Zioła i rośliny lecznicze, które mają dobry wpływ na OCZY

2012-02-02 12:10

Poważnych schorzeń oczu ziołami nie wyleczysz. Ale w przypadku drobniejszych dolegliwości – a takie przecież przytrafiają się najczęściej – zioła są wręcz niezastąpione. Wzrok możesz poprawić nie tylko przez stosowanie beta-karotenu. Na oczy korzystnie działają także substancje uzyskane ze świetlika łąkowego, rumianku szlachetnego, chabra bławatka lub owoców borówki amerykańskiej. Sprawdź, które zioła i rośliny chronią oczy i poprawiają wzrok.

Zioła i rośliny lecznicze, które mają dobry wpływ na OCZY
Autor: thinkstockphotos.com Poważnych schorzeń oczu ziołami nie wyleczysz. Ale w przypadku drobniejszych dolegliwości, zioła są wręcz niezastąpione.

Spis treści

  1. Rumianek pospolity łagodzi podrażnienia oczu
  2. Poznaj 7 roślin, które oczyszczają powietrze w domu
  3. Świetlik lekarski: przeciwzapalny, bakteriobójczy i ściągający
  4. Chaber bławatek zapobiega obrzękom
  5. Pyłek pszczeli - lek na zmęczone oczy prosto z ula

Rośliny lecznicze i zioła poprawiające wzrok i mające dobroczynny wpływ na oczy są bardzo popularne. Wzrost zainteresowania fitoterapią i badania nad substancjami aktywnie czynnymi zawartymi w ziołach i roślinach sadowniczych przyniosły zaskakujące efekty. Zwiększyła się liczba roślin leczniczych, mających korzystny wpływ na oczy. Należą do nich m.in. warzywa bogate w beta-karoten, świetlik łąkowy, chaber bławatek, rumianek, borówka amerykańska czy pyłek pszczeli.

Jedynie nocą, gdy śpimy, oczy naprawdę odpoczywają. Rozluźniają się mięśnie odpowiedzialne za akomodację gałki ocznej, bez przeszkód odbywa się produkcja nawilżających i odkażających ją łez oraz regeneracja tkanek. W ciągu dnia zaś oczy nie mają wytchnienia. Najbardziej męczą się, gdy z niewielkiej odległości przez długi czas nieruchomo wpatrujemy się w monitor komputera. Wtedy znacznie rzadziej mrugamy i gałka oczna jest słabiej nawilżona, a tym samym bardziej narażona na podrażnienia. Ale winny jest nie tylko komputer. Słabe lub zbyt jaskrawe światło, suche albo zanieczyszczone powietrze, długa jazda samochodem czy praca w nocy, źle dobrane okulary korekcyjne lub nieodpowiednie słoneczne, dieta uboga w antyoksydanty – przyczyn kłopotów z oczami jest wiele.

Zioła chronią oczy i poprawiają wzrok na wiele sposobów. Najczęściej skarżymy się na zaczerwienienie oczu, zapalenie spojówek spowodowane podrażnieniem, obrzęk powiek czy niewyraźne widzenie z powodu zmęczenia. I właśnie wtedy warto sięgnąć po zioła. Stosuje się je do przemywania lub okładów na oczy. Występują także w gotowych preparatach, np. do zakraplania.

    Rumianek pospolity łagodzi podrażnienia oczu

    To ziele ma różne zastosowania, ale najbardziej jest znane z właściwości antyseptycznych, które zawdzięcza wysokiej zawartości olejku eterycznego. Głównym składnikiem olejku jest alfa-bisabolol i jego tlenki – działają bakteriobójczo wobec bakterii Gram-dodatnich oraz grzybówCandida albicans i są doskonale tolerowane przez skórę. Takie właściwości mają też inne składniki olejku – spiroetery. Koszyczki rumianku zawierają też związki o innych właściwościach leczniczych, m.in. przeciwalergiczny chamazulen, flawonoidy i kumaryny, które działają rozkurczająco na mięśniówkę jelit, związki śluzowe, cholinę, witaminę C i sole mineralne.

    Rumianek wchodzi w skład licznych mieszanek ziołowych, zalecanych w rozmaitych dolegliwościach, m.in. w niedomaganiach wątroby, zaburzeniach trawiennych, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła czy w okresach napięcia nerwowego i problemach z zasypianiem. Jest też jednym ze składników Mieszanki ziołowej łagodzącej zmęczenie oczu i Mieszanki na zdrowe oczy Ojca Klimuszki. Doskonale sprawdza się również stosowany pojedynczo w przypadku podrażnienia i zaczerwienienia oczu, zapalenia spojówek – działa kojąco, łagodzi stan zapalny, wzmacnia naczynia krwionośne oczu, eliminuje wolne rodniki.

    • Łyżkę koszyczków rumianku zalej szklanką wrzącej wody i odstaw pod przykryciem na 10 minut. Przecedź. Gaziki lub płatki kosmetyczne nasącz ciepłym naparem i taki kompres połóż na oczy na kilka minut. Gdy się ochłodzi, zmień kompres na ciepły.

    Poznaj 7 roślin, które oczyszczają powietrze w domu

    Zdrowo Odpytani: Gdy oko łzawi, ropieje i boli. Co robić? Odpowiada okulistka dr Justyna Żyszko
    Warto wiedzieć

    Beta-karoten w walce z kurzą ślepotą

    Często występującym schorzeniem wzroku jest niedowidzenie zmierzchowe, zwane kurzą ślepotą. Przyczyną zaburzenia jest niekiedy uszkodzenie pręcików siatkówki – zmniejszona możliwość adaptacji oka do ciemności, dieta uboga w witaminę A, krótkowzroczność, zanik nerwu wzrokowego lub odwarstwienie siatkówki. Zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu tej choroby stosuje się beta-karoten. Organizm przetwarza taką ilość tego barwnika roślinnego, jaka jest mu potrzebna. Spore ilości karotenu występują w papryce, marchwi, sałacie, szpinaku, brokułach.

    Świetlik lekarski: przeciwzapalny, bakteriobójczy i ściągający

    Wygląda wprawdzie niepozornie, lecz zawiera substancje o wyjątkowej sile działania – to: glikozydy irydoidowe (m.in. aukubina), kwasy fenolowe i ich depsydy, garbniki, glikozyd flawonoidowy i fenylopropanoidowy, olejek eteryczny, kumaryny i sole mineralne z dużą ilością miedzi i magnezu. Ten zestaw ma silne właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i ściągające. Dlatego świetlik jest bardzo skuteczny w przypadku zapalenia spojówek (zarówno pochodzenia bakteryjnego, jak i alergicznego), jęczmienia czy zapalenia brzegów powiek. Dobrze sprawdza się również przy podrażnieniu oczu, łzawieniu na tle alergicznym czy nadwrażliwości na światło.

    Ziele świetlika jest jednym ze składników łagodzących kropli do oczu, m.in. Zuma świetlik plus, zalecanych przy podrażnieniu, zmęczeniu i zaczerwienieniu oczu. Dużą popularnością cieszą się też od dawna homeopatyczne krople Świetlik o takim samym przeznaczeniu czy Żel ze świetlikiem. Do stosowania w domu można także kupić świetlik w postaci suszu lub torebek fix.

    • 1-2 torebki ziela świetlika zalej szklanką zimnej wody, doprowadź do wrzenia i na małym ogniu gotuj pod przykryciem przez 5 minut. Ostudź. Zwilż letnim odwarem kawałek gazy i przemyj brzegi powiek lub na kilka minut połóż w postaci kompresu.
    • Łyżkę rozdrobnionego ziela świetlika zalej szklanką wrzącej wody i zaparzaj pod przykryciem przez 10 minut. Przecedź i odstaw napar do wystudzenia. Stosuj do kompresów na powieki.
    Ważne

    Borówka amerykańska poprawia wzrok

    Borówka amerykańska zawiera antocyjany, które wpływają na polepszenie widzenia nocą! To cenna informacja dla kierowców i pilotów. Owoce borówki amerykańskiej powinny być jadane systematycznie i na surowo, ewentualnie po odmrożeniu. Smażone lub gotowane tracą swoje właściwości odżywczo-lecznicze. W czasie procesów zachodzących w wysokiej temperaturze owoc traci np. prawie 20 proc. fitoestrogenów, które są odpowiedzialne (jak dowiodły badania przeprowadzone w Finlandii) za ochronę przed chorobami serca. A inne związki inaktywowane są w jeszcze większym stopniu. To pokazuje, że borówkę powinno się jeść świeżą, najlepiej prosto z krzaka.

    Chaber bławatek zapobiega obrzękom

    Te niewielkie, efektowne kwiatki są skarbnicą bardzo cennych glikozydów antocyjanowych, głównie cyjaniny i pelargoniny. Badania wykazały, że antocyjany poprawiają mikrokrążenie w obrębie naczyniówki i tęczówki oka, aktywują odtwarzanie rodopsyny, co może wpłynąć na poprawę wzroku. Ponadto uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, działają przeciwobrzękowo. Pozostałe substancje obecne w kwiatach chabra to przeciwzapalne flawonoidy, związki gorzkie, śluzy, garbniki, witamina C oraz sole mineralne, zwłaszcza manganu i potasu. W rezultacie zioło to pomaga również w zapaleniu spojówek i brzegów powiek, nadwrażliwości na intensywne promieniowanie słoneczne oraz ekranu telewizyjnego czy monitora komputera.

    Chaber jest składnikiem mieszanek i kropli ziołowych do oczu, np. Zuma świetlik plus (z świetlikiem, rumiankiem, oczarem wirginijskim). Można również kupić to zioło pojedynczo i wykorzystać do sporządzenia własnych preparatów.

    • Łyżkę kwiatów chabra zalej szklanką wrzącej wody i zaparzaj pod przykryciem przez 15 minut. Przecedź. Letni napar stosuj do przemywania oczy w zapaleniu spojówek i brzegów powiek lub do kompresów przy podrażnieniach spowodowanych np. długą pracą przy komputerze.
    • Łyżkę kwiatów chabra zalej 1/4 szklanki wrzątku i odstaw do zaparzenia na 15 minut. Przecedź. Do kremu przeznaczonego pod oczy wkropl tyle chłodnego naparu, by preparat nie stał się zbyt płynny. Schłodź krem w lodówce. Stosuj jako maseczkę pod oczy, by zlikwidować obrzęki i zasinienia.

    Pyłek pszczeli - lek na zmęczone oczy prosto z ula

    Do leczniczych cudów natury poprawiających wzrok można zaliczyć pyłek pszczeli. Są to uformowane kulki przenoszone na tylnych odnóżach przez pszczoły. Gromadzone w ulach zapasy pyłku są zbierane przez pszczelarzy, a następnie suszone lub zamrażane. W składzie chemicznym pyłku zidentyfikowano 250 składników chemicznych, wśród nich kwasy organiczne, witaminy, olejki eteryczne, tłuszcze, hormony oraz rutynę. Ze względu na m.in. dużą zawartość ryboflawiny pyłek pszczeli jest skutecznym lekiem poprawiającym jakość widzenia. Dodatkowo jest cennym źródłem mikroelementów.

    miesięcznik "Zdrowie"