Jak uzyskać odszkodowanie za zakażenie szpitalne przed komisją?

2013-02-28 19:58

Jeśli doszło do zakażenia szpitalnego, to zgodnie z nową ustawą, nie musisz po odszkodowanie od razu iść do sądu - możesz zgłosić to w urzędzie wojewódzkim. Dzięki temu odszkodowanie za zakażenie szpitalne masz szansę uzyskać szybciej niż w sądzie, ale będzie ono mniejsze.

Jak uzyskać odszkodowanie za zakażenie szpitalne przed komisją?
Autor: GettyImages Jeśli doszło do zakażenia szpitalnego, to zgodnie z nową ustawą, nie musisz po odszkodowanie od razu iść do sądu - możesz zgłosić to w urzędzie wojewódzkim. Dzięki temu odszkodowanie za zakażenie szpitalne masz szansę uzyskać szybciej niż w sądzie, ale będzie ono mniejsze.

Odszkodowanie za zakażenie szpitalne, tak jak i za postawienie błędnej diagnozy, powikłania po zabiegu, uszkodzenie ciała, trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć możesz uzyskać również na drodze pozasądowej. Ustawa, która weszła w życie w 2012 roku otwiera tę drogę, by skrócić czas oczekiwania na odszkodowanie.

Odszkodowanie za zakażenie szpitalne: komisja orzekająca

Sprawy rozpatrują powołane przez wojewodów 16-osobowe komisje, złożone z lekarzy i prawników. Taka komisja może szybciej odnieść się do sprawy, bo w przeciwieństwie do prokuratury, nie szuka winnych na drodze procesu. Zadaniem komisji jest jedynie stwierdzenie, czy pacjent faktycznie poniósł szkodę. Dlatego to rozwiązanie jest korzystne w sprawach, w których śledztwo trwałoby miesiącami, a i tak nie udałoby się dojść, kto i kiedy zawinił.

Odszkodowanie za zakażenie szpitalne krok po kroku

  • możesz się poskarżyć tylko na zdarzenia medyczne, które miały miejsce w szpitalu
  • musisz zrezygnować z jednoczesnej walki o odszkodowanie przed sądem
  • wniosek do komisji możesz złożyć w ciągu roku od dnia, w którym okazało się, że cię zakażono, ale nie później niż trzy lata od samego zakażenia
  • za złożenie wniosku zapłacisz 200 zł na rachunek urzędu wojewódzkiego
  • gdy komisja odrzuci twój wniosek, z własnej kieszeni pokryjesz koszty jej postępowania, przy czym sa one trudne do określenia z góry; orientacyjnie za jedno posiedzenie zapłacić możesz około 2 tysięcy złotych: opinia biegłego to koszt 300-450 zł; nieco ponad 400 zł dla każdego członka komisji za udział w posiedzeniu;

Wysokość odszkodowania za zakażenie szpitalne

To ty, jako poszkodowany proponujesz komisji kwotę odszkodowania; maksymalne kwoty odszkodowania określone zostały przez ministerstwo i przykładowo wynoszą one: za zakażenie lub uszkodzenie ciała do 100 tys. zł, za śmierć bliskiej osoby - do 300 tys. zł.
Ostatecznie o tym, jak wysokie otrzymasz odszkodowanie, zadecyduje jednak nie komisja, ale firma ubezpieczeniowa, która ubezpiecza szpitala, w którym doszło do np. zakażenia. Swoją propozycję firma ubezpieczeniowa musi przedstawić w ciągu miesiąca od orzeczenia komisji w naszej sprawie. Jeśli uznasz, że proponowane odszkodowanie jest zbyt niskie, możemy z niego zrezygnować i jednak pójść do sądu.