Nietypowy zapach potu może świadczyć o chorobie. 5 najczęstszych przyczyn

2022-06-15 12:28

Zapach potu może sugerować różne choroby, m.in. cukrzycę, niewydolność nerek, wątroby, a nawet nowotwory. Wówczas woń potu jest zmieniona i może przypominać zapach np. acetonu lub zgniłych owoców, octu czy moczu. Nie należy lekceważyć tego objawu, gdyż zwykle wskazuje on na zaawansowaną postać choroby. Sprawdź, jaką chorobę może oznaczać zapach potu.

Mężczyzna patrzący na swoją spoconą pachę
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zapach potu - aceton
  2. Pot o zapachu moczu, amoniaku
  3. Mysi zapach potu
  4. Pot o zapachu świeżej wątróbki
  5. Pot o zapachu nieświeżego piwa
  6. Pot o zapachu świeżego chleba
  7. Zapach potu - na jakie jeszcze choroby może wskazywać?

Zapach potu może się zmieniać pod wpływem stosowanej diety, palenia papierosów czy przyjmowanych leków. Jednak czasami nieprzyjemna woń potu może oznaczać chorobę. Specjaliści przypuszczają, że choroby zaburzają procesy chemiczne zachodzące w organizmie, na skutek czego zmienia się m.in. woń potu - staje się charakterystyczna dla danego schorzenia. Z tego powodu naukowcy na całym świecie pracują nad produkcją tzw. sztucznych nosów (receptorów węchowych), które umożliwią analizę składu powietrza wydychanego przez chorego, a także woń, jaką wydziela jego ciało, a co za tym idzie - wczesną diagnostykę wielu schorzeń.

Nie tylko zapach potu zwiastuje groźne choroby. Te zmiany na ustach mogą również zwiastują choroby! Zobacz: Zmiany na ustach (krostki, grudki, pęcherzyki). 8 najczęstszych przyczyn [ZDJĘCIA]

Zapach potu - aceton

Zapach potu, który przypomina aceton lub gnijące owoce, oznacza nierozpoznaną lub źle leczoną cukrzycę. Gdy cukier w nadmiarze gromadzi się we krwi (bo z powodu braku insuliny nie może zostać dostarczony do komórek ciała), dochodzi do wytworzenia się tzw. ciał ketonowych: kwasu acetooctowego, kwas betahydroksymasłowego oraz acetonu - stąd nieprzyjemny zapach potu. Należy pamiętać, że ciało pachnące acetonem świadczy o głębokich zaburzeniach cukrzycowych, które wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej.

Pot o zapachu moczu, amoniaku

Tzw. zapach mocznicowy (foetor uraemicus) wskazuje na zaawansowaną niewydolność nerek. W tym przypadku objawami towarzyszącymi będą m.in. zmiana ilości oddawanego moczu (początkowo będzie to wielomocz, a potem skąpomocz), osłabienie i męczliwość, dolegliwości ze strony układu kostnego, suchość skóry, ziemiste zabarwienie skóry.

Jak walczyć z nadmiernym poceniem?

Mysi zapach potu

Pot o mysim zapachu wskazuje na fenyloketonurię - uwarunkowaną genetycznie chorobę metaboliczną, w przebiegu której dochodzi do gromadzenia się w narządach fenyloalaniny - substancji, która doprowadza do ich dysfunkcji. Objawy choroby pojawiają się już u niemowlęcia. Są to m.in. sporadyczne wymioty, wysypki skórne, drgawki, zwiększone lub zmniejszone napięcie mięśniowe. Ponadto charakterystyczne są jasna karnacja i włosy.

Pot o zapachu świeżej wątróbki

Po o zapachu świeżej wątróbki może świadczyć o niewydolności wątroby. W przebiegu choroby pojawiają się m.in. bóle brzucha, zwłaszcza po prawej stronie, nieprzyjemne odbijane po jedzeniu, brak łaknienia, wzdęcia. Następnie pojawia się żółtaczka i dochodzi do powiększenia wątroby.

Pot o zapachu nieświeżego piwa

Pot o zapachu nieświeżego piwa może wskazywać na gruźlicę. Wówczas charakterystycznym objawem jest utrzymujący się kaszel – początkowo suchy, a następnie z odkrztuszaniem plwociny, któremu mogą towarzyszyć bóle w klatce piersiowej i spadek masy ciała.

Pot o zapachu świeżego chleba

Pot o zapachu świeżego chleba może zwykle oznacza dur brzuszny, który najczęściej występuje w Afryce, Azji południowo-wschodniej oraz na Dalekim Wschodzie. Początkowo pojawiają się objawy grypopodobne - gorączka, bóle głowy, złe samopoczucie, osłabienie i utrata apetytu. Później na klatce piersiowej i brzuchu pojawia się wysypka w postaci bladoróżowych plamek (zwana różyczką durową).

Zapach potu - na jakie jeszcze choroby może wskazywać?

Zapach surowego mięsa może oznaczać żółtą febrę. Jeśli ciało pachnie jak świeżo wyrwane pióra, może to sugerować różyczkę. Natomiast zapach octu podobno pojawia się u osób chorych na schizofrenię.