Ciągle jesteś zmęczony? 4 oznaki towarzyszące zmęczeniu, które powinieneś skonsultować z lekarzem

2022-05-16 17:05

Stres, nieprawidłowa dieta czy brak ruchu to tylko kilka przyczyn, które mogą powodować zmęczenie. Często jest objawem, który ma związek z innymi schorzeniami, dlatego nie powinniśmy go ignorować. Dlaczego zmęczenie powinno cię zaniepokoić oraz czym grozi bagatelizowanie tego objawu?

zmęczony mężczyzna
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. 4 oznaki zmęczenia, które powinieneś skonsultować z lekarzem
  2. Dlaczego nie należy ignorować zmęczenia?

Zmęczenie to symptom, który towarzyszy wielu schorzeniom. Może je powodować brak snu, bezdech senny, niedokrwistość, spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny, a nawet depresja. Jedną z najprostszych i najlepszych metod oceny zmęczenia jest ocena pracy serca.

Jednak kiedy zmęczenie odczuwasz przez cały czas i utrudnia ci codzienne funkcjonowanie, to może być chroniczne zmęczenie. Szacuje się, że na chroniczne zmęczenie cierpi nawet 8 proc. populacji, w tym także dzieci. Do jego najczęstszych objawów zalicza się brak energii, uczucie wyczerpania, bóle mięśni czy szybkie męczenie się.

4 oznaki zmęczenia, które powinieneś skonsultować z lekarzem

Kiedy nie cierpisz na zaburzenia snu i sypiasz ok. 7-9 godzin dziennie, nie palisz, nie masz nadwagi i nie nadużywasz alkoholu – zmęczenie nie powinno towarzyszyć ci zbyt często.

W niektórych sytuacjach częste uczucie zmęczenia powinno przykuć twoją uwagę. Jeśli:

  1. zmęczenie utrzymuje się od kilku tygodni – często zmęczenie to symptom przewlekłych chorób takich jak cukrzyca, gdzie podwyższony poziom cukru we krwi, pozostaje w krwiobiegu, bo organizm nie jest w stanie spożytkować glukozy
  2. sen nie łagodzi objawów wyczerpania – może mieć to związek z bezdechem sennym, którego cechą charakterystyczną jest uczucie zmęczenia po obudzeniu się
  3. zmęczenie to nowy objaw – gdy nie masz problemów ze snem, a od niedawna zauważyłeś u siebie nowy objaw w postaci zmęczenia, może to zwiastować np. zakażenie COVID-19
  4. czujesz się niespokojny lub przygnębiony – zmęczenie bardzo często wskazuje na zaburzenia psychiczne, szczególnie jeśli wraz z nim odczuwasz brak energii, a przyjemności, które zazwyczaj dawały ci radość, już tego nie robią, to może być depresja.
Poradnik Zdrowie: zmęczenie

Dlaczego nie należy ignorować zmęczenia?

Zignorowanee zmęczenia może być niebezpieczne, ponieważ często towarzyszy chorobom układu-krążenia, alergiom pokarmowym, niedoczynności tarczycy. Niektóre nowotwory, które wpływają na poziom hormonów, także mogą objawiać się zmęczeniem, np. rak piersi i rak prostaty.

Badania wykazują, że osoby aktywne fizycznie, odczuwają mniejsze zmęczenie, niż te, które nie ćwiczą. Jeśli zauważyłeś, że zmęczeniu towarzyszą powyższe objawy, nie ignoruj ich i koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.