Masaż prostaty - na czym polega masaż gruczołu krokowego?

2017-12-08 15:14

Masaż prostaty (stercza) znany jest jako jedna z technik seksualnych. Mało kto wie, że masaż gruczołu krokowego ma także zastosowanie w medycynie, m.in. w diagnostyce i we wspomaganiu leczenia chorób gruczołu krokowego, zwłaszcza stanów zapalnych. Na czym polega masaż prostaty? Jak samemu wykonać taki masaż?

Masaż prostaty - na czym polega masaż gruczołu krokowego?
Autor: Thinkstockphotos.com Na czym polega masaż prostaty? Jak samemu wykonać taki masaż?

Spis treści

  1. Masaż prostaty jako metoda lecznicza - na czym polega?
  2. Masaż prostaty jako technika seksualna
  3. Masaż prostaty - jak wykonać go samemu?

Masaż prostaty (stercza, gruczołu krokowego) jest nie tylko jedną z technik seksualnych, lecz także metodą diagnostyczną i wspomagającą leczenie schorzeń gruczołu krokowego, zwłaszcza stanów zapalnych. Masaż prostaty może być zewnętrzny. Wówczas polega na stymulacji okolicy krocza między moszną a odbytem, która jest w rzucie gruczołu krokowego.

Tę technikę można zastosować w celu osiągnięcie erekcji. Z kolei masaż wewnętrzny prostaty może być zarówno techniką seksualną, jak i metodą służącą w celach diagnostycznych i wspomagających leczenie schorzeń prostaty.

Rak prostaty: jakie daje objawy?

Masaż prostaty jako metoda lecznicza - na czym polega?

Masaż prostaty można wykorzystać w celu zdiagnozowania zapalenia gruczołu krokowego. Masaż można zastosować także w fazie przewlekłej zapalenia gruczołu krokowego, by wspomóc usuwanie wydzieliny i zmniejszyć ciśnienie w sterczu. Ponadto masaż prostaty poprawia przepływ krwi przez gruczoł krokowy (co wzmaga działanie antybiotyków) i obniża napięcie mięśni krocza. Tym samym (w połączeniu z leczeniem farmakologicznym) może usprawnić proces leczenia i powrót pacjenta do zdrowia.

Masaż prostaty może być przyczyną podwyższonego stężenia PSA (antygenu sterczowego) we krwi.

Przed badaniem wskazane jest wypróżnienie się, a najlepiej wykonać lewatywę. Masaż prostaty może być wykonany w gabinecie lekarskim w czasie badania per rectum. Pacjent kładzie się na łóżku i przyjmuje pozycję boczną lub kolankowo-łokciową. Następnie w okolicę odbytu nanoszony jest żel, który ma działanie znieczulające. Potem lekarz wprowadza palec wskazujący do odbytu pacjenta. Kiedy prostata zostanie zlokalizowana, lekarz wykonuje jej masaż, który polega na wykonywaniu delikatnych ruchów palcem, zaczynających od brzegu każdego płata gruczołu. Masaż gruczołu krokowego trwa kilkadziesiąt sekund.

Ważne

Masaż gruczołu krokowego jest metodą wspomagającą leczenie i sam w sobie nie przynosi ulgi w chorobie. Efekty przynosi tylko w połączeniu z leczeniem farmakologicznym.

Masaż prostaty jako technika seksualna

Masaż prostaty można wykorzystać także jako technikę seksualną. Partnerka może wykonać zewnętrzny lub wewnętrzny masaż prostaty (tzw. męskiego punkt G). Kilka minut masażu powinno przynieść oczekiwany skutek. Należy jednak zaznaczyć, że możliwość uzyskania erekcji poprzez masowanie prostaty jest sprawą indywidualną i nie u każdego mężczyzny może do niej dojść. Warto wiedzieć, że w sex shopach istnieją gadżety (np. wibratory), których używa się do masażu analnego. Dzięki specjalnym kształtom umożliwiają stymulację "męskiego punkt G" i okolic krocza.

Masaż prostaty - jak wykonać go samemu?

Przed samodzielnym masażem prostaty także wypróżnij się lub wykonaj lewatywę. Następnie nałóż lateksową rękawiczkę i połóż się wygodnie na łóżku, na boku. Włóż palec wskazujący do odbytu i kieruj go powoli do przodu wzdłuż ściany odbytnicy, w stronę pępka, aż poczujesz prostatę (gruczoł krokowy znajduje się w odległości ok. 4 centymetrów od brzegu odbytu). Gdy już go znajdziesz, wykonuj delikatne ruchy palcem. Masaż wykonuje się od podstawy gruczołu w kierunku jego szczytu, od boku gruczołu do linii pośrodkowej, obustronnie.

Ważne

Masaż prostaty - przeciwwskazania

Masaż prostaty nie powinien być wykonywany w czasie ostrej fazy bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego. Mogłoby wówczas dojść do przeniknięcie bakterii do krwi, co może się skończyć sepsą.

Przeciwwskazaniem do masażu prostaty jest także podejrzenie zapalenia cewki moczowej, a także kamica gruczołu krokowego. Stymulacji prostaty nie powinno się wykonywać również w przebiegu schorzeń toczących się w obrębie odbytu i odbytnicy (np. guzki krwawnicze lub ostre zapalenie odbytnicy).