Rak piersi u mężczyzn - przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

2020-10-08 14:12 Monika Majewska

Rak piersi u mężczyzn zwykle kończy się śmiercią chorego. Wszystko dlatego, że nowotwór jest zbyt późno rozpoznawany. Większość mężczyzn sądzi, że rak piersi dotyczy tylko kobiet i lekceważy wczesne objawy rozwoju nowotworu. Jakie są przyczyny i objawy raka piersi u mężczyzn? Jak przebiega leczenie? Jakie są rokowania?

Rak piersi u mężczyzn zwykle doprowadza do śmierci chorego. Panowie sądzą, że tego typu nowotwór dotyka tylko kobiet, dlatego lekceważą wczesne objawy choroby. W konsekwencji do rozpoznania raka piersi u mężczyzn dochodzi zwykle w zaawansowanym stadium choroby, czyli wtedy, kiedy nowotwór jest trudniejszy do leczenia i daje gorsze rokowania. Na późną diagnozę ma również wpływ brak profilaktyki tego nowotworu u mężczyzn oraz niewielka wiedza na jego temat. Rak piersi u mężczyzn to tylko jeden procent przypadków chorób nowotworowych, dlatego nie poświęca się uwagi temu schorzeniu i nie przeprowadza potrzebnych badań naukowych.

Co roku raka piersi diagnozuje się u około 100 mężczyzn (najczęściej między 50. a 70. rokiem życia), z czego 50 proc. umiera. Dla porównania - rocznie ten nowotwór rozpoznaje się u około 16 tysięcy kobiet, z czego 5 tys. umiera. Oznacza to, że śmiertelność mężczyzn z powodu raka piersi jest znacząco wyższa niż u kobiet.

Spis treści

 1. Rak piersi u mężczyzn - objawy
 2. Rak piersi u mężczyzn - przyczyny i czynniki ryzyka
 3. Rak piersi u mężczyzn - diagnostyka
 4. Rak piersi u mężczyzn - leczenie
 5. Rak piersi u mężczyzn - rokowania
 6. Rak piersi u mężczyzn - powikłania
 7. Rak piersi u mężczyzn - profilaktyka

Rak piersi u mężczyzn - objawy

Objawy, które powinny skłonić mężczyznę do jak najszybszej wizyty u lekarza, to:

 • guzek lub guzki (zwykle niebolesne, twarde i nieruchome) w obrębie piersi bądź w dole pachowym
 • zmiana rozmiaru i kształtu piersi (powiększenie jednej z piersi lub zaburzenia symetrii klatki piersiowej) lub wyglądu skóry piersi
 • zmiany wyglądu sutka
 • wyciek z sutka
 • poszerzenie żył na klatce piersiowej lub owrzodzenie

Rak piersi u mężczyzn a ginekomastia

Powiększenie piersi lub zaburzenia symetrii klatki piersiowej nie zawsze muszą wskazywać na ten nowotwór. W takich przypadkach można podejrzewać ginekomastię - chorobę, której przyczyną jest zwiększona ilość estrogenu (żeńskiego hormonu płciowego) lub zmniejszona ilość androgenu (hormonu męskiego) we krwi. Na szczęście nie jest ona zagrożeniem dla zdrowia.

Rak piersi u mężczyzn - przyczyny i czynniki ryzyka

Rak piersi u mężczyzn najczęściej jest wynikiem działania estrogenów - żeńskich hormonów płciowych. Gdy ich poziom w organizmie wzrasta kosztem obniżającego się stężenia testosteronu, zwiększa się ryzyko rozwoju nowotworu. To wyjaśnia, dlaczego raka piersi najczęściej diagnozuje się u panów między 50. a 70. rokiem życia, kiedy poziom męskich hormonów płciowych obniża się.

Jednak rak piersi może pojawić się również u młodych mężczyzn. Do rozwoju nowotworu może się przyczynić np. uraz jąder, który może doprowadzić do nadmiaru estrogenów w organizmie. Znane są także przypadki zachorowań na raka piersi u mężczyzn pracujących w przemyśle kosmetycznym, gdzie są oni narażeni na kontakt z kremami zawierającymi estrogeny. Także marskość wątroby, która prowadzi do podniesienia poziomu estrogenów, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi u mężczyzn.

Rak piersi u mężczyzn może być również dziedziczny. Jeśli więc ktoś z rodziny chorował na raka piersi (zwłaszcza przed 50. rokiem życia), ryzyko zachorowania wzrasta. Genetycznie uwarunkowana postać raka piersi u mężczyzn najczęściej ma związek z obecnością mutacji w obrębie genu BRCA1 i BRCA2.

W grupie ryzyka znajdują się również mężczyźni, którzy nadużywają alkoholu, cierpią na otyłość lub choroby wpływające na stężenie testosteronu i estrogenu we krwi (np. zespół Klinefeltera). Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta także w przypadku narażenia na promieniowanie jonizujące (np. radioterapia).

Rak piersi u mężczyzn - diagnostyka

W przypadku podejrzenia raka piersi, lekarz kieruje pacjenta na USG piersi (badanie pokazuje zmiany w tkance piersi) oraz ewentualnie na biopsję, podczas której za pomocą cienkiej igły pobiera się komórki piersi lub płyn z torbieli do badania mikroskopowego.

Rak piersi u mężczyzn - leczenie

Leczenia raka piersi u mężczyzn jest analogiczne do tego u kobiet i zależy od stopnia zaawansowania raka w momencie jego rozpoznania.

Zwykle wykonuje się mastektomię (usunięcie całej piersi). Usunięcie samego guza (z postawieniem piersi) zwykle nie jest możliwe, ponieważ tkanki w piersi jest mało, a nowotwór jest zwykle umiejscowiony w pobliżu sutka. Jeśli nowotwór się rozprzestrzenił, zwykle usuwa się także okoliczne węzły chłonne.

Po zabiegu lekarz decyduje, czy potrzebna jest dalsza terapia:

Konieczne może być także przyjmowanie tamoksifenu - leku, który hamuje wzrost nowotworu przez zablokowanie działania estrogenów.

Rak piersi u mężczyzn - rokowania

Rokowanie u mężczyzn chorych na raka piersi jest podobne jak u kobiet. Im wcześniej nowotwór zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na wyleczenie i powrót do zdrowia.

Rak piersi u mężczyzn - powikłania

Rak piersi u mężczyzn może dać przerzuty do innych części ciała, m.in. do:

 • płuc
 • kości
 • wątroby
 • mózgu
 • podpachowych węzłów chłonnych

Rak piersi z przerzutami daje najmniejsze szanse na przeżycie.

Rak piersi u mężczyzn - profilaktyka

Najważniejsza jest dokładna obserwacja własnego ciała, czyli samobadanie piersi. Wygląda ono tak samo, jak u kobiet i polega na sprawdzeniu za pomocą puszków palców, czy w ścianie klatki piersiowej (okolicach sutków) i dołu pachowego nie ma żadnych niepokojących zmian.

SPRAWDŹ>> Samobadanie piersi - jak samodzielnie badać piersi?

Zdrowy styl życia także ma wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju raka piersi u mężczyzn. Oznacza on rzucenie palenia, umiarkowane spożywanie alkoholu oraz niskotłuszczową dietę zawierającą więcej błonnika, warzyw i owoców. Pomocne jest również regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych.

Przeczytaj również:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Toskafka
|

Nie dziwie sie, ze mezczyzni nie maja pojecia ze moga miec raka piersi. Nawet ja nie mialam pojecia, ze to jest w ogole mozliwe.

mario
|

Seba,i co z Toba?

Cinek
|

Obawiam się najgorszego, na piersi pod sutkiem pojawił mi się guzek bolący, czasem nie do wytrzymania. W pierwszej kolejności jestem umówiony na USG piersi. A potem do jakiego lekarza mam się udać to nie wiem. Może mi podpowiecie? Pozdrawiam Marcin

Zuzza
|

Rak piersi dopada niestety nawet mężczyzn. Kobiety mają o tyle dobrze, że biorą pod uwagę ten rodzaj nowotworu, że chodzą na usg, robią badanie palpacyjne albo brasterem, ale mężczyzna jest totalnie zaskoczony.

typs0n
|

21lat, lecę na sterydach (dokładniej testosteron), co właśnie powoduje zwiększenie ilości estrogenu, więc możliwa jest ginekomastia lub rak jeśli pojawiają się jakieś zmiany. Od 3dni czuje guza pod lewym sutkiem, który jest ruchomy. W artykule piszą, że guzki rakowe są zazwyczaj bezbolesne, twarde i nieruchome. Mój jest bolesny przy dotyku, sztywny i ruchomy a mimo to nie sądzę żeby była to ginekomastia bo wiem czym to jest itd. No ale cóż, poczekam parę dni, jeśli ten "guz" nie zniknie pójdę do lekarza i zobaczymy co będzie.

seba77
|

mam 40 lat i jestem chory na raka piersi

paker
|

ja mam podobnie jak ty już 16lat jak miałem 14lat to sie zaczeło,potem znikną i znów sie pojawił gdy sięgnełem po sterydy,wziełem sie za dietę treningi bez sterydów i odrzywek bieganie i znów przeszło.Teraz trochu przesadzam z piwem i tłustą dietą i znów się pojawiły bolą swędzą,trzeba się zabierać za bieganie treningi i dietę

yza
|

Boze, xyz, powinienes sie zglosic natychmiast do lekarza!

xyz
|

Witam. Mam dopiero 19 lat. Od jakiegoś czasu boli mnie prawy sutek przy dotknięciu. Na poczatku miałem to gdzieś bo po jakimś czasie ból ustawal na jakiś czas. Ostatnio znowu zaczął mnie boleć więc postanowiłem to sprawdzić w internecie. Tak jak jest wyżej napisane objawami są guz i jakieś wydzieliny(i inne, tylko napisałem to co jest w moim przypadku). Czy to może być już ten rak czy raczej nie?

jola
|

czy po hemioterapi iradioterapi 3 mce powinno sie wykonac badania pet