Twoja twarz informuje o stanie zdrowia. Te choroby są wypisane na skórze

2023-08-08 19:55

Czasem wystarczy na kogoś spojrzeć, by wiedzieć, że nie jest zdrowy. Czy możliwe jest jednak postawienie precyzyjnej diagnozy, co mu dolega? Realne jest ustalenie „na oko”, który narząd wymaga staranniejszych badań? Doświadczeni lekarze przekonują, że czasem tak, ale nie zalecają samodzielnych prób.

Patofizjonomika, czyli czytanie choroby z twarzy. Czy mapki z wypisanymi schorzeniami są prawdziwe?
Autor: GettyImages Patofizjonomika, czyli czytanie choroby z twarzy. Czy mapki z wypisanymi schorzeniami są prawdziwe?

Choroby skóry, wady genetyczne, ale także zaburzenia hormonalne, stany zapalne i nowotworowe, mogą objawić się na twojej twarzy. Wystarczy zajrzeć do encyklopedii medycyny – przy bardzo wielu schorzeniach wymienia się objawy skórne. Patofizjonomika, czyli "czytanie z twarzy", bywa jednak szkodliwe, gdy traktujesz to wszystko zbyt serio, bez odpowiedniego przygotowania medycznego.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dermatologa?

Patofizjonomika i mnogość objawów

Obrzęki, bladość, zaczerwienienia, zasinienia, plamy, przebarwienia, wypryski, krosty, przetłuszczenia i wysuszenia, zmiana rysów - lekarz z naszej skóry, zwłaszcza na twarzy, może wyczytać naprawdę sporo. Bywa, że pierwszym specjalistą, który sygnalizuje problem w odległym narządzie, jest alergolog czy dermatolog i kieruje do zupełnie innego medyka.

Nic w tym dziwnego - skóra to ważny narząd, bezcenny płaszcz ochronny, a zarazem miernik naszego zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że żaden objaw chorobowy nie może być traktowany w oderwaniu od innych sygnałów, które wysyła organizm.

Akromegalia, toczeń, choroba Cushinga to choroby, które lekarz podejrzewa niejednokrotnie na podstawie charakterystycznych zmian na twarzy. W przypadku pierwszej specyficznie „rośnie” czoło i żuchwa, druga objawia się plamami w kształcie motyla, a ostatnia zmianą rysów tak, że z profilu przestają być widoczne małżowiny uszne.

To akurat choroby rzadkie. Tymczasem niemal za każdą zmianą na skórze może kryć się wiele różnych przyczyn. Te, od banalnych po bardzo poważne, najczęściej nie są do wykrycia wyłącznie na podstawie oglądania skóry. Dla lekarza będą jednak wskazówką, co warto wykluczyć.

Podejrzane mapki

Od paru lat w sieci krążą mapki, które mają obrazować, jaka zmiana świadczy o konkretnej chorobie. Lepiej traktować je z przymrużeniem oka, bo diagnozowanie nie jest tak prostym procesem. Wprawdzie często te chorobowe ściągi pokrywają się z tym, co mówią lekarze, ale nie uwzględniają tysięcy innych możliwości.

Często się rumienisz? Możliwe, że masz nadciśnienie tętnicze, ale równie dobrze to może być cukrzyca, zespół rakowiaka, ale też skutek zamiłowania do ostrych potraw.

Masz worki pod oczami,więc możesz mieć chore nerki? Rzeczywiście, ale równie dobrze takie zmiany mogą być skutkiem zarwania nocy. Przebarwienia na czole pojawiają się przy chorobie wątroby? Tak, ale wystarczy przesadzić ze słońcem, by zafundować sobie analogiczną zmianę kolorytu skóry.

Nie panikuj

Wypryski na twarzy to częściej efekt błędów pielęgnacyjnych niż ciężkiej choroby, ale nieraz trudno to ustalić bez pogłębionej diagnostyki. Zastanów się nad zmianą kosmetyku,dietą, okolicznościami, które mogły do kłopotów doprowadzić. Sprawa wciąż nie jest jasna? Skonsultuj się z lekarzem, choćby pierwszego kontaktu.

Możesz bez obaw korzystać z gotowych mapek (niektóre opracowali specjaliści medycyny), ale tylko wtedy, gdy zamierzasz przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek.

Mapki powinny zachęcać do podstawowych badań, choćby morfologii, badania ogólnego moczu, skontrolowania poziomu cukru we krwi i odwiedzenia lekarza, choćby ginekologa czy stomatologa.

Te objawy potwierdziliśmy u lekarza

Dr Robert Chmielewski, lekarz medycyny estetycznej i chirurg, potwierdza, że te objawy w konkretnych lokalizacjach twarzy można traktować serio:

CZOŁO

  • Zmiany liszajopodobne, łupież na granicy z włosami - nietolerancje pokarmowe.
  • Między oczami - nieraz objaw pogorszenia funkcji wątroby i pęcherzyka żółciowego.
  • Zmiany zapalne, wypryski, przetłuszczanie - mogą oznaczać problemy z jelitami.

OCZY

  • Cienie - mogą sygnalizować po prostu zmęczenie, ale również alergii bądź nadciśnienie tętnicze.
  • Opuchlizna okolic oczu - czasem problemy z tarczycą lub układem moczowym, głównie nerkami.
  • Żółte grudki wokół oczu, o nieregularnym kształcie - podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów.

POLICZKI

  • Wypryski, podrażnienia, zmiany podobne do trądziku różowatego - kłopoty z układem oddechowym, alergie, ewentualnie choroby żołądka lub pasożytnicze.
  • Nadmierne zaczerwienienia - objaw infekcji, ale też nadciśnienia, cukrzycy i problemów hormonalnych.
  • Zmiany w okolicy zatok mogą oznaczać ich stan zapalny. W przypadku zatok szczękowych problem stomatologiczny, w tym zaawansowaną próchnicę.
  • Przebarwienia (w różnych lokalizacjach) - zaburzenia hormonalne.

NOS

  • Rozszerzone naczynka krwionośne - schorzenia układu krążenia i płuc.
  • Krwawienia z nosa - nadciśnienie tętnicze, problemy naczyniowe, cukrzyca, choroby krwi.

USTA

  • Spierzchnięte - niedobór witaminy A lub E, nieprawidłowa flora bakteryjna (np. po antybiotykoterapii).
  • Pękające kąciki ust, zajady - możliwy np. niedobór witamin z grupy B, ale także żelaza i cynku.
  • Nagłe zasinienia - problem z układem krążenia.
  • Nadmierne owłosienie nad ustami u kobiety - zaburzenia hormonalne, które najlepiej wyjaśnić z endokrynologiem lub ginekologiem, a dopiero potem usunąć.

BRODA

Wypryski, zaczerwienienia, przebarwienia - u kobiet głównie problemy ginekologiczne, zwłaszcza stany zapalne jajników i jajowodów, ale także schorzenia macicy. U mężczyzn takie objawy (zdecydowanie rzadziej występujące) także sugerują podłoże hormonalne problemów.