Czy kawa jest dla ciebie dobra? Oto lista osób, które nie powinny jej pić

2021-11-22 9:45

Mało kto nie lubi pić kawy - całkiem spora jest za to lista osób, które ze względów zdrowotnych powinny sięgać po nią jak najrzadziej, lub jeszcze lepiej w ogóle z niej zrezygnować. Sprawdź, czy również znajdujesz się na tej liście.

Kawa - kto nie powinien jej pić
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kto nie powinien pić kawy lub ją ograniczyć?

O zdrowotnych właściwościach kawy mówi i pisze się bardzo dużo. Wiadomo, że - głównie dzięki kofeinie - kawa ma właściwości antyoksydacyjne (a więc również i przeciwnowotworowe - zmniejsza ryzyko raka prostaty, raka endometrium, czerniaka, raka jamy ustnej czy wątroby), wspomaga odchudzanie, poprawia koncentrację i pamięć, zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona, choroby Alzheimera i cukrzycy typu 2, a także chorób sercowo-naczyniowych. Badania sugerują również, że jej picie obniża poziom histaminy i rozszerza oskrzela, może być więc pomocna przy alergii i astmie.

Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy

Ale kawa ma również ciemne strony - i to nie tylko wtedy, gdy pita jest w nadmiarze, a więc pijemy dziennie więcej, niż 3-4 jej filiżanki. Picie kawy może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie osób, które chorują na pewne choroby.  

Przed jej piciem lekarze ostrzegają zwłaszcza osoby cierpiące na pewne schorzenia układu kostnego i układu pokarmowego - słuszność niektórych z tych ostrzeżeń potwierdził m.in. niedawny przegląd ponad 200 metaanaliz badających związek między piciem kawy, a stanem zdrowia. Kto zatem powinien kawę ograniczyć lub z niej zrezygnować?

Kto nie powinien pić kawy lub ją ograniczyć?

Czy grozi ci udar mózgu?

Pytanie 1 z 7
Czy masz powyżej 55 lat?
Czy grozi ci udar - quiz