Skierowanie do onkologa – czy potrzebne? Jak zapisać się na wizytę u onkologa?

2020-10-21 11:20

Podejrzany guzek w piersi, nagły spadek wagi, utrzymujący się stan podgorączkowy, uporczywy kaszel lub chrypka, które nie mijają mimo leków – istnieje wiele powodów, które powinny skłonić do diagnostyki w kierunku nowotworów. Czy do onkologa potrzebne jest skierowanie? Jak zapisać się na wizytę u onkologa?

Skierowanie do onkologa – czy potrzebne? Jak zapisać się na wizytę u onkologa?
Autor: Getty Images

Skierowanie do onkologa to temat, który budzi spore emocje. Bo choć na wizytę u onkologa może zapisać się każdy, kto podejrzewa u siebie nowotwór, w praktyce wiele osób odwleka tę wizytę - również dlatego, że nie wie, jakie procedury obowiązują podczas zapisów.

Niekiedy pacjentów wprowadzają w błąd informacje, jakie znajdują na forach internetowych lub grupach dyskusyjnych, a także niedostatecznie sprecyzowane zapisy umieszczane na stronach przychodni i klinik onkologicznych.

Warto więc wiedzieć, jak zapisać się do onkologa i czy potrzebne jest skierowanie.

Spis treści

  1. Czy do onkologa potrzebne jest skierowanie?
  2. Jak zapisać się do onkologa?

Czy do onkologa potrzebne jest skierowanie?

Jeszcze do 2015 r każdy, kto chciał skorzystać z wizyty u onkologa, musiał mieć skierowanie. Obecnie skierowanie do onkologa nie jest potrzebne – każdy, kto jest ubezpieczony ma prawo do porady specjalisty onkologa.

Skierowanie może być natomiast wymagane w przypadku wizyty w Poradni Chirurgii Onkologicznej, a także w poradniach opieki paliatywnej i leczenia bólu oraz w poradniach genetyki onkologicznej. W takim wypadku wystawia je lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista.

Jak zapisać się do onkologa?

By zapisać się do onkologa, konieczne jest ważne ubezpieczenie zdrowotne, trzeba mieć również dowód osobisty. Większość przychodni i klinik onkologicznych, zwłaszcza ośrodki zlokalizowane w dużych miastach, prowadzi telefoniczną rejestrację pacjentów (szczegółowe informacje udostępniane są w takim przypadku na stronie internetowej danej poradni). 

Warto mieć na uwadze, że wielu onkologów ma ścisłą specjalizację, dlatego jeśli zapisujesz się na wizytę po raz pierwszy, w trakcie rejestracji możesz zostać poproszony o szczegółowe przedstawienie swojego problemu – dzięki tym informacjom trafisz do odpowiedniego lekarza. Jeśli masz skierowanie (bo wystawił je lekarz POZ), podaj informacje, które się na nim znajdują.

W trakcie rejestracji koniecznie zapytaj, jakie procedury obowiązują w danej placówce – w wielu, np. w warszawskim Narodowym Instytucie Onkologii, do rejestracji trzeba zgłosić się w dniu wizyty w celu założenia dokumentacji medycznej. Musisz mieć wtedy przy sobie dokument tożsamości (a emeryci lub renciści dodatkowo legitymację), skierowanie (jeśli jest wymagane w poradni, do której się zapisałeś), kserokopię aktualnych wyników badań, a także oryginał karty DiLO, o ile ją posiadasz.

Pod tym linkiem znajdziesz informator o terminach leczenia NFZ wraz z wyszukiwarką placówek. 

Horror w Instytucie Onkologii. Stłoczeni pacjenci oczekują po kilka godzin na lekarza

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: