Przyspiesza metabolizm i poprawia samopoczucie. Objawy niedoboru zobaczysz na skórze

2022-11-18 16:06

Ta witamina jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, oddziałuje na stan psychiczny oraz dobre samopoczucie. Jej niedobór może znacząco odbić się na zdrowiu. Niektóre z objawów można zauważyć, bacznie obserwując skórę.

Zbliżenie na twarzy kobiety
Autor: Getty Images Objawy niedoboru tej witaminy widać na skórze. Nie bagatelizuj ich

Mowa tu o witaminie B6, która zwana jest także pirydoksyną. Niewątpliwie jest to niezwykle ważna substancja, która odgrywa rolę w ponad 100 reakcjach w organizmie. Wpływa na właściwie funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni, serca oraz na ciśnienie krwi. 

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Śladowe ilości witaminy B6 wpływają na wygląd skóry

Niedobór witaminy B6 przyczynić się do rozwoju wielu dolegliwości. Jej bardzo niski poziom w organizmie często daje objawy neurologiczne, m.in. drętwienie rak i nóg, zaburzenia koncentracji, obniżenie nastroju czy zaburzenia snu. Deficyt pirydoksyny w organizmie może negatywnie odbić się na kondycji skóry. Objawem, który powinien wzbudzić czujność, jest przesuszenie skóry na całym ciele, ale także skóry głowy.

Zbyt niski poziom witaminy B6 w organizmie może przyczynić się do:

  • stanów zapalnych skóry,
  • wysypki,
  • świądu, czyli nieprzyjemnego uczucie, które wyzwala potrzebę drapania się,
  • problemów związanych ze złuszczeniem martwego naskórka,
  • nasilenia zmian łojotokowych skóry.

Wypadanie włosów oraz łupież mogą być wynikiem niedoboru pirydoksyny.

Najlepsze źródła witaminy B6

Aby uzupełnić braki witaminy B6, warto zatem sięgać po produkty, które w nią obfitują, takie jak: otręby pszenne, kasza gryczana, orzechy, mleko, jajka, makrela, łosoś czy ziemniaki, kapusta czerwona lub pekińska. Można także stosować kompleksy witamin z grupy B.

Instytut Żywności i Żywienia opracował dzienne normy zapotrzebowania dla witaminy B6 – dla kobiet na poziomie 1,3–1,5 mg/dobę, a dla mężczyzn 1,3 – 1,7 mg/dobę.