5 najbardziej bolesnych nowotworów. Ich objawy mogą być nieoczywiste

2022-09-15 10:31

Niektóre nowotwory rozwijają się w ciszy latami, inne dają o sobie znać. Niektóre z nich powodują większy ból, inne nie dają żadnych objawów bólowych. Ale bóle nowotworowe to częste zjawisko, na który wpływ ma przede wszystkim postęp choroby. Które z nowotworów są najbardziej bolesne?

5 najbardziej bolesnych nowotworów. Ich objawy mogą być nieoczywiste
Autor: Getty Images

Guzy nowotworowe mogą wywierać nacisk na otaczające tkanki lub utrudniać normalne funkcjonowanie organizmu, a przez to powodować ból. Ale ból nadal jest pojęciem subiektywnym i granice różnych ludzi mogą być różne. Jednak niektóre nowotwory mogą przynosić więcej bólu niż inne.

Eksperci nie pozostawiają wątpliwości – rak niekoniecznie musi być wyrokiem śmierci. Wczesne wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia może pomóc pokonać chorobę i żyć. Jednak często ta droga jest długa i bolesna.

Choć trudno jest definitywnie określić, jaki nowotwór jest numerem jeden pod względem bólu, lekarka Tomi Mitchell wskazuje na 5 najbardziej bolesnych z nich.

Żyję z rakiem piersi: "Moment załamania przychodzi, kiedy leczenie się kończy"

Nowotwory głowy i szyi

Specjalistka podkreśla, że głowa i szyja zwierają liczne zakończenia nerwowe, przez co nawet niewielkie guzy mogą powodować dyskomfort. W przypadku tego rodzaju nowotworu guzy często pojawiają się w pobliżu wrażliwych obszarów np. języka lub gałki ocznej, więc podczas ich wzrostu, może pojawić się silny ból.

Dr Mitchell dodaje: "Nowotwory głowy i szyi często rozprzestrzeniają się na pobliskie węzły chłonne, które również mogą stać się powiększone i bolesne".

Rak trzustki

"Rak trzustki jest jedną z najbardziej agresywnych i śmiertelnych form raka. Niestety, często długo nie jest diagnozowany, a potem może być za późno na skuteczne leczenie. Jednym z głównych powodów jest to, że rak trzustki często powoduje bardzo mały ból we wczesnych stadiach" – zaznacza ekspertka.

Trzustka znajduje się w pobliżu głównych naczyń krwionośnych i nerwów, więc podczas wzrostu guzy mogą uciskać te struktury, a ból może promieniować. Co więcej, nowotwór trzustki może spowodować bolesny stan zapalny tego narządu i prowadzić do niedożywienia oraz zakłócenia wchłaniania składników odżywczych, a stąd już krótka droga do osłabienia, zmęczenia i dalszego bólu.

Rak przełyku

Choć występuje stosunkowo rzadko, należy do jednych z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Często długo nie daje o sobie znać, zwykle rozprzestrzeniając się w ciszy. Guz uciskający nerwy przełyku może powodować silny ból.

Ten typ nowotworu może utrudniać połykanie, a w konsekwencji prowadzić do utraty wagi oraz niedożywienia.

Rak kości

Specjalistka podkreśla, że jeśli komórki rakowe rosną i rozprzestrzeniają się przez tkankę kostną, może to powodować ból. Często ten wzrost powoduje osłabienie i złamania kości. A przez to, że kości stale się poruszają, dyskomfort może się nasilać.

Rak żołądka

Lekarka wyjaśnia: "Rak żołądka jest jednym z najbardziej bolesnych nowotworów, jakich można doświadczyć. Ból jest spowodowany przez guz uciskający błonę śluzową żołądka i inne narządy w jamie brzusznej. Może to powodować duży dyskomfort".

Dyskomfort bólowy może być pogłębiany, kiedy rak żołądka rozprzestrzenia się na inne części ciała takie jak płuca i wątroba. Wówczas guz wywiera nacisk na więcej narządów.

Samo leczenie nowotwór także może powodować ból. Zarówno radioterapia, jak i chemioterapia może powodować uszkodzenia błon śluzowych, a przez to - silny ból. Chemioterapia z kolei sprzyja bólom mięśni i stawów.