Z trudem wstajesz, a w dzień źle się czujesz? To ważny sygnał alarmowy

2024-03-05 8:12

Każda osoba może mieć gorszy dzień. Ale jeśli poranne wstawanie nie jest łatwe przez dłuższy czas? Jeśli jednak codziennie pobudka jest torturą, a poranek okupiony dużym wysiłkiem, może to być sygnał ostrzegawczy. Sprawdź, o czym może świadczyć problem ze wstawaniem i dlaczego warto omówić go z lekarzem.

Z trudem wstajesz, a w dzień źle się czujesz? To może być sygnał alarmowy
Autor: Getty Images

Trudności ze wstawaniem - przyczyny

Wszyscy wiemy, że wśród nas są przysłowiowe skowronki i sowy, że wstawanie po ciemku w zimowym półroczu to duże wyzwanie (i niejako jest wbrew naturze) i że nie zawsze zrywamy się z łóżka z entuzjazmem.

Jednak warto mieć na uwadze fakt, że realne trudności ze wstaniem z łóżka, którym towarzyszą określone fizyczne objawy, mogą być skutkiem poważnej choroby.

Poradnik Zdrowie: Epidemia bezsenności - webinar z psychiatrą

Poranne objawy, które powinny niepokoić 

Jeśli o poranku pojawia się kołatanie serca, zwiększona potliwość albo duszności, to stan, którego nie można lekceważyć. Niekiedy zaś, mimo teoretycznie dobrze przespanej nocy, w ciągu dnia może pojawiać się zmęczenie i trudności z koncentracją.

Co ciekawe, również wahania nastrojów w ciągu dnia mogą być objawem tej choroby. Niektórym osobom towarzyszą bóle głowy, nieznajdujące innego wytłumaczenia.

Dolegliwość, która może powodować wspomniane objawy, to bezdech senny. W tym schorzeniu dochodzi do czasowej, częściowej lub całkowitej, niedrożności dróg oddechowej podczas snu.

Bezdech senny - objawy i skutki

Pacjent, śpiąc, nie jest świadomy, że doświadcza bezdechu. Natomiast za dnia czuje się gorzej fizycznie i psychicznie. Objawy mogą być tłumaczone innymi przyczynami np. niewyspaniem się, ogólnym przemęczeniem, niedoborem witamin czy stresem.

Jeśli śpimy z kimś, możemy z pomocą tej osoby ustalić, czy spaniu towarzyszy chrapanie. To również jeden z symptomów bezdechu sennego i zarazem sygnał, by iść do lekarza. Niektóre osoby wskutek bezdechu śpią niespokojnie, często się wybudzając lub gwałtownie ruszając we śnie. Inne osoby często wstają w nocy, aby oddać mocz.

Bezdech senny oznacza nie tylko gorszą jakość snu. Zwiększa również ryzyko chorób serca i układu krążenia, w tym zawału serca i udaru mózgu. Ponadto spadki koncentracji, zauważane u pacjentów z bezdechem, stanowią jedną z przyczyn wypadków samochodowych.

Bezdech senny - przyczyny 

Przyczyny bezdechu sennego to m.in.

  • skrzywiona przegroda nosowa
  • przerost migdałków podniebiennych
  • choroby zatok
  • palenie tytoniu
  • nadużywanie alkoholu
  • przewlekły stres
  • otyłość

Bezdech senny - jak leczyć

Bezdech senny leczony jest w zależności od przyczyn. Wyeliminowanie papierosów i alkoholu czy redukcja wagi mogą być pomocne. W uzasadnionych przypadkach stosuje się zabiegi laryngologiczne albo tzw. protezy powietrza, czyli urządzenia dostarczające powietrza w trakcie snu.