Erdomed - ulotka. Na co się stosuje ten lek? Dawkowanie i skutki uboczne

2022-10-21 15:32

Erdomed stosowany jest w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, płuc i oskrzeli. Substancją czynną leku jest erdosteina czyli pochodna aminokwasu metioniny. Preparat dostępny jest na receptę.

Napoczęty blister
Autor: Getty Images Erdomed - ulotka. Na co się stosuje ten lek? Dawkowanie i skutki uboczne

Spis treści

  1. Erdomed tabletki
  2. Erdomed - ulotka
  3. Erdomed lek
  4. Erdomed - syrop
  5. Erdomed - na co?
  6. Erdomed na zatoki
  7. Erdomed bez recepty?
  8. Erdomed - zamiennik
  9. Erdomed - dawkowanie
  10. Erdomed dla dzieci
  11. Erdomed - skutki uboczne

Erdomed tabletki

Lek Erdomed dostępny jest w dwóch postaciach – kapsułek 300 mg oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej 35 mg/ml. Jedna kapsułka Erdomed 300 zawiera 300 mg erdosteiny. Preparatu w kapsułkach nie można podawać dzieciom poniżej 12. roku życia, a tego w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej, dzieciom przed ukończeniem 2. roku życia.

Erdomed - ulotka

Co to jest lek Erdomed?

Substancją czynną leku Erdomed jest erdocysteina czyli pochodna aminokwasu metioniny, która zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i zmniejsza jego lepkość. Tym samym zalegająca wydzielina upłynnia się, co wpływa na poprawę czynności rzęsek nabłonka oddechowego. Erdomed wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych i ułatwia odksztuszanie.

W jakim celu stosuje się Erdomed?

Lek Erdomed to lek mukolityczny, który rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej odksztuszanie. Jego stosowanie wskazane jest w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc oraz w leczeniu zapobiegawczym sezonowych zaostrzeń przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Przeciwwskazania

Leku Endomed nie należy stosować w przypadku uczulenia lub nadwrażliwości na jakikolwiek składnik produktu lub substancji zawierającej grupy sulfhydrylowe. Przeciwwskazaniem są również zaburzenia wątroby, niewydolność nerek, a także zaburzenia metabolizmu aminokwasów.

Endomed a ciąża

Przed zażyciem leku należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Preparatu nie należy stosować w ciąży ani podczas karmienia piersią.

Dawkowanie

Lek przyjmujemy zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Zalecana dawka leku dla dorosłych to jedna kapsułka po 300 mg dwa razy na dobę. Preparatu nie przyjmujemy przed snem.

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

Działania niepożądane

Erdomed, tak jak każdy lek, może powodować działania niepożądane.

Często (u 1 do 10 osób na 100) mogą wystąpić:

  • dolegliwości żołądka
  • nudności
  • bóle głowy

Niezbyt często (u 1 do 10 osób na 1000) może wystąpić:

Rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób) może wystąpić:

Erdomed lek

Erdomed to lek na receptę stosowany w leczeniu górnych dróg oddechowych, chorób płuc i oskrzeli. Dostępny jest w dwóch postaciach: kapsułek 300 mg oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej 35 mg/ml.

Erdomed - syrop

1 ml zawiesiny doustnej zawiera 35 mg erdosteiny. Dodatkowo 1 ml zawiesiny zawiera 0,4 mg sacharozy oraz aspartam. Dzieciom, które ukończyły 2 rok życia podajemy 10 mg/kg mc. na dobę, w dwóch dawkach podzielonych. Preparat podajemy doustnie, nie stosujemy przed snem.

Erdomed - na co?

Erdomed wskazany jest w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc. Stosowany jest w celu rozrzedzenia i ułatwienia wykrztuszenia wydzieliny śluzowej z dróg oddechowych.

Erdomed na zatoki

Lek Erdomed wspomaga leczenie ostrych i przewlekłych schorzeń dróg oddechowych np. zapalenia zatok, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc.

Erdomed bez recepty?

Lek Erdomed dostępny jest tylko na receptę.

Erdomed - zamiennik

Kapsułki Erdomed nie mają zamiennika. Preparat można ewentualnie kupić bez recepty w postaci saszetek do sporządzania roztworu do picia – lek o nazwie Erdomed Muko.

Erdomed - dawkowanie

Zalecana dawka leku dla dorosłych to jedna kapsułka po 300 mg dwa razy na dobę. Erdomed przyjmujemy bez względu na posiłek, kapsułkę popijamy wodą. Preparatu nie przyjmujemy przed snem. Lek przyjmujemy zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Erdomed dla dzieci

Preparatu w kapsułkach nie można podawać dzieciom poniżej 12. roku życia, a tego w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej, dzieciom przed ukończeniem 2. roku życia. Dzieciom powyżej 2. roku życia podajemy zawiesinę w dawce 10 mg/kg mc. na dobę w dwóch dawkach podzielonych.

Erdomed - skutki uboczne

Erdomed, tak jak każdy lek, może powodować działania niepożądane.

Często (u 1 do 10 osób na 100) mogą wystąpić:

  • Dolegliwości żołądka
  • Nudności
  • Bóle głowy

Niezbyt często (u 1 do 10 osób na 1000) mogą wystąpić:

  • zgaga

Rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób) może wystąpić:

  • biegunka
  • objawy alergii np. wysypka
  • brak odczuwania smaku
  • zaparcia
  • zawroty głowy
  • suchość jamy ustnej