Sen polifazowy - czy jest zdrowy? Rodzaje snu polifazowego

2022-11-28 14:12

Sen jest jedną z ważniejszych potrzeb organizmu. Podczas snu odpoczywany, komórki ciała regenerują się, a w przypadku choroby szybciej wracamy do zdrowia. Optymalna ilość nieprzerwanego snu dla dorosłego człowieka wynosi około 7-8 godzin na dobę. Sen polifazowy to zamiana jednocyklowego nocnego snu, na kilka lub kilkanaście drzemek w ciągu doby.

Sen polifazowy - czy jest zdrowy? Rodzaje snu polifazowego
Autor: Getty Images Sen polifazowy to zamiana kilku godzin nieprzerwanego snu na drzemki.

Spis treści

  1. Czym jest sen polifazowy?
  2. Sen polifazowy – rodzaje
  3. Jak zacząć sen polifazowy?
  4. Sen polifazowy – czy jest zdrowy?

Sen dzieli się na dwie fazy: NREM czyli sen charakteryzujący się powolnym ruchem gałek ocznych (tzw. sen głęboki) oraz REM czyli sen, podczas którego gałki oczne poruszają się wyjątkowo szybko. To właśnie wtedy dochodzi do rozluźnienia mięśni. W tej fazie snu pojawiają się też marzenia senne. Faza NREM trwa zazwyczaj około 80-100 minut, a po niej wchodzimy w fazę REM. Cały cykl powtarza się od 4 do 5 razy w ciągu nocy. Zdarza się, że niektórzy kilkugodzinny nocny wypoczynek zastępują kilkoma drzemkami w ciągu dnia – wówczas mówimy o śnie polifazowym.

Poradnik Zdrowie: bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Czym jest sen polifazowy?

Sen polifazowy znany jest już od kilku wieków, interesowało się nim dowództwo wojskowe w czasach I wojny światowej. Dowódcy zauważyli, że żołnierze potrafią długo wytrzymać bez snu, ale w końcu dopada ich zmęczenie. Wymyślono wówczas system, by spali dwie godziny w ciągu doby. Z czasem badania dotyczące takiej techniki snu zaczęli prowadzić cywilni badacze.

Sen polifazowy to zamiana kilkugodzinnego nocnego snu na kilka krótszych drzemek w ciągu doby. Częstszy, ale krótszy sen ma na celu zredukować czas poświęcony na spanie do minimum. Niezależnie od rodzaju snu najważniejsze jest zachowanie pełni sił umysłowych i fizycznych.

Sen polifazowy – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów snu polifazowego, a do najpopularniejszych z nich należą:

  • Sen bifazowy – to najłagodniejsza odmiana. Polega na skróceniu nocnego snu do 6 godzin. Dodatkowo możemy skorzystać z jednej drzemki w ciągu dnia, która trwa od 20 do 30 minut.
  • Sen everyman – nocny sen trwa około 3-4 godzin. Dodatkowo możemy sobie pozwolić na trzy 30 minutowe drzemki w ciągu dnia.
  • Sen dymaxion – nocny sen trwa 3 godziny, a w ciągu dnia mamy dodatkowo trzy 20 minutowe drzemki.
  • Sen uberman – to najbardziej restrykcyjny rodzaj snu polifazowego. Ogranicza się do czterech 30 minutowych drzemek w ciągu doby. Tym samym śpimy jedynie 2 na 24 godziny.

Jak zacząć sen polifazowy?

Przestawienie się z 7-8 godzinnego snu, na restrykcyjny sen polifazowy nie jest łatwym zadaniem. Przygodę ze snem polifazowym należy rozpocząć powoli, w najbardziej sprzyjającym czasie np. podczas urlopu. Choć początkowo trudno będzie się przyzwyczaić to konsekwencja i wytrwałość mogą przynieść oczekiwany efekt.

Niektórym osobom przyzwyczajenie do snu polifazowego może zająć nawet kilka tygodni. Najczęściej z tego rodzaju snu korzystają żołnierze, agenci służb specjalnych, osoby pracujące zdalnie i studenci.

Sen polifazowy – czy jest zdrowy?

Wiele osób zastanawia się, czy tak radykalne zmiany dotyczące snu, nie będą szkodliwe dla organizmu. Niestety, brakuje jednoznacznych badań, które dałyby stuprocentową pewność dotyczącą bezpieczeństwa snu polifazowego. Zdaniem wielu, praktykowanie snu polifazowego przez dłuższy czas ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu, koncentrację i funkcje poznawcze.

Inne podejście do snu sprawia, że organizm uczy się jak najlepiej wykorzystać odpoczynek i czerpie ze snu maksymalną korzyść. Nocny kilkugodzinny sen ma wpływ na poziom melatoniny i pomaga organizmowi w jak największym stopniu się zregenerować. Niestety, sen polifazowy może zmniejszać wydajność organizmu.