Widzisz te zmiany - pędź do lekarza. Tak wyglądają stolce typowe dla raka trzustki

2023-03-22 13:36

Rak trzustki wpływa na pracę układu pokarmowego oraz na wchłanianie tłuszczu. Dlatego jednym z jego możliwych objawów mogą być zmiany w wyglądzie stolca. W przypadku tego nowotworu charakterystyczny jest nie tylko odbarwiony kał, ale również stolce lub biegunki tłuszczowe. Warto zwracać uwagę na ten objaw, tym bardziej, że bardzo łatwo można go rozpoznać.

Widzisz te zmiany - pędź do lekarza. Tak wyglądają stolce typowe dla raka trzustki
Autor: Getty Images Widzisz te zmiany - pędź do lekarza. Tak wyglądają stolce typowe dla raka trzustki

Diagnozę "rak trzustki" każdego roku słyszy w Polsce około czterech tysięcy osób. U większości z nich nowotwór jest w zaawansowanym stadium, gdyż dopiero wtedy pojawiają się objawy, które skłaniają chorego do wizyty u lekarza.

Jednym z możliwych objawów raka trzustki jest nadmierna obecność tłuszczu w kale.

Pierwsze objawy raka trzustki

Czym są stolce tłuszczowe i dlaczego powstają?

Stolce tłuszczowe pojawiają się wówczas, kiedy zaburzony zostaje proces trawienia tłuszczów. Może dojść do tego za sprawą zbyt tłustego posiłku, ale jeśli takie zmiany pojawiają się regularnie, mogą mieć związek z chorobą wątroby lub trzustki.

Tłuszcze są rozkładane i wchłaniane w jelicie cienkim, jednak ich trawienie wymaga współpracy kilku narządów - konieczne są enzymy trawienne z trzustki i żółć z wątroby. Jeśli trzustka przestaje wytwarzać enzymy, proces ten zostaje zaburzony. Tłuszcze nie są wtedy wchłaniane, lecz wydalane wraz z kałem.

Jak rozpoznać stolec tłuszczowy? To proste

Stolce tłuszczowe różnią się od zwykłych stolców i łatwo można to dostrzec w toalecie. Stolce takie są:

  • luźne
  • połyskliwe, wyraźnie tłuste
  • pieniste
  • cuchnące
  • mają jasny kolor
  • nie opadają na dno muszli klozetowej
  • mogą przyklejać się do toalety.

Niekiedy sama obserwacja stolca to za mało, by stwierdzić, czy faktycznie jest w nim nadmiar tłuszczu. W takiej sytuacji przydatne jest badanie analizujące zawartość tłuszczu w kale - pozwala ono stwierdzić jego nadmiar, brak lub normę.

W trakcie  badania analityk umieszcza zawiesinę z kałem na szkiełku laboratoryjnym, dodaje barwnik i oznacza liczbę oraz wielkość kulek stolca znajdujących się w próbce.

Inne możliwe przyczyny tłustych stolców

Takie stolce są charakterystyczne dla raka trzustki, ale nie jest to ich jedyna przyczyna. Nadmierna ilość tłuszczu w kupie może również towarzyszyć m.in. takim chorobom i stanom jak:

Każdy z nich wymaga leczenia, a im wcześniej zostanie ono podjęte, tym lepsze będą jego efekty. Dlatego jeśli zauważysz, że wygląd stolca zaczął odbiegać od normy, koniecznie powiedz o tym lekarzowi POZ, który na podstawie towarzyszących objawów wyda skierowanie na określone badania.