Olejek goździkowy - na rany, stany zapalne i nerwobóle

2020-10-20 14:43

Olejek goździkowy jest ceniony za swoje właściwości odkażające i znieczulające, dlatego jest chętnie dodawany do różnych kosmetyków, płynów do dezynfekcji ust. Jest też stosowany w aromaterapii i masażu. Sprawdź, jakie dokładnie właściwości ma olejek goździkowy i dlaczego warto go mieć w domu.

Olejek goździkowy - na co pomaga?
Autor: Getty Images

Olejek goździkowy słynie ze swoich właściwości antyseptycznych i znieczulających, dlatego już od wieków był ceniony w medycynie chińskiej. 

Olejek goździkowy wytwarza się zwykle z suszonych pąków kwiatowych goździkowca korzennego - rośliny porastającej głównie obszary równikowe. Zawierają one ok. 15-22% olejku. Nadają się do tego również szypułki i liście, ale taki olejek ma mniej substancji czynnych, a więc gorszą jakość. Olejek z goździków ma wspaniały korzenny, lekko słodki aromat i jasnożółty kolor, który ciemnieje z każdym dniem.

Olejek goździkowy jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce, przemyśle perfumeryjnym i spożywczym, a także w lecznictwie, dodaje się go do preparatów przeznaczonych do leczenia i higieny jamy ustnej. Olejek można stosować zewnętrznie i wewnętrznie, ale trzeba zachować przy tym ostrożność.

Spis treści

  1. Olejek goździkowy - skład
  2. Olejek goździkowy - właściwości
  3. Olejek goździkowy - jak stosować?
  4. Olejek goździkowy - środki ostrożności i przeciwwskazania

Olejek goździkowy - skład

Swoje niesamowite właściwości olejek goździkowy zawdzięcza zawartości eugenolu, który ma udowodnione działanie antyseptyczne, odkażające i znieczulające. To dlatego żucie goździków łagodzi ból gardła, a nawet zęba. W olejku z pąków zawartość eugenolu wynosi od 78% do nawet 95%. Poza nim w olejku goździkowym znajdziemy też inne cenne substancje: m.in. salicylan metylu i kwas benzoesowy, benzoesan benzylu, furfural, beta kariofilen i wanilia.

Olejek goździkowy - właściwości

Olejek goździkowy - jak stosować?

  • Łagodzenie bólu: namocz watę w olejku (wystarczy 1 kropla) i przyłóż do bolącego miejsca
  • Do picia: 1-3 krople olejku 3-4 razy dziennie stosować maksymalnie przez tydzień
  • Kąpiel: do wanny z ciepłą wodą dodaj 5-10 kropel olejku
  • Masaż: wymieszaj 2-3 krople olejku z łyżką stołową oleju migdałowego
  • Aromaterapia: kilka kropel rozpuścić w gorącej wodzie
  • Jako przyprawa w kuchni: doprawione mięso i kapusta nabierają wspaniałego aromatu i są mniej ciężkostrawne

Olejek goździkowy - środki ostrożności i przeciwwskazania

Olejku goździkowego nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby uczulone na goździki lub ze skłonnością do alergii. Nie należy również rozprowadzać na skórze nierozcieńczonego olejku. 

Czytaj też:

Piękna prosto z kuchni - domowe kosmetyki