Objawy miażdżycy mogą być nieoczywiste

2022-05-09 10:45

Objawy miażdżycy pojawiają się bardzo wcześnie. Tyle tylko, że je ignorujemy. Gdybyśmy choć odrobinę przejęli się objawami miażdżycy i zmienili tryb życia, moglibyśmy uchronić się przed rozwojem choroby. Jakie objawy miażdżycy powinny nas zaniepokoić?

Objawy miażdżycy mogą być nieoczywiste. Zadyszka, brak koncentracji i co jeszcze?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pierwsze objawy miażdżycy
  2. Objawy miażdżycy - jak sprawdzić, czy chorujemy
  3. Objawy zaawansowanej miażdżycy

Pierwsze objawy miażdżycy można dostrzec, jeśli mamy wiedzę o chorobie i słuchamy swego ciała. Miażdżyca rozwija się cicho i dyskretnie. Ale istnieją charakterystyczne objawy, które sugerują miażdżycę i nie należy ich lekceważyć. Zwłaszcza, gdy są jeszcze łagodne. Skontrolowanie wtedy poziomu cholesterolu, wykonanie EKG i zbadanie wydolności organizmu pokaże, jakie miażdżyca poczyniła szkody w naszym organizmie. Na każdym etapie choroby można jeszcze tak zmienić dietę i życie, by hamować jej postępowanie.

Kontrola poziomu cholesterolu

Pierwsze objawy miażdżycy

Kiedy zadyszani wpadamy do autobusu, do którego trzeba było trochę podbiec, lub długo nie możemy uspokoić oddechu po wdrapaniu się na trzecie piętro, mówimy: nie mam kondycji. I tak po części jest. Ale powinniśmy sobie także zadać pytanie: czy nie mam miażdżycy?

Także luki w pamięci czy złą koncentrację tłumaczymy stresem i zmęczeniem, a wtedy również powinniśmy się zastanowić, czy to nie jest objaw miażdżycy. Zadyszka po stosunkowo niedużym wysiłku fizycznym jest jednym z pierwszych objawów miażdżycy. Także ból łydek po niezbyt męczącym spacerze może sugerować problemy z naczyniami, bo taka reakcja mięśni na wysiłek może być konsekwencją złego krążenia.

Blaszki miażdżycowe odkładają się bowiem najczęściej w:

  • tętnicach wieńcowych zaopatrujących serce,
  • naczyniach szyjnych transportujących krew do mózgu (stąd te kłopoty z pamięcią),
  • tętnicach doprowadzających krew do nóg.

Objawy miażdżycy - jak sprawdzić, czy chorujemy

Nie ma jednego miarodajnego badania, które może stwierdzić jednoznacznie, czy mamy miażdżycę. Ale jeśli mamy podwyższony poziom cholesterolu, a zwłaszcza nieprawidłowy poziom jego frakcji LDL, oraz wysoki poziom trójglicerydów - miażdżyca jest bardzo prawdopodobna.

Czasem o podwyższonym poziomie cholesterolu i możliwej miażdżycy mogą świadczyć złogi cholesterolowe pod skórą (tzw. kępki żółte), czyli żółte zgrubienia w okolicy powiek, czasem guzki w ścięgnach nadgarstków czy ścięgnie Achillesa.

Zaawansowaną miażdżycę można wykryć, wykonując też USG naczyń (zwłaszcza dopplerowskie) oraz za pomocą tomografii komputerowej lub koronarografii.

Sprawdź objawy miażdżycy! [GALERIA]

Objawy zaawansowanej miażdżycy

Zwężenie tętnic skłania serce do mocniejszego pompowania krwi, by doprowadzić ją do wszystkich organów. Po pewnym czasie takiej pracy mięsień sercowy rozrasta się i ma większe zapotrzebowanie na utlenowaną krew. Ale zwężonymi naczyniami nie może ona dostrzec do niego w wystarczającej ilości, co powoduje niedotlenienie serca. Objawem tego jest ból w klatce piersiowej, zwany bólem wieńcowym. Pojawienie się takich dolegliwości świadczy o znacznym zaawansowaniu miażdżycy i powinno skłonić do natychmiastowego podjęcia leczenia.