Choroba dopada w najmniej spodziewanym momencie? Tak uzyskasz pomoc medyczną na urlopie

2023-08-03 13:34

Osoby ubezpieczone mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej na terenie całego kraju. Nie ma rejonizacji, więc masz prawo leczyć się tam, gdzie odpoczywasz. Jak to sprawnie zorganizować o każdej porze dnia i nocy, także w sytuacji nagłej, np. gdy boli cię ząb?

Choroba dopada w najmniej spodziewanym momencie? Tak uzyskasz pomoc medyczną na urlopie
Autor: GettyImages Choroba dopada w najmniej spodziewanym momencie? Tak uzyskasz pomoc medyczną na urlopie

Telefonicznie, osobiście, w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia – podczas wakacji ani ty, ani twoi bliscy, nie mają ograniczeń w dostępie do lekarza. Oczywiście poza tymi, których doświadczamy wszyscy – kolejki, urlopy lekarzy, odległe terminy konsultacji itd. Zatem, jeśli przydarzy się coś złego, ale także wtedy, gdy zapomnisz zabrać stale przyjmowane leki, uzyskasz pomoc zapewne na zbliżonych zasadach, jak w miejscu zamieszkania.

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Pomoc medyczna przez telefon

Gdy masz problemy ze zdrowiem i leczysz się przewlekle, dobrą zasadą jest zabrać ze sobą dokumentację medyczną, choćby ostatni wypis ze szpitala.Lekarzowi, który nie zna pacjenta, trudno podejmować wiążące decyzje w sprawie jego leczenia, gdy na przykład dojdzie do pogorszenia stanu, konieczna będzie zmiana terapii czy wprowadzenie dodatkowych leków. Wprawdzie coraz więcej informacji o pacjencie znajduje się w systemie informatycznym, ale taka zapobiegliwość nie zaszkodzi.

W godzinach pracy przychodni w miejscu wypoczynku wystarczy do niej podejść i skorzystać z porady. Gdy poradnie POZ są nieczynne, uzyskasz pomoc dzwoniąc na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK), pod bezpłatny numer 800 137 200.

Ta bezpłatna infolinia zapewnia:

  • dostęp do lekarza w dni robocze, w godz. od 18:00 do 8:00 następnego dnia oraz przez całą dobę w weekendy i święta
  • porady lekarza, pielęgniarki lub położnej, niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywasz
  • połączenie bezpłatne
  • uzyskanie e-recepty lub e-zwolnienia, gdy wymaga tego twój stan zdrowia
  • porady także w językach angielskim, ukraińskim i migowym.

Z takiej formy pomocy tylko w pierwszym półroczu 2023 roku skorzystało już niemal 115 tys. pacjentów.

Jeśli telefon to za mało

Przebywając poza miejscem zamieszkania, możesz skorzystać z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Generalnie powinien być możliwy dostęp do lekarzy od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-18.00.

Po godz. 18.00 personel udzielający porady za pomocą infolinii ( bezpłatny numer 800 137 200) może zalecić wizytę w najbliższej placówce Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, podając jej adres. W przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia konieczne może być wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

Oczywiście, nie musisz nigdzie dzwonić, by skorzystać z porady w placówce NŚOZ. Możesz udać się tam bezpośrednio. Adres takiej placówki znajdziesz na stronie internetowej każdego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Również nie ma rejonizacji, nie potrzeba skierowania itp.

Pomoc w nagłym zagrożeniu zdrowia i życia

Jeśli Twoje życie jest bezpośrednio zagrożone, wezwij Zespół Ratownictwa Medycznego. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999, bądź udaj się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR).

Pamiętaj, to miejsce, w którym ratuje się życie. W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym lekarz kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. adresy SOR również są dostępne na stronach wojewódzkich NFZ.

Stomatologiczna pomoc doraźna

W razie nagłego bólu zęba czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem stomatologicznym możesz skorzystać z pomocy stomatologa w poradni doraźnej opieki stomatologicznej. W gabinetach pełniących dyżur przyjmowani są pacjenci w przypadkach nagłych. Podczas dyżurów stomatologicznych udzielane są świadczenia doraźne, z usuwaniem zębów włącznie.

Placówki udzielają pomocy doraźnej w dni powszednie od 19:00 do 7:00 następnego dnia. W soboty, niedziele i dni wolne od pracy całodobowo. Adresy dyżurujących placówek znajdziesz na stronie https://pacjent.gov.pl/dorazna-pomoc-dentystyczna

Masz problem? Zgłoś to

Jeśli podczas wizyty w placówce NFZ coś wzbudziło twój niepokój,miałeś problem z zapisaniem się na wizytę, ta nie odbyła się mimo wyznaczonego terminu itd., zgłoś to. NFZ zapowiada sprawdzenie wszystkich sygnałów o ewentualnych trudnościach z dostępem do opieki zdrowotnej w czasie pobytu wakacyjnego poza miejscem zamieszkania.

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia pod numerem 800 190 590. Infolinia działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Połączenie jest bezpłatne. Dla dzwoniących z zagranicy uruchomiony został specjalny numer - (+48) 22 125 66 00.