Was 5 przykładów objawów, które nie muszą znaczyć, że dzieje się coś poważnego, ale niestety mogą, dlatego warto to skonsultować z lekarzem
- zaczęła post na Instagramie.
Aleksandra Urban-Preisner przedstawiła 5 sygnałów ostrzegawczych, których nie należy bagatelizować.
Uporczywy świąd - lekarka zauważa, że każdego czasami swędzi skóra, ale jeśli zdarza się to częściej, a na ciele nie widać zmian typowych, np. dla atopowego zapalenia skory, to warto wykonać podstawowe badania krwi. Swędzenie może sugerować zaburzenia pracy wątroby (problemy z drogami żółciowymi) oraz nowotwory krwi (może pojawić się przy chłoniaku).
Nocne poty zdaniem ekspertki są niespecyficznym objawem, kojarzonym głównie z okresem okołomenopauzalnym, ale mogą występować również w przypadku nowotworów krwi. Przyznała, że ten symptom towarzyszy również jej chorobie.
Utrzymujący się kaszel to kolejny sygnał ostrzegawczy, zwłaszcza jeśli trwa >4 tygodni i nie reaguje na stosowane leczenie. Aleksandra Urban-Preisner przytoczyła historię pacjenta, którego stan wskazywał na zwykłą infekcję, ale finalnie okazało się, że kaszel i powiększone węzły chłonne były jedynymi objawami chłoniaka.
Warto pamiętać, że kaszel to jeden z najczęściej występujących objawów raka płuca, dotykający od 45 do nawet 75 proc. pacjentów. Może być również obecny w przypadku innych nowotworów z przerzutami do płuc.
Zwiększona męczliwość i nietolerancja wysiłku to bardzo ogólne dolegliwości, które mogą świadczyć o różnych problemach zdrowotnych, takich jak anemia, choroby przewlekłe i nowotwory.
Wzdęcia brzucha to kolejny mało specyficzny objaw, o którym wspomina lekarka. Nawracające problemy tego typu powinny skłonić do wykonania badania ginekologicznego, ponieważ zwiększenie obwodu brzucha może wskazywać na raka jajnika.
Polecany artykuł: