Te objawy zakrzepicy można dostrzec w toalecie. Natychmiast umów się do lekarza

2022-12-09 13:01

Zakrzepica to choroba, która może zagrażać życiu. W jej przebiegu tworzy się zator żylny, który ogranicza przepływ krwi przez naczynie lub całkowicie go blokuje, co objawia się w określony sposób - między innymi silnym bólem nóg. Ale objawy zakrzepicy mogą być widoczne również w trakcie różnych innych sytuacji, między innymi w trakcie wypróżniania.

Te objawy zakrzepicy można dostrzec w toalecie. Natychmiast umów się do lekarza
Autor: Getty Images Te objawy zakrzepicy można dostrzec w toalecie. Natychmiast umów się do lekarza

Najczęstszym miejscem tworzenia się zakrzepów krwi są kończyny dolne - skrzepy lokalizują się zazwyczaj w podudziu, co spowalnia przepływ krwi do niżej położonych partii. Charakterystyczny dla tego stanu jest obrzęk i ból nogi, mogący świadczyć o zakrzepicy żył głębokich, a także gorączka.

Możliwe są jednak również i inne ich lokalizacje. Zakrzepy rzadko powstają w kończynach górnych, mogą natomiast tworzyć się m.in. w żyłach prowadzących do żołądka - w żyłach śledzionowych albo w żyłach krezkowych górnych lub dolnych (będących dopływami żyły wrotnej). Zakrzepy w tych miejscach dają już zupełnie inne objawy.

Jak zapobiec zakrzepicy?

Objawy zakrzepicy widoczne w toalecie

Stan, kiedy skrzep krwi utworzy się w żyle prowadzącej do żołądka, jest powikłaniem potencjalnie zagrażającym życiu. Żyły śledzionowe, krezkowe górne i dolne dostarczają do wątroby - przez wątrobową żyłę wrotną - krew bogatą w składniki odżywcze. Gdy proces ten zostanie utrudniony przez skrzep, dochodzi do przekrwienia narządów wewnętrznych, z których żyła ta odbiera krew - w przypadku żyły wrotnej są to m.in. śledziona i jelita.

To z kolei pogarsza ich pracę, może również doprowadzić do częściowej martwicy tkanki. Objawy tego stanu mogą być bardzo różne - niekiedy jest on bezobjawowy i wykrywany jedynie przy okazji badań obrazowych, jednak zdarza się, że objawy mogą być bardzo burzliwe.

Chory doświadcza wówczas silnego bólu brzucha, którym towarzyszy krwawa biegunka (mająca związek z obrzękiem ściany jelita i jej przekrwieniem), a także wzdęć, często rozwija się również wodobrzusze, które jest oporne na leczenie. 

W części przypadków objawy rozwijają się przez dłuższy czas - nawet przez kilka tygodni. Chorzy mogą wówczas odczuwać dyskomfort i tępy ból w okolicy pępka, który nie nasila się przy uciskaniu tej okolicy i wydaje się wzmagać po posiłku. 

Szybkie leczenie może uratować życie

Zakrzepica żyły wrotnej, śledzionowej i krezkowej górnej występuje w nawet 45 proc przypadków guzów trzustki (zapalnych i nowotworowych), może mieć również inne przyczyny - np. choroby takie jak sarkoidoza czy gruźlica, a także rak żołądka lub pęcherzyka żółciowego.

Śmiertelność w ostrej zakrzepicy żyły wrotnej sięga nawet 80 proc. przypadków. Dlatego nie wolno lekceważyć jej objawów.

Diagnostyka opiera się na badaniach obrazowych - przede wszystkim USG Dopplera pozwalającym na określenie przepływu krwi. Niekiedy konieczne są również bardziej zaawansowane badania, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny - decyduje o tym lekarz na podstawie wywiadu lub wyników wcześniejszych badań.

W leczeniu, które zależy od stopnia zaawansowania i szybkości postępowania zmian, stosowane są leki zmniejszające krzepliwość krwi, preparaty pozwalające na rozpuszczenie skrzeplin lub leczenie operacyjne.