Ważny zwiastun raka trzustki. Można go dostrzec w moczu

2022-09-21 10:33

Objawy raka trzustki kojarzymy zwykle z utratą masy ciała czy bólem brzucha po lewej stronie. Tymczasem jednym z najłatwiej zauważalnych objawów tego nowotworu mogą być zmiany w kolorze moczu, związane ze wzrostem stężenia bilirubiny we krwi.

Ważny zwiastun raka trzustki. Można go dostrzec w moczu
Autor: Getty Images

Trzustka to jeden z narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Anatomicznie leży tuż za żołądkiem, niedaleko wątroby. Produkuje ważne hormony - insulinę i glukagon - regulujące poziom cukru we krwi, a także enzymy niezbędne do trawienia pokarmów.

Rak trzustki jest nowotworem, który zbiera śmiertelne żniwo - rzadko daje objawy na tyle wcześnie, by można było go wykryć jeszcze nim choroba osiągnie zaawansowane stadium, kiedy za późno jest na skuteczne leczenie. Tym bardziej warto więc uważnie przyglądać się sygnałom, jakie daje nam ciało.

Objaw raka trzustki dostrzegalny w toalecie

Jednym z objawów raka trzustki, który według American Cancer Society obserwuje wielu chorych na początkowym etapie choroby (nawet jeszcze przed postawieniem diagnozy), jest zmiana koloru moczu. Z jasnożółtego staje się on wówczas jasnobrązowy i stopniowo ciemnieje.

Zmiana ta pojawia się niezależnie od ilości wypijanych płynów i ma związek ze wzrostem poziomu bilirubiny we krwi. Bilirubina jest pomarańczowoczerwonym barwnikiem obecnym w układzie pokarmowym - jest produktem rozpadu hemu z hemoglobiny i pozostałych hemoprotein. W przebiegu raka trzustki, gdy zmiany obejmują odcinek trzustkowy przewodu żółciowego wspólnego, dochodzi do wzrostu jego stężenia i żółtaczki, objawiającej się m.in. ciemniejszym zabarwieniem moczu, a także żółtawą barwą skóry i białek oczu.

Inne możliwe objawy raka trzustki

Objawy raka trzustki często są bardzo niejednoznaczne, co nie tylko utrudnia diagnozę, ale wręcz często ją opóźnia, gdyż chorzy przypisują je banalnym dolegliwościom trawiennym. Oprócz ciemnego moczu do objawów tego nowotworu, które zgłaszane są w pierwszej kolejności, zaliczane są:

  • dyskomfort odczuwalny w jamie brzusznej, opisywany jako pobolewanie
  • niechęć do jedzenia
  • nieuzasadnione chudnięcie
  • szybkie uczucie wypełnienia żołądka w trakcie posiłku
  • mdłości
  • osłabienie
  • ból pleców, który promieniuje do łopatek 
  • swędzenie skóry
  • odbarwione stolce.

Właściwą diagnozę może też utrudnić fakt, że zarówno same objawy, jak i ich nasilenie zależą od lokalizacji guza i jego wielkości, w dodatku mogą pojawiać się i zanikać.