W miażdżycy warto postawić na te produkty. Pewnie masz je w domu

2023-03-23 0:34

Miażdżyca często "dopada" naczynia krwionośne serca, zakłócając jego pracę. Czynników sprzyjających rozwojowi tej choroby jest wiele. Na szczęście są również takie, które mogą jej przeciwdziałać, np. aktywny tryb życia, rezygnacja z używek, umiejętne radzenie sobie ze stresem, a także dieta - najlepiej bogata w odpowiednie warzywa i zioła.

W miażdżycy warto postawić na te produkty. Pewnie masz je w domu
Autor: Getty Images Zbliżenie na kosz warzyw i owoców, który trzyma kobieta

Dobrze skomponowana dieta przy miażdżycy to świetna broń do walki z tym schorzeniem. Może mieć właściwości lecznicze i zmniejszać nasilenie uciążliwych objawów miażdżycy, jeśli znajdą się w niej produkty, o których wiadomo, że mają dobroczynny wpływ na cały układ krążenia i na jego najważniejszy element, czyli serce.

Miażdżyca - postaw na warzywa

Do warzyw o wyjątkowych walorach zdrowotnych należą cebula i czosnek. Substancje zawarte w cebuli (m.in. kwercetyna) rozpuszczają fibrynę – składnik białka powodującego zakrzepy krwi; ma ona też korzystny wpływ na elastyczność i szczelność naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie.

  • Cebulę należy jeść surową – smażona traci swoje dro-gocenne działanie. Ale żeby mogła skutecznie przeciwdziałać chorobie, powinno się zjadać minimum jedną średniej wielkości cebulę dziennie. Alternatywą może być syrop lub sok z tego warzywa. Trzeba jednak pamiętać, że cebula może powodować wzdęcia i zgagę. Osoby z niewydolnością nerek i wątroby powinny skonsultować ten rodzaj domowego leczenia z lekarzem.
  • Czosnek sprawdza się w leczeniu wielu chorób; trudno też nie docenić jego roli w przeciwdziałaniu miażdżycy. Szacuje się, że codzienne spożywanie czosnku powoduje spadek ryzyka wystąpienia zawału nawet o 50 proc. Roślina dzięki zawartości związków siarkowych obniża ciśnienie krwi i zapobiega powstawaniu zatorów. Czosnek można jeść surowy lub gotować – w tych przypadkach zachowuje swoje przeciwzatorowe działanie. Nie powinien natomiast być smażony.
  • Coraz większą popularność w polskiej kuchni zdobywa karczoch – jadalny kwiatostan wieloletniej rośliny z rodziny astrowatych. Lecznicze walory mają sztywne płatki-łuski. Obniżają poziom cholesterolu i stężenie wolnych trójglicerydów. Karczoch wspomaga również proces oczyszczania organizmu z toksycznych produktów przemiany materii.

Miażdżyca - sięgaj po zioła

Przy leczeniu miażdżycy pomocne są zioła wspomagające przepływ krwi i pobudzające krążenie:

Z pączków sosny sporządza się syrop. Kilkadziesiąt pączków należy zalać litrem wody, podgrzewać przez pół godziny, potem dodać pół litra miodu i gotować kwadrans. Picie 2–3 łyżek dziennie takiego syropu działa dobroczynnie na układ krwionośny.

Rozmaryn usprawnia przepływ krwi i pobudza krążenie. Przyrządza się z niego napar – łyżkę ziela zalewa się wrzątkiem i pozostawia pod nakryciem przez kwadrans. Rozmarynowa herbatka wypijana kilka razy w tygodniu wspomoże działanie innych metod leczenia chorób tętniczych.

Poradnik Zdrowie: miażdżyca