Gdy zobaczysz to w toalecie, biegnij do lekarza. Tak objawia się rak jelit i choroby trzustki

2024-02-21 14:52

Incydentalne dolegliwości żołądkowe mogą się zdarzać każdej osobie. Jeśli jednak rozwolnienie staje się codziennością, czas na wizytę u lekarza. Tak mogą objawiać się poważne choroby, będące nawet zagrożeniem życia. O czym może świadczyć utrzymująca się biegunka?

Gdy zobaczysz to w toalecie, biegnij do lekarza. Tak objawia się rak jelit i choroby trzustki
Autor: Getty Images Gdy zobaczysz to w toalecie, biegnij do lekarza. Tak objawia się rak jelit i choroby trzustki

Przewlekła biegunka - o czym może świadczyć? 

Przewlekła biegunka to nie przelewki. Jeśli taki stan przedłuża się, świadczy to o tym, że nie jest skutek zatrucia czy infekcji. Przewlekła biegunka może być skutkiem stanów zapalnych jelit, zespołu jelita drażliwego, ale również może oznaczać, że w jelitach rozwija się rak.

W formie 24: oczyszczanie jelita grubego

Przewlekłe biegunki mogą być powodowane chorobami trzustki, m.in. przewlekłymi stanami zapalnymi trzustki czy zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki. Ponadto uporczywe biegunki to może być skutek chorób jelit jak zespół jelita drażliwego czy zapalenie jelit.

Przewlekła biegunka - przyczyny

Biegunki mogą być też objawem chorób okrężnicy. M.in. niedokrwienne zapalenie okrężnicy objawia się mniejszym przepływem krwi do okrężnicy. Dochodzi do uszkodzeń nabłonka, a w konsekwencji zaburzeń wchłaniania płynów i elektrolitów z jelita. To stanowi jedną z przyczyn przewlekłej biegunki. 

Ta choroba towarzyszy zwykle pacjentom w starszym wieku, cierpiącym z powodu chorób kardiologicznych.

Wśród chorób, które mogą objawiać się utrzymującą się biegunką, wskazuje się też na zapalenia uchyłków – niewielkich wypukłości w ścianach jelit. Innym objawem stanu zapalnego mogą być dolegliwości jelitowe związane ze zmianami mikrobioty jelitowej.

Stany zapalne uchyłków jelita mogą też sprzyjać przepuszczalności ścian jelit, a w efekcie zmieniać konsystencje stolca. W przypadku uchyłków jelita pacjenci często narzekają na ból po lewej stronie brzucha na dole.

Również ta dolegliwość zwykle towarzyszy osobom w podeszłym wieku, co nie znaczy, że nie można zachorować wcześniej.

Co robić, gdy biegunka nie ustępuje? 

Inne przyczyny przedłużających się biegunek to m.in. nowotwory jelit, przetoki jelitowe, zaburzenia mikrobioty. Biegunki towarzyszą także niektórym nowotworom zlokalizowanym poza jelitami. Na uporczywe rozwolnienie narzekają również pacjenci z nadczynnością tarczycy.

W niektórych przypadkach utrzymująca się biegunka może być skutkiem alergii lub nietolerancji pokarmowej. Jednak każda taka sytuacja wymaga konsultacji medycznej. Szybka diagnoza ułatwia leczenie i znacznie poprawia rokowanie.