5 czerwonych flag, które mówią, że czas schudnąć. Pierwsza to nadciśnienie

2022-12-14 10:51

To czy powinniśmy schudnąć, oceniamy przeważnie na podstawie tego, co widzimy w lustrze. Jeśli nasz wygląd nie jest dla nas satysfakcjonujący, rozpoczynamy dietę, wdrażamy aktywność fizyczną, odstawiamy słodycze. Niewielu z nas zastanawia się nad tym, kiedy należy pozbyć się kilogramów z troski o własne zdrowie. Ten lekarz wymienia 5 znaków ostrzegawczych.

5 czerwonych flag, że czas schudnąć. Pierwsza to nadciśnienie
Autor: Getty Images 5 czerwonych flag, że czas schudnąć. Pierwsza to nadciśnienie

Motywacja do utraty wagi w większości przypadków opiera się głównie na wyglądzie fizycznym. Oglądamy się w lustrze, sprawdzamy jak dobrze leżą ubrania, ale nie zastanawiamy się, do czego może doprowadzić nadwaga lub otyłość

Redakcja EatThis zwróciła się do lekarza rodzinnego z pytaniem o to, jakie znaki ostrzegawcze (inne niż te wizualne) są sygnałem do tego, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów. 

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Warto zacząć od badań

Z medycznego punktu widzenia istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które mówią, że nadszedł czas, aby się o siebie zatroszczyć. Warto zacząć rozeznanie od wykonania podstawowych badań i konsultacji z lekarzem.

Znajomość niebezpiecznych symptomów może być pomocna w rozpoznaniu ewentualnych zagrożeń, zanim objawy choroby zdążą się nasilić. Na co zwrócić uwagę?

Pierwsza "czerwona flaga" to nadciśnienie tętnicze, będące jedną z najczęstszych chorób przewlekłych osób z nadwagą. Ten stan może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz rozwoju chorób serca, nerek i innych.

Dr Mike Bohl, lekarz rodzinny podkreśla: „Chociaż istnieje wiele leków, które można przyjmować w celu leczenia wysokiego ciśnienia krwi, jedną z najważniejszych rzeczy, które należy zrobić, aby sobie z tym poradzić, jest utrata wagi. Jeśli więc lekarz powie ci, że twoje ciśnienie krwi idzie w górę lub jeśli sam to sprawdzisz i zauważysz, że jest regularnie wysokie, nadszedł czas, aby rozpocząć dietę i więcej ćwiczyć".

Wykonanie badania krwi jest kluczowe, ponieważ może ułatwić rozpoznanie stanu przedcukrzycowego, cukrzycy czy wysokiego poziomu złego cholesterolu, które mogą powodować uszkodzenie nerek, nerwów i wzroku, a także choroby krwi. Zarówno cukrzycą, jak i wysokim poziomem cholesterolu można skutecznie zarządzać, a poza farmakoterapią, najlepszym wsparciem jest utrata wagi.

Obserwuj się w czasie rutynowych czynności

Bezdech senny to stan charakteryzujący się zaburzeniami oddychania podczas snu. Częstym powodem bezdechu jest nadwaga. Bezdech senny może sprawić, że sen nie będzie spokojny, co prowadzi do zmęczenia w ciągu dnia oraz zwiększa ryzyko chorób przewlekłych, takich jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca. 

Kolejną flagą alarmową jest ból z powodu nadmiernego obciążenia, które jest nakładane na twoje ciało. Dr Bohl zwraca uwagę: „Nadwaga – z definicji – sprawia, że ​​jesteś cięższy, co bardziej obciąża organizm. Stawy i kręgosłup są bardziej obciążone, a mięśnie muszą ciężej pracować, aby utrzymać postawę i poruszać ciałem. W rezultacie nadwaga może prowadzić do bólu, niezależnie od tego, czy jest to ból w kolanach, dolnej części pleców, czy w innych miejscach. Każdy nowy ból, co do którego pochodzenia nie masz pewności, powinien zostać omówiony z lekarzem".

Ostatni znak wymieniony przez lekarza, to pojawienie się problemów z wykonywaniem codziennych zadań. Kiedy zauważasz, że coś, co robiłeś każdego dnia, nagle okazuje się trudniejsze, coś może być nie tak z twoim ciałem. Dr Bohl ostrzega: „Jeśli okaże się, że pokonywanie długich dystansów lub wchodzenie po schodach bez zadyszki staje się coraz trudniejsze, czas dowiedzieć się, czy przyczyną jest nadwaga”.

Zacznij od niewielkich zmian

Teraz, gdy znasz już sygnały ostrzegawcze, które wskazują, że powinieneś zadbać o swoją wagę, czas na kilka wskazówek, jak tego dokonać. Warto zacząć małymi krokami, na przykład poprzez rezygnację ze słodyczy. Później można po kolei dodawać kolejne działania.

Dr Bohl sugeruje: „Możesz najpierw podjąć mniejsze kroki w kierunku utraty wagi. (...) organizm spala kalorie także podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak spacery, sprzątanie, prace ogrodowe, a nawet pisanie na klawiaturze. Istnieje wiele łatwych sposobów".