Nie lekceważ drętwienia rąk. Pozornie banalna przyczyna może zagrażać życiu

2023-09-09 9:50

Nie ma większego znaczenia, która ręka ci drętwieje. Przyczyna może być łatwa do usunięcia, niezwiązana ze stanem twojego zdrowia, jak i bardzo poważna, wymagająca szybkiej pomocy lekarskiej. Problemy na siebie czasem sprowadzamy sami, choćby nieodpowiednią dietą.

Nie lekceważ drętwienia rąk. Pozornie banalna przyczyna może zagrażać życiu
Autor: GettyImages

Drętwienie rąk (ręki) może sygnalizować chocby zawał, udar, guzy mózgu. jeśli podejrzewasz, że to może być przyczyna, bo szybko włączają się inne niepokojące objawy (osłabienie, wymioty, zawroty głowy, duszność, kołatanie serca itd.), nie wahaj się wzywać pogotowia. Często jednak przyczyna jest banalna i łatwa do usunięcia.

Beszamel: Pomidory – dlaczego są takie zdrowe?

Drętwienie rąk - pomogą suplementy?

Jeśli siedzisz długo przy biurku, pozostajesz dłuższy czas w niewygodnej pozycji, to nic dziwnego, że zdrętwieje ci ręka lub noga. Mogą pojawić się też drżenia mięśni, charakterystyczne "mrówki". Wówczas wystarczającym "leczeniem" okazuje się zmiana pozycji. Kiedy jednak problem się nasila, pojawia coraz częściej bez wyraźnego powodu, trzeba przyjrzeć się nie tylko swojej diecie, ale też porozmawiać z lekarzem.

Bywa, że kończyny drętwieją z powodu niedoborów witamin i minerałów. Przyjęło się powszechne przekonanie, że za mrówkami, drżeniami czy sztywnieniami, zazwyczaj kryje się niedobór magnezu.

To nie do końca prawda. Owszem, może tak być, ale równie często (jeśli nie częściej) winowajczynią jest witamina B6, czasem niedobór wapnia, ale też potasu.

Czy w takiej sytuacji najlepszym lekiem jest racjonalna, zdrowia dieta? Różnie bywa, bo przyczyny takich niedoborów są zróżnicowane. Czasem powodem nie jest za mała podaż magnezu, potasu czy witamin z grupy B, tylko ich nieprawidłowe wchłanianie. Wówczas problem trzeba rozwiązać z pomocą lekarza.

Przy niewielkich niedoborach czasem pomaga suplementacja - niejedna osoba przekonała się, że brała preparat z magnezem czy witaminami i problem ustąpił. Trzeba jednak pamiętać, że suplement to nie lek, tylko uzupełnienie diety. Prawdziwe leki, także z witaminami i biopierwiastkami, ale w odpowiedniej dawce i formie, najczęściej zleca lekarz i są dostępne na receptę.

Uwaga na potas

Potas, którego niedobór może być odpowiedzialny za drętwienie rąk, ale też drżenia mięśni (powiek), bolesne skurcze łydek, to jeden z najważniejszych makroelementów. Jego znaczny niedobór zagraża życiu.

To między innymi dzięki niemu możliwe jest prawidłowe przyswajanie białek i węglowodanów czy produkcja insuliny.

Jego podstawowa rola to umożliwienie prawidłowej pracy układu nerwowego i mięśniowego. Zapewne dlatego jest kojarzony zazwyczaj przede wszystkim z naszym najważniejszym mięśniem, czyli sercem.

Rzadko poważne niedobory potasu (hipokaliemia) związane są z naszą dietą. Bogatych źródeł tego pierwiastka jest mnóstwa.

Potas - źródła w pożywieniu

Potas znajdziesz nawet w ziemniakach. Sporą dawkę zapewni popularna marchewka, pomidory, buraki, szpinak, brokuły. Znakomite są wszelkie owoce suszone, ale też świeże morele, banany, wiśnie, brzoskwinie, truskawki, pomarańcze, śliwki. Niemal wszystkie jadalne pestki i nasiona to solidny zastrzyk potasu.

Do bogatych źródeł potasu zaliczamy też produkty mleczne, rośliny strączkowych (fasolę, groch, soję, soczewicę), kasze, ryż brązowy, płatki owsiane, pszenne i żytnie, a nawet mięso.

Jeśli nie stosujesz głodówek i jesteś zdrowy, trudno o niedobory.

Dlaczego czasem brakuje nam potasu?

Niedobór potasu pojawia się dość często podczas przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza moczopędnych, przy biegunkach (także tych wywołanych lekami przeczyszczającymi) i wymiotach.

Hipokaliemia pojawia się też u osób, które za mało piją oraz tych, które mają zaburzenia wchłaniania.

Jeśli leczysz się przewlekle, przyjmujesz pod nadzorem lekarza leki, które mogą sprzyjać utracie elektrolitów, czyli biopierwiastków rozpuszczonych w wodzie (potas to jeden z nich), zapewne lekarz regularnie zaleca kontrolę krwi i upewnia się, że nie brakuje ci potasu.

Przy znaczącej utracie płynów, utracie przytomności i wielu innych poważnych stanach zdrowia, kontrola elektrolitów to jedno z podstawowych badań, które się przeprowadza w szpitalu.

Na co dzień, jeśli coraz częściej drętwieją ci ręce bez wyraźnego powodu, nawet bez innych objawów niepokojących, odwiedź lekarza pierwszego kontaktu i spróbuj znaleźć przyczynę. To mogą być choćby parestezje wskazujące na problemy w układzie nerwowym czy zaburzenia krążenia. Chociaż, całkiem prawdopodobne, że masz choćby za mało ruchu.