Torbiel zatoki szczękowej [Porada eksperta]

2016-05-04 19:09 Prof. dr hab. med. Antoni Krzeski

U syna (14 lat) stwierdzono w badaniu MR torbiel w lewej zatoce szczękowej 17 mm/21 mm. Badanie wykonywano z uwagi na napad padaczkowy (pojedynczy epizod), nie stwierdzono żadnych zmian, jedynie torbiel w zatoce szczękowej. Ostatnio syn skarżył się na napadowe bóle głowy w okolicach czoła (nawet przed samym napadem) i nie tylko. Syn od dzieciństwa ma problemy z zapaleniem gardła, zatok, ma usunięty migdał gardłowy. Wiecznie ma problemy z nosem tzn. katarem, który ostatnio nie schodzi nosem, bo jak twierdzi nie da się wysiąkać tylko wciąga wydzielinę do gardła i tam schodzi. Katar od około trzech lat nie jest przeziębieniowy. Ma stwierdzoną alergię (wiecznie kicha), obecnie jest odczulany przez alergologa, szczepionka na roztocze kurzu. Moje pytanie do Pana: czy usuwa się taką torbiel w zatoce szczękowej i jakiej specjalności lekarz to wykonuje. Jaką metodą się wykonuje taki zabieg. Jesteśmy w stanie wykonać go nawet w prywatnym gabinecie.Czy taka torbiel mogłaby być powodem napadu padaczkowego, jeszcze tego nigdzie nie konsultowaliśmy. Dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani, z Pani opisu wynika więcej niż tylko torbiel zatoki szczękowej. Trzeba zasięgnąć rady laryngologa. Ja do wydania opinii i propozycji leczenia potrzebowałbym TK zatok przynosowych. Pozdrawiam, Prof. A. Krzeski

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Prof. dr hab. med. Antoni Krzeski

Profesor dr hab. med. Antoni Krzeski jest kierownikiem Kliniki Otorynolaryngologii Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, która mieści się w Szpitalu Czerniakowskim.

W 1984 roku obronił pracę doktorską nt. “Odległe wyniki leczenia operacyjnego przewlekłego zapalenia ucha środkowego”. W 1995 roku zakończył przewód habilitacyjny rozprawą “Rola kompleksu ujściowo-przewodowego w patogenezie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych”.

W 2001 roku uzyskał tytuł profesora.

Rynochirurgii uczył się u prof. G. Rettingera (Niemcy) i prof. E. Huizinga (Holandia) oraz u prof. E.B. Kerna (USA). W 1986 roku uczestniczył w pierwszej w Europie prezentacji prof. H. Stammbergera z zakresu czynnościowej chirurgii endoskopowej zatok przynosowych, która była przedstawiana podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Rynologicznego w Atenach (Grecja). Jako pierwszy wprowadził tę metodę chirurgiczną do praktyki klinicznej w Polsce. Aktualnie ma wykonanych ponad 10000 operacji endoskopowych zatok przynosowych i podstawy czaszki. Wychował wielu chirurgów nosa i zatok przynosowych w Polsce.

W 2007 roku był wykładowcą 19th Biennual Comprehensive Course in Rhinology and Rhinoplast RHINOFEST 2007, Mayo Clinic, Rochester (MN, USA). Jest niewątpliwie w Polsce liderem z zakresu rynologii. Cieszy się również dużym poważaniem za granicą. Od 2003 roku organizuje każdego roku międzynarodową konferencję rynologiczną RHINOFORUM, w której uczestniczą jako wykładowcy najwybitniejsze autorytety światowe z zakresu rynologii.

Od 2011 organizuje również co roku międzynarodowe seminaria nt. „Zespół Obturacyjnych Bezdechów Podczas Snu w praktyce laryngologicznej“. Jest autorem 10 podręczników z zakresu rynologii oraz wielu publikacji. Pełnił obowiązki delegata na Polskę Europejskiego Towarzystwa Rynologicznego oraz Europejskiej Akademii Chirurgii Plastycznej Twarzy.

W 2008 roku otrzymał tytuł członka honorowego PTOLR-ChGiS. Aktualnie pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia „Rynologia Polska“ oraz jest redaktorem naczelnym „Magazynu Otorynologicznego“. Kocha uczyć młodzież, której służy na co dzień swoją wiedzą i doświadczeniem.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE