6 najczęstszych błędów, jakie popełniasz biorąc leki na receptę. To zaburza ich działanie

2023-02-20 12:59

Wielu z nas sięga po leki na receptę w nadziei, że pomogą pozbyć się uciążliwych dolegliwości i przyniosą ulgę w cierpieniu. Farmaceutka ostrzega jednak, że należy to robić z rozwagą. Zażywanie takich preparatów niezgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania może zmniejszać ich skuteczność.

6 najczęstszych błędów, jakie popełniasz biorąc leki na receptę. To zaburza ich działanie
Autor: Getty Images 6 najczęstszych błędów, jakie popełniasz biorąc leki na receptę. To zaburza ich działanie

Jakie błędy popełniane przez pacjentów wpływają na obniżenie skuteczności działania leków na receptę? Na to pytanie odpowiedziała farmaceutka Claire Nevinson.

Jak powinna wyglądać poprawnie wypełniona recepta

Te błędy popełniasz, biorąc leki na receptę

1. Nie przyjmujesz ich o właściwej porze dnia.

2. Nie sprawdzasz, czy należy stosować je przed, po, czy w trakcie posiłku.

3. Siadasz za kierownicę po ich zażyciu.

5. Zapominasz o regularnym stosowaniu leków.

6. Przyjmujesz leki, które nie zostały ci przepisane.

Farmaceutka wyjaśnia, że to od tych czynników zależy ​​skuteczność leków na receptę, jednak najważniejszy punkt dotyczy pory dnia - czyli punkt 1.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące prawidłowego stosowanie leku widnieją na ulotce dołączonej do opakowania. Tam znajdziesz między innymi zalecenia dotyczące pory zażywania preparatu, a także dowiesz się, czy należy stosować go na czczo lub z czym nie należy go łączyć.

Pacjenci, którzy jednocześnie przyjmują leki na inne dolegliwości, powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, bowiem niektóre substancje nie powinny być zażywane razem.

Claire Nevinson podkreśla także, że niektóre leki, takie jak na przykład antybiotyki przyniosą oczekiwany rezultat, jeśli zostanie ukończony pełny cykl leczenia. Należy więc regularnie przyjmować preparat, aż do momentu opróżnienia opakowania.

Farmaceutka przestrzega także przed dzieleniem się lekami na receptę z przyjaciółmi lub rodziną. Każdy preparat powinien być przepisany pacjentowi przez lekarza indywidualnie.

Wymienione zasady są jeszcze ważniejsze dla osób, które przyjmują wiele różnych leków lub pacjenci, którym przepisano nowy lek na receptę. Zawsze przed zastosowaniem należy szczegółowo zapoznać się z ulotką.