Objawy miażdżycy mogą być nieoczywiste

Objawy miażdżycy pojawiają się bardzo wcześnie. Tyle tylko, że je ignorujemy. Gdybyśmy choć odrobinę przejęli się objawami miażdżycy i zmienili tryb życia, moglibyśmy uchronić się przed rozwojem choroby. Jakie objawy miażdżycy powinny nas zaniepokoić?
Spis treści
- Pierwsze objawy miażdżycy
- Objawy miażdżycy - jak sprawdzić, czy chorujemy
- Objawy zaawansowanej miażdżycy
Pierwsze objawy miażdżycy można dostrzec, jeśli mamy wiedzę o chorobie i słuchamy swego ciała. Miażdżyca rozwija się cicho i dyskretnie. Ale istnieją charakterystyczne objawy, które sugerują miażdżycę i nie należy ich lekceważyć. Zwłaszcza, gdy są jeszcze łagodne. Skontrolowanie wtedy poziomu cholesterolu, wykonanie EKG i zbadanie wydolności organizmu pokaże, jakie miażdżyca poczyniła szkody w naszym organizmie. Na każdym etapie choroby można jeszcze tak zmienić dietę i życie, by hamować jej postępowanie.
Pierwsze objawy miażdżycy
Kiedy zadyszani wpadamy do autobusu, do którego trzeba było trochę podbiec, lub długo nie możemy uspokoić oddechu po wdrapaniu się na trzecie piętro, mówimy: nie mam kondycji. I tak po części jest. Ale powinniśmy sobie także zadać pytanie: czy nie mam miażdżycy?
Także luki w pamięci czy złą koncentrację tłumaczymy stresem i zmęczeniem, a wtedy również powinniśmy się zastanowić, czy to nie jest objaw miażdżycy. Zadyszka po stosunkowo niedużym wysiłku fizycznym jest jednym z pierwszych objawów miażdżycy. Także ból łydek po niezbyt męczącym spacerze może sugerować problemy z naczyniami, bo taka reakcja mięśni na wysiłek może być konsekwencją złego krążenia.
Blaszki miażdżycowe odkładają się bowiem najczęściej w:
- tętnicach wieńcowych zaopatrujących serce,
- naczyniach szyjnych transportujących krew do mózgu (stąd te kłopoty z pamięcią),
- tętnicach doprowadzających krew do nóg.
Objawy miażdżycy - jak sprawdzić, czy chorujemy
Nie ma jednego miarodajnego badania, które może stwierdzić jednoznacznie, czy mamy miażdżycę. Ale jeśli mamy podwyższony poziom cholesterolu, a zwłaszcza nieprawidłowy poziom jego frakcji LDL, oraz wysoki poziom trójglicerydów - miażdżyca jest bardzo prawdopodobna.
Czasem o podwyższonym poziomie cholesterolu i możliwej miażdżycy mogą świadczyć złogi cholesterolowe pod skórą (tzw. kępki żółte), czyli żółte zgrubienia w okolicy powiek, czasem guzki w ścięgnach nadgarstków czy ścięgnie Achillesa.
Zaawansowaną miażdżycę można wykryć, wykonując też USG naczyń (zwłaszcza dopplerowskie) oraz za pomocą tomografii komputerowej lub koronarografii.
Sprawdź objawy miażdżycy! [GALERIA]
Objawy zaawansowanej miażdżycy
Zwężenie tętnic skłania serce do mocniejszego pompowania krwi, by doprowadzić ją do wszystkich organów. Po pewnym czasie takiej pracy mięsień sercowy rozrasta się i ma większe zapotrzebowanie na utlenowaną krew. Ale zwężonymi naczyniami nie może ona dostrzec do niego w wystarczającej ilości, co powoduje niedotlenienie serca. Objawem tego jest ból w klatce piersiowej, zwany bólem wieńcowym. Pojawienie się takich dolegliwości świadczy o znacznym zaawansowaniu miażdżycy i powinno skłonić do natychmiastowego podjęcia leczenia.
Polecany artykuł:
Porady eksperta