4 zioła na lepszą koncentrację. Sprawdzone i bezpieczne

2020-06-18 8:08

Trudno ci się skupić, a koncentrację próbujesz poprawić kawą? Wypróbuj zioła - niektóre z nich również poprawiają zdolności kojarzenia i ułatwiają skupienie się, a pite w określonej ilości nie powodują niekorzystnych skutków ubocznych.

zioła
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Żeń-szeń
  2. Miłorząb japoński
  3. Guarana
  4. Różeniec górski

O tym, że na naszą koncentrację wpływ ma wiele różnych czynników, wiadomo nie od dziś. Znaczenie ma dieta, dostateczne nawodnienie organizmu, sen, ruch. Zdolności kojarzenia i uczenia się poprawić mogą także zioła.  Łatwo je stosować: wystarczy łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku, zostawić pod przykryciem na pół godziny, a gdy napar przestygnie - wypić go.

Mimo że na efekty ich działania trzeba troszeczkę poczekać i nie należy z nimi przesadzać (nie powinno się pić więcej,  niż 2-3 szklanki naparu dziennie) to jednak warto z nich skorzystać, gdyż w przeciwieństwie do niektórych suplementów nie dają efektów ubocznych. Które z nich są najbardziej skuteczne?

Żeń-szeń

Korzeń żeń-szenia to najbardziej znany naturalny środek wspierający zdolności skupiania uwagi. Ta roślina to skarbnica związków aktywnie czynnych - najważniejsze z nich są ginsenozydy, które usprawniają transport tlenu w układzie nerwowym, kontrolują poziom serotoniny i dopaminy, korzystnie wpływają na proces uczenia się i zapamiętywania.

Żeń-szeń zawiera również szereg innych związków, w tym polisacharydy, flawonoidy, witaminy i składniki mineralne, cholinę, kwasy tłuszczowe. Można go stosować w formie sproszkowanego surowca, który zaparza się w gorącej wodzie, albo w postaci tabletek.

 

Żeń-szeń - właściwości zdrowotne. Żeń-szeń na potencję, pamięć i mocne serce
Autor: Thinkstockphotos.com Żeń-szeń - właściwości zdrowotne. Żeń-szeń na potencję, pamięć i mocne serce

Miłorząb japoński

Ginkgo biloba to cenny środek poprawiający koncentrację, pamięć i zapobiegający demencji. Miłorząb zawiera m.in. ginkgolidy A, B, C, J i M, a także charakterystyczne dla tego gatunku biflawonoidy: amnetoflawon, bilobetynę i ginkgetynę. Surowcem zielarskim są blaszki liściowe wytwarzane przez to piękne drzewo, z których - po wysuszeniu - przygotowuje się lecznicze preparaty.

Guarana

To naturalny energetyk - w tym celu wykorzystywany jest w wielu krajach Ameryki Południowej, skąd pochodzi. Pozyskiwane z guarany nasiona mają niemal czterokrotnie wyższą zawartość kofeiny niż kawa. Są w nich ponadto inne substancje stymulujące układ nerwowy: teobromina i teofilina. Guarana nie tylko korzystnie wpływa na zdolności koncentracji, ale także szybko dodaje energii. W sprzedaży dostępne są zarówno napoje i tabletki z guaraną, jak i jej wysuszone, sproszkowane nasiona, z których można przyrządzić napar do picia.

Różeniec górski

Znany również jako „złoty korzeń”. Podobnie jak żeń-szeń zdecydowanie poprawia sprawność psychiczną i intelektualną, gdyż usprawnia pracę mózgu, w tym zdolności zapamiętywania i koncentracji. Dodaje też energii i łagodzi stany lękowe, poprawia odporność na stres. W kłączach tego ziela są cenne związki aktywne, m.in, rosavina i rodiolozyd. W Polsce najłatwiej go kupić w postaci tabletek.

O ziołach leczniczych

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda