Krępujący zapach z ust [Porada eksperta]

2009-02-10 10:38

Dzień dobry. Mam bardzo duży problem i borykam się z nim już od wielu lat. Bardzo brzydko pachnie mi z ust, nawet po zjedzeniu jakiegokolwiek posiłku. Jest to bardzo uciążliwe. Nikt nie chce uwierzyć, że tak jest. Byłam u kilku lekarzy, ale oni mnie po prostu "spławili". Powiedzieli, że coś sobie wymyślam. Mam teraz maturę, będę poznawać nowych ludzi po ukończeniu mojej obecnej szkoły. Wszyscy zapewne będą się ode mnie odsuwać i nie będą mnie lubić. Najgorsze jest to, że mam chłopaka. Jeszcze nigdy nic mi na ten temat nie powiedział, ale boję się, że w końcu to zrobi. Jest to bardzo nieprzyjemne, bo nawet normalnie z ludźmi nie mogę sobie porozmawiać - zaraz odsuwają się ode mnie. Co mam zrobić? Proszę o pomoc...

Porada internisty
Autor: Getty Images

Witam, pierwsza sprawa przy szukaniu przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust to stan zębów i tkanek otaczających, czyli przyzębia – należy odwiedzić stomatologa i jeśli są jakiekolwiek zmiany, to poddać się leczeniu.

Inna przyczyna brzydkiego zpachu z ust to tzw. krypty na migdałkach, w których mogą zalegać resztki pokarmowe – w procesie ich rozkładu dochodzi do powstania nieprzyjemnego zapachu. Należy bardzo starannie myć jamę ustną po każdym posiłku łącznie z płukaniem gardła – można płukanie robić z dodatkiem specjalnych płynów dezynfekujących – są one szeroko dostępne w aptekach bez recepty.

Działanie dezynfekujące i ściągające można również uzyskać, płucząc jamę ustną przegotowaną wodą z dodatkiem soli kuchennej (w warunkach gdy nie mamy dostępu do środków aptecznych).

Wreszcie ważne jest staranne mycie zębów i jamy ustnej, także języka – warto zaopatrzyć się w dobre pasty i specjalne szczoteczki. Pozdrawiam. Dr n. med. Krystyna Knypl

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta