Porażenie mózgowe - objawy. Jakie objawy wskazują na porażenie mózgowe?

2021-12-28 16:59

Porażenie mózgowe (MPD) może dawać różne objawy. Wszystko zależy od stopnia i rozległości uszkodzenia. Jeśli obszar uszkodzenia mózgu jest znaczny, objawy porażenia można zauważyć już u noworodka. Jeśli uszkodzenia są nieznaczne, różnorodne zaburzenia ruchu i postawy mogą pojawić się u niemowlęcia, a nawet później, bo ok. 18. roku życia. Sprawdź, jakie są objawy porażenia mózgowego (MPD).

Portret dziewczynki z niepełnosprawnością w ramionach mamy.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak rozpoznać mózgowe porażenie dziecięce? Objawy
  2. Porażenie mózgowe (MPD) - objawy. Zaburzenia ruchowe

Jak rozpoznać mózgowe porażenie dziecięce? Objawy

Objawy porażenia mózgowego (MPD) mają różny charakter i zależą od lokalizacji uszkodzenia, jego stopnia i rozległości. Mogą pojawić się już w wieku niemowlęcym w postaci asymetrii w ułożeniu ciała. Jeśli uszkodzenia są mniejszego stopnia, objawy mogą się pojawić później, tj. w trzecim albo czwartym kwartale życia.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia równowagi

Porażenie mózgowe (MPD) - objawy. Zaburzenia ruchowe

1. Zaburzenia rozwoju napięcia mięśniowego

  • spastyczność w stopniu znacznym ogranicza zakres ruchomości dziecka, ponieważ objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym i w konsekwencji prowadzi do sztywności mięśni.
  • wiotkość mięśni (hipotonia mięśniowa) objawia się obniżonym napięciem mięśniowym, które również ogranicza zakres ruchomości dziecka
  • atetoza - występowanie nierytmicznych, powolnych ruchów zlokalizowanych w kończynach górnych

Dziecko odgina się nienaturalnie, ma trudności z utrzymaniem główki lub z jej odwracaniem, nie potrafi przewrócić się z boku na bok, chwytać zabawek, ponieważ jego ruchy są nieskoordynowane. Dziecko przejawia również trudności ze ssaniem piersi, połykaniem pokarmów. W późniejszym okresie dziecko nie próbuje siadać czy stawiać pierwszych kroków.

    2. Porażenie mózgowe (MPD) wiąże się z bezwładem określonej części ciała, co uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek ruchów. Z kolei niedowłady, czyli częściowe porażenie mięśni ruchowych, przyczyniają się jedynie do ograniczenia wykonywania ruchów.

    Czytaj też: Porażenie mózgowe - przyczyny. Przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego

    3. Zaburzenia rozwoju psychomotorycznego

    Dziecko osiąga niektóre umiejętności na czas, inne zbyt późno, pojawiają się nadaktywność, zaburzenia koncentracji, problemy z nauką. Im mniejsze uszkodzenie mózgu, tym objawy są mniej nasilone.

    4. Ruchy mimowolne - atetoza, choreoatetoza (niezależne od woli chorego ruchy tułowia i kończyn), dystonia (ruchy mimowolne powodujących skręcanie i wyginanie różnych części ciała), ataksja (zaburzenia koordynacji ruchowej całego ciała).

    Obawami współtowarzyszącymi są:

    Jaka to choroba?
    Pytanie 1 z 12
    Co dolega temu dziecku?
    niemowle