Przepis na syrop z sosny. Jak zrobić syrop z młodych pędów sosny?
SYROP Z SOSNY znany jest jako lekarstwo na kaszel i przeziębienie. Skuteczność syropu sosnowego własnej roboty zależy od jakości pędów. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się kiedy i jak zbierać młode pędy sosny oraz poznasz sprawdzony przepis na syrop sosnowy.
Syrop z sosny warto mieć pod ręką, gdy nastanie czas przeziębień. Przyda się wtedy jako doskonały środek na kaszel. Tutaj dowiesz się na jakie jeszcze dolegliwości i choroby pomaga syrop z sosny oraz jak go dawkować!
Poznaj też inne, domowe metody na kaszel!
Kiedy i jak zbierać pędy sosny? Pędy sosny najlepiej zbierać na przełomie kwietnia i maja. Muszą to być jasnozielone przyrosty z brązową, lepką łupinką. Przycinamy je sekatorem albo bardzo ostrym nożem.
Najbardziej soczyste mają długość do 12 centymetrów. Dłuższe będą miały już mniej soku. Pędy najlepsze na syrop i miód będą lepkie, warto więc pamiętać o tym, żeby zbierać je w rękawicach. Żeby nie uszkodzić drzewa, nie zbierajmy wszystkich pędów z jednej sosny, a wybierajmy najbardziej soczyste z kilku drzew.
Jak zrobić syrop z sosny - przepis
Potrzebujesz:
- litrowy słoik młodych pędów sosny (przyrost z ostatniego roku)
- cukier
- odrobinę wody
Przygotowanie syropu z sosny:
1. Po zerwaniu młodych pędów delikatnie je myjemy pod bieżącą wodą i kroimy na kawałki wielkości centymetra. Innym sposobem na to, żeby pędy szybciej puściły sok, jest ugniatanie ich drewnianym tłuczkiem.
2. Następnie w słoiku układamy na przemian warstwy pędów i cukru (warstwę pędów grubości 3 cm posypujemy 4 łyżeczkami cukru). Na koniec można dodać odrobinę wody.
3. Słoik zakręcamy i odstawiamy w dobrze nasłonecznione miejsce na około tydzień (przy słonecznej pogodzie) lub dłużej (jeśli na zewnątrz jest pochmurno i deszczowo).
4. Po upływie tego czasu zlewamy do mniejszego słoiczka powstały syrop. Przechowywany w chłodnym i zaciemnionym miejscu nie straci właściwości leczniczych nawet przez kilka lat.
Syrop z pędów sosny [#TO WIDEO]

Okres jesienno-zimowy niesie ze sobą ryzyko zwiększonej zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych, których dominującym objawem jest kaszel. Wraz z rozwojem infekcji zmienia się rodzaj kaszlu. Większość składników czynnych syropu Stodal1) jest pochodzenia naturalnego. Są one skuteczne w każdym rodzaju kaszlu. Stodal łagodzi kaszel suchy oraz ułatwia odkrztuszanie w kaszlu mokrym. Syrop Stodal- dla całej rodziny, na każdy kaszel, naturalnie!
Polecany artykuł:
1) STODAL® syrop. Produkt złożony. Wskazanie do stosowania: kaszel różnego pochodzenia, towarzyszący infekcjom górnych dróg oddechowych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA z siedzibą w Messimy, Francja.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Polecany artykuł: