8 najczęstszych objawów raka płuc. To nie tylko kaszel

Rak płuc rozwija się nie tylko u palaczy. Nawet 15 proc. spośród wszystkich przypadków zachorowań stanowią osoby, które nigdy nie miały papierosa w ustach. Rozwojowi tego nowotworu sprzyja zanieczyszczone powietrze, tzw. bierne palenie, ekspozycja na niektóre substancje toksyczne czy nawet predyspozycje genetyczne. Objawy raka płuc nie są jednak charakterystyczne, przez co często wykrywany jest zbyt późno, by leczenie było skuteczne. Jakie objawy mogą sygnalizować raka płuc i co powinno budzić niepokój?

Objawy raka płuc
Autor: Getty Images

Objawy raka płuc często są lekceważone, gdyż rak płuc przez wiele miesięcy, a nawet lat, może objawiać się identycznie jak banalna, niedoleczona infekcja. Taki objaw jak chrypka czy kaszel zwykle nie budzi specjalnego niepokoju - często składamy je na karb klimatyzacji, ogrzewania czy alergii.

Jednak warto pamiętać, że w początkowym stadium choroby to właśnie te objawy powinny budzić niepokój i wywołać zdecydowaną reakcję. Gdy dołączą do nich kolejne, może być już zbyt późno na wdrożenie skutecznego leczenia.

Rak prostaty: jakie daje objawy?

Najczęstsze objawy raka płuc