4 objawy raka jelita grubego u kobiet. Można je pomylić z problemami ginekologicznymi

2022-09-20 8:10

Rak jelita grubego rozwija się przez wiele lat i w tym czasie jego objawy stopniowo się nasilają. Ta choroba w takim samym stopniu dotyka mężczyzn i kobiety, jednak część objawów u kobiet łatwo pomylić z dolegliwościami typowo ginekologicznymi - a to może opóźnić diagnostykę. Wyjaśniamy, co powinno wzbudzić czujność.

4 objawy raka jelita grubego u kobiet. Można je pomylić z problemami ginekologicznymi
Autor: Getty Images

Rak jelita grubego jest obecnie trzecim najczęstszym na świecie nowotworem diagnozowanym u mężczyzn i drugim u kobiet - wynika ze statystyk zamieszczonych w Krajowym Rejestrze Nowotworów.

Z kolei wg. American Cancer Society ogólne ryzyko zachorowania jest niemal identyczne u obu płci i wynosi 4,3 proc. dla mężczyzn i 4 proc. dla kobiet. Chorobą tą coraz częściej dotykani są tak zwani milenialsi, czyli osoby urodzone w latach 1981-1996 - z danych wynika, że są one dwa razy bardziej narażone na rozwój raka jelita grubego, niż osoby wrodzone w 1950 roku, co, zdaniem badaczy, ma związek z wysoko przetworzoną dietą i rosnącymi wskaźnikami otyłości w tej grupie wiekowej.

Te objawy raka jelita kobiety mogą łatwo przeoczyć

We wczesnych stadiach rak jelita grubego może nie dawać żadnych objawów lub są one mało charakterystyczne - a więc często lekceważone. Niektóre z nich można również przypisywać zupełnie innym chorobom lub wręcz stanom fizjologicznym (np. miesiączce). Warto jednak pamiętać, że objawami raka jelita grubego u kobiet mogą być:

  • niedokrwistość. Część pacjentek słyszy od lekarzy, że anemia, której przyczyny trudno wyjaśnić dietą, może mieć związek z menstruacją. Tymczasem to jeden z pierwszych objawów raka jelita grubego, związany z krwawieniem do światła jelita. Warto poprosić lekarza o skierowanie na kolonoskopię, jeśli leczenie suplementami żelaza nie poprawia wyników badania krwi.
  • skurcze i bóle brzucha. Je również wiele kobiet kojarzy ze sprawami ginekologicznymi - skurczami towarzyszącymi menstruacji, bólem owulacyjnym, mięśniakami lub endometriozą. Warto to jednak sprawdzić, zwłaszcza jeśli ból pojawia się bez związku z fazami cyklu menstruacyjnego.
  • niewyjaśnione zmęczenie i osłabienie. Łatwo je przypisać anemii wynikającej z obfitych miesiączek, ale też brakiem snu czy przemęczeniu z powodu pracy. Tymczasem zmęczenie, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu utrata wagi, to alarmujący objaw raka jelita grubego.
  • krwawienie z odbytu. To nie jest objaw ginekologiczny, ale u kobiet, które rodziły dzieci, może mieć poniekąd związek z ciążą, w trakcie której często pojawiają się hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Krwawienie z odbytu może świadczyć zarówno o hemoroidach, jak i o raku okrężnicy, dlatego warto to zbadać jak najszybciej.

Pozostałe objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego daje różnorodne objawy, a zdecydowana większość z nich dotyczy układu pokarmowego. Zazwyczaj pojawiają się one stopniowo i nasilają wraz ze wzrostem zmian w jelicie i naciekania ich na sąsiednie struktury, a także stopniowego zamykania światła jelita, co jest spowodowane rosnącym guzem. Część objawów wynika z obecności przerzutów odległych.

Oprócz objawów wymienionych powyżej najczęściej zgłaszane są:

  • zmiana rytmu wypróżnień (naprzemienne zaparcia i luźne stolce)
  • uczucie "przepełnionej" odbytnicy
  • nagłe parcia na stolec, często bolesne
  • obecność ciemnoczerwonej krwi w stolcu
  • ciężkie zaparcia
  • uczucie niepełnego wypróżnienia
  • wąskie, ołówkowate stolce.

Nie każdy z tych objawów występuje u każdego chorego i nie każdy świadczy o raku jelita grubego - wskazaniem do pogłębionej diagnostyki jest zaobserwowanie u siebie któregokolwiek z nich.

Badania wykrywające raka jelita grubego

Przy podejrzeniu raka jelita grubego w pierwszej kolejności trzeba umówić się do lekarza POZ i wykonać niezbędne badania. Jednym z podstawowych badań jest morfologia, pomagająca potwierdzić niedokrwistość, a także badanie stolca na obecność krwi utajonej.

Podstawowym badaniem w kierunku raka jelita grubego jest natomiast kolonoskopia, w trakcie której lekarz wprowadza do odbytu rurkę zakończoną kamerą i źródłem światła, a następnie ogląda na monitorze obraz w dużym powiększeniu. W trakcie tego badania można nie tylko ocenić stan jelita, ale również usunąć ewentualne polipy, czyli zmiany przednowotworowe.