Częściej biegasz do toalety na "dwójkę"? Lekarka ostrzega: to może być objaw raka

2022-10-25 13:52

Polska jest w czołówce krajów, w których odnotowuje się najwięcej zachorowań na raka jelita grubego. Ze względu na swoją lokalizację nowotwór jelita sygnalizuje swoją obecność w organizmie poprzez symptomy związane z wypróżnianiem. Częstość wypróżnień to ważny objaw raka jelita, dlatego nie powinniśmy go bagatelizować.

Częściej biegasz do toalety na dwójkę? Lekarka ostrzega: to może być objaw raka
Autor: Getty Images

Większość raków jelita grubego rozwija się z przedrakowych narośli, które nazywane są polipami. Ale nie wszystkie polipy zamienią się w raka. W trakcie rozwoju choroby nowotworowej komórki rakowe mogą pozostać w jelicie lub rozprzestrzenić się także na inne części ciała takie jak wątroba i płuca.

W Polsce raka jelita grubego diagnozuje się u ok. 18 tys. pacjentów. Dokładna przyczyna tego nowotworu nie jest znana, ale istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Należą do nich wiek (częściej rak jelita rozwija się u osób powyżej 60. roku życia), dieta bogata w czerwone lub przetworzone mięso oraz uboga w błonnik, brak aktywności fizycznej.

Objawy raka jelita grubego dostrzeżesz w WC

Rak jelita znacznie częściej dotyka osoby zmagające się z otyłością. Ryzyko zachorowania zwiększają także niezdrowe nawyki takie jak palenie i picie alkoholu. Jeśli twój bliski krewny – matka, ojciec, brat, siostra – miał zdiagnozowanego raka jelita, ty także znajdujesz się w grupie ryzyka.

Wczesne wykrycie raka jelita daje czas na to, by odpowiednio zareagować. Leczenie może skutecznie pomóc zmniejszyć symptomy choroby i powstrzymać rozprzestrzenianie się nowotworu na inne obszary ciała. Każdy z nas powinien zwracać uwagę na własne nawyki jelitowe, ponieważ mogą być one cennym źródłem informacji o naszym stanie zdrowia.

Szczególnie, jeśli coś w naszych nawykach uległo zmianie w ostatnim czasie. Lekarka Belindy Griffiths podkreśla, że prawie wszystkie osoby z rakiem jelita potrzebują częściej się wypróżniać. Choć nie ma jednej reguły, ile razy powinniśmy chodzić do to toalety na tzw. "dwójkę", tego objawu nie powinniśmy bagatelizować.

Za częstsze wizyty w toalecie może odpowiadać dieta bogata w błonniki lub produkty pełnoziarniste. Ale jeśli częstości wypróżnień towarzyszą luźniejsze stolce i krew w kale, koniecznie powinniśmy udać się do lekarza.

W formie 24: oczyszczanie jelita grubego

Inne objawy raka jelita grubego

- Objawy raka jelita mogą być subtelne i często można je pomylić z objawami innych, mniej poważnych chorób – zaznacza ekspertka. Lekarka wskazuje także inne objawy raka jelita, które powinny zaniepokoić. Dr Griffiths podkreśla, że symptomy te pojawiają się prawie u wszystkich osób chorych na ten nowotwór. 

Do innych sygnałów raka jelita należą:

  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • guzek w jamie brzusznej,
  • niewyjaśniona utrata wagi,
  • ekstremalne zmęczenie bez wyraźnego powodu.

Specjalistka zaznacza: "Powinieneś zwrócić uwagę lekarza na objawy, które występują dłużej niż trzy tygodnie, aby mógł zbadać przyczynę". Niestety, zdarza się, że w niektórych przypadkach rak jelita może nie powodować żadnych symptomów. Ale naukowcy przychodzą z dobrymi wiadomościami.

Zdaniem ekspertów ok. 54 proc. przypadków raka jelita można zapobiegać poprzez prowadzenie zdrowszego trybu życia. Rzucenie palenia, ograniczenie spożywania alkoholu i więcej ruchu to dobre sposoby. Dieta także odgrywa ważną rolę w profilaktyce tego nowotworu, dlatego powinna skoncentrować się na spożyciu mniejszych ilości czerwonego mięsa i przetworzonych produktów, a skupiać na produktach z większą ilością błonnika.