Problemy z pamięcią to ważny objaw. Może świadczyć o niedoborze tej witaminy

2022-12-06 14:32

Witamina B12 pomaga w utrzymaniu zdrowych komórek nerwowych. Następstwem niedoboru tej witaminy może być osłabienie sprawności umysłowej. Jednak niewiele osób wie, że jej niedobór może powodować problemy z pamięcią, a także doprowadzić do problemów z koncentracją i przyswajaniem wiedzy.

Problemy z pamięcią to ważny objaw. Może świadczyć o niedoborze tej witaminy
Autor: Getty Images Problemy z pamięcią to ważny objaw. Może świadczyć o niedoborze tej witaminy

Kobalamina, czyli witamina B12 jest jedną z kluczowych witamin rozpuszczalnych w wodzie, jakich potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Ta witamina odgrywa kluczową rolę w tworzeniu czerwonych krwinek, metabolizmie komórkowym i produkcji DNA.

Zalecana dzienna dawka witaminy B12 dla osób dorosłych wynosi 2,4 µg. Dobrymi źródłami kobalaminy w diecie jest drób, ryby i produkty mleczne.

Witamina B12 odpowiada za funkcjonowanie nerwów

Witamina B12 jest także niezwykle istotna dla funkcjonowania nerwów. Jest niezbędna dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Niewiele osób wie, że niedobór tej witaminy może powodować problemy z pamięcią, ponieważ kobalamina pomaga w utrzymaniu zdrowych komórek nerwowych.

Witamina B12 bierze także udział w syntezie neuroprzekaźników i hormonów, które sterują pracą mózgu.

To całkowicie normalne, że wraz z wiekiem dochodzi do niewielkiej utraty pamięci. Choć problemy z pamięcią mogą być irytujące, są normalne i możliwe do opanowania, o ile nie zakłócają zdolności danej osoby do niezależnego życia.

Jakie witaminy powinny przyjmować dzieci?

Objawy niedoboru witaminy B12

Ponieważ organizm przechowuje witaminę B12, objawy jej niedoboru mogą pojawić się nawet po kilku latach. Niedobór kobalaminy jest także powszechny u osób starszych. Z tym problemem mogą zmagać się także pacjenci cierpiący na niedokrwistość, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a także weganie i wegetarianie.

Objawy niedoboru witaminy B12 obejmują:

  • osłabienie,
  • zmiany skórne takie jak bladość skóry,
  • bóle głowy,
  • parestezje,
  • skurcze i osłabienie mięśni.

Nieleczony niedobór witaminy B12 może powodować zmęczenie, anemię, osłabienie mięśni, problemy jelitowe, uszkodzenie nerwów i zaburzenia nastroju.