Czy możliwe jest chrapanie z zamkniętymi ustami? [Porada eksperta]

2016-03-18 16:48 Prof. dr hab. med. Antoni Krzeski

Mój dziadek od wielu lat strasznie chrapie. Przez dłuższy czas było to chrapanie z otwartymi ustami. Jednak od pewnego czasu chrapie z zamkniętą buzią. Słyszę, że męczy się teraz jeszcze bardziej, niż podczas chrapania z otwartymi ustami. I sam dźwięk chrapania jest jeszcze bardziej okropny. Co może oznaczać takie nagłe przejście od chrapania z otwartymi ustami do chrapania z zamkniętą buzią?

Trudno jest mi odnieść się do Pani problemu nie widząc pacjenta. Może dentyści pozbawili dziadka zębów, w związku z czym łatwiej mu złączyć wargi, stąd też wrażenie, że śpi z zamkniętymi ustami. A czy dziadka badał kiedyś laryngolog, bądź też czy nie proponowano kiedyś dziadkowi leczenia operacyjnego w obrębie jam nosa i gardła?. W każdym razie proszę przestać obserwować dziadka, bo to wiele nie pomoże i załatwić mu konsultację laryngologa lub pulmonologa i leczyć, koniecznie leczyć. Szkoda dziadka, bo się męczy, a musi być miły, skoro ma taką troskliwą wnuczkę, nieprawdaż Moniko. Pozdrawiam, Prof. A. Krzeski

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Prof. dr hab. med. Antoni Krzeski

Profesor dr hab. med. Antoni Krzeski jest kierownikiem Kliniki Otorynolaryngologii Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, która mieści się w Szpitalu Czerniakowskim.

W 1984 roku obronił pracę doktorską nt. “Odległe wyniki leczenia operacyjnego przewlekłego zapalenia ucha środkowego”. W 1995 roku zakończył przewód habilitacyjny rozprawą “Rola kompleksu ujściowo-przewodowego w patogenezie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych”.

W 2001 roku uzyskał tytuł profesora.

Rynochirurgii uczył się u prof. G. Rettingera (Niemcy) i prof. E. Huizinga (Holandia) oraz u prof. E.B. Kerna (USA). W 1986 roku uczestniczył w pierwszej w Europie prezentacji prof. H. Stammbergera z zakresu czynnościowej chirurgii endoskopowej zatok przynosowych, która była przedstawiana podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Rynologicznego w Atenach (Grecja). Jako pierwszy wprowadził tę metodę chirurgiczną do praktyki klinicznej w Polsce. Aktualnie ma wykonanych ponad 10000 operacji endoskopowych zatok przynosowych i podstawy czaszki. Wychował wielu chirurgów nosa i zatok przynosowych w Polsce.

W 2007 roku był wykładowcą 19th Biennual Comprehensive Course in Rhinology and Rhinoplast RHINOFEST 2007, Mayo Clinic, Rochester (MN, USA). Jest niewątpliwie w Polsce liderem z zakresu rynologii. Cieszy się również dużym poważaniem za granicą. Od 2003 roku organizuje każdego roku międzynarodową konferencję rynologiczną RHINOFORUM, w której uczestniczą jako wykładowcy najwybitniejsze autorytety światowe z zakresu rynologii.

Od 2011 organizuje również co roku międzynarodowe seminaria nt. „Zespół Obturacyjnych Bezdechów Podczas Snu w praktyce laryngologicznej“. Jest autorem 10 podręczników z zakresu rynologii oraz wielu publikacji. Pełnił obowiązki delegata na Polskę Europejskiego Towarzystwa Rynologicznego oraz Europejskiej Akademii Chirurgii Plastycznej Twarzy.

W 2008 roku otrzymał tytuł członka honorowego PTOLR-ChGiS. Aktualnie pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia „Rynologia Polska“ oraz jest redaktorem naczelnym „Magazynu Otorynologicznego“. Kocha uczyć młodzież, której służy na co dzień swoją wiedzą i doświadczeniem.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE