Straszne bóle głowy nad ranem [Porada eksperta]

2016-03-18 22:04 Prof. dr hab. med. Antoni Krzeski

Panie profesorze, jestem kobietą, mam 27 lat, bardzo rzadko choruję. Nie chrapię, ale mam problem ze spaniem. Co może być przyczyną tego, że budzę się nad ranem z bólem głowy w okolicach oczu? Szczególnie zimą, gdy okna są zamknięte, jest to bardzo uciążliwe - mam wrażenie, że czoło mi eksploduje i oczy wypadną. Doszło do tego, że tuż przed zaśnięciem łykam ibuprom 400 - tylko wtedy, choć nie zawsze, udaje mi się dospać do rana. Ostatnio koleżanka dała mi proszek, który łyka na alergię - pomogło tylko to chyba nie jest dobrze łykać cudze leki. Czy to jakaś alergia czy może mam guza mózgu? Bardzo się martwię, ale nie wiem nawet, do jakiego lekarza pójść jak będę w Polsce - mieszkam i pracuję w Anglii, a oni tu tylko apap dają na wszystko.

Proszę nie pojmować swoich dolegliwości w najgorszym wariancie. Nowotwory w tej okolicy występują zdecydowanie rzadziej niż inne, zwłaszcza zapalne, choroby. Ja bym zaczął od wykonania tomografii komputerowej zatok przynosowych. Ale trzeba to zrobić w porozumieniu z laryngologiem, bo to on będzie w stanie ocenić to badanie. Pozdrawiam, Prof. A. Krzeski

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Prof. dr hab. med. Antoni Krzeski

Profesor dr hab. med. Antoni Krzeski jest kierownikiem Kliniki Otorynolaryngologii Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, która mieści się w Szpitalu Czerniakowskim.

W 1984 roku obronił pracę doktorską nt. “Odległe wyniki leczenia operacyjnego przewlekłego zapalenia ucha środkowego”. W 1995 roku zakończył przewód habilitacyjny rozprawą “Rola kompleksu ujściowo-przewodowego w patogenezie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych”.

W 2001 roku uzyskał tytuł profesora.

Rynochirurgii uczył się u prof. G. Rettingera (Niemcy) i prof. E. Huizinga (Holandia) oraz u prof. E.B. Kerna (USA). W 1986 roku uczestniczył w pierwszej w Europie prezentacji prof. H. Stammbergera z zakresu czynnościowej chirurgii endoskopowej zatok przynosowych, która była przedstawiana podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Rynologicznego w Atenach (Grecja). Jako pierwszy wprowadził tę metodę chirurgiczną do praktyki klinicznej w Polsce. Aktualnie ma wykonanych ponad 10000 operacji endoskopowych zatok przynosowych i podstawy czaszki. Wychował wielu chirurgów nosa i zatok przynosowych w Polsce.

W 2007 roku był wykładowcą 19th Biennual Comprehensive Course in Rhinology and Rhinoplast RHINOFEST 2007, Mayo Clinic, Rochester (MN, USA). Jest niewątpliwie w Polsce liderem z zakresu rynologii. Cieszy się również dużym poważaniem za granicą. Od 2003 roku organizuje każdego roku międzynarodową konferencję rynologiczną RHINOFORUM, w której uczestniczą jako wykładowcy najwybitniejsze autorytety światowe z zakresu rynologii.

Od 2011 organizuje również co roku międzynarodowe seminaria nt. „Zespół Obturacyjnych Bezdechów Podczas Snu w praktyce laryngologicznej“. Jest autorem 10 podręczników z zakresu rynologii oraz wielu publikacji. Pełnił obowiązki delegata na Polskę Europejskiego Towarzystwa Rynologicznego oraz Europejskiej Akademii Chirurgii Plastycznej Twarzy.

W 2008 roku otrzymał tytuł członka honorowego PTOLR-ChGiS. Aktualnie pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia „Rynologia Polska“ oraz jest redaktorem naczelnym „Magazynu Otorynologicznego“. Kocha uczyć młodzież, której służy na co dzień swoją wiedzą i doświadczeniem.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE