Po każdym posiłku biegniesz do toalety? Oto możliwa przyczyna

2022-12-15 13:28

Konieczność skorzystania z toalety chwilę po zjedzeniu śniadania, obiadu czy kolacji bywa uciążliwa, często też budzi niepokój. Przyczyną częstych wypróżnień jest tzw. odruch żołądkowo-okrężniczy, który w pewnych przypadkach jest znacznie nasilony, co może mieć związek z dietą, ale może również świadczyć o chorobie.

Po każdym posiłku biegniesz do toalety? Oto możliwa przyczyna
Autor: Getty Images Po każdym posiłku biegniesz do toalety? Oto możliwa przyczyna

Czas trawienia pokarmu zależy od różnych czynników, w tym od diety, wieku, tempa przemiany materii. Najczęściej potrzeba od 2 do nawet pięciu dni, by organizm przetrawił pokarm i wydalił resztki pozostałe po tym procesie.

Tempo perystaltyki jelit kontroluje tzw. odruch żołądkowo-okrężniczy. Gdy jedzenie trafi do żołądka, jego ścianki otrzymują sygnał wyzwalający produkcję  hormonów, które dają znać okrężnicy, że powinna się skurczyć i zacząć transportować treść jelitową w kierunku odbytnicy - dzięki temu możliwe jest przyjęcie kolejnej porcji pokarmu.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Ten odruch może być nasilony z powodu choroby 

U niektórych osób odruch ten jest jednak nasilony. Z tego powodu muszą one wypróżniać się częściej - nawet po każdym posiłku. Bywa tak w przypadku zbyt tłustej diety, a niekiedy także w przypadku nadmiaru pokarmów mlecznych. Odruchu tego częściej niż inni doświadczają m.in. również osoby z pewnymi schorzeniami (często niezdiagnozowanymi). To przede wszystkim:

Przyczyną silnego odruchu żołądkowo-okrężniczego może być również przewlekły stres.

Częstym wypróżnieniom mogą również towarzyszyć objawy ze strony układu pokarmowego - zwłaszcza, jeśli przyczyną jest choroba. Wówczas można odczuwać m.in.

  • wzdęcia
  • ból brzucha
  • uczucie "przelewania" w jelitach
  • gazy.

 U części osób mogą również pojawiać się biegunki na przemian z zaparciami, a w kale widoczny może być śluz.

Te badania mogą pomóc w diagnostyce

Jeśli częste wypróżnienia są problematyczne, a dodatkowo towarzyszą im nieprzyjemne, uciążliwe objawy, warto skontaktować się z lekarzem. Niekiedy pomocna bywa zmiana diety, często jednak trzeba wykluczyć - lub potwierdzić - choroby jelit, które mogą być przyczyną tego problemu.

Decyzję o tym, jakie badania wykonać, podejmuje lekarz po szczegółowym wywiadzie. W diagnostyce wykorzystywane jest się m.in. badanie pasażu jelitowego czy manometria, rejestrująca czynność okrężnicy i odbytu.