Woda w kolanie - co to jest? Przyczyny gromadzenia się wody w kolanie

2014-02-04 9:38

Skąd się bierze woda w kolanie? Przyczyny tego schorzenia to najczęściej skręcenia i zwichnięcia. Staw kolanowy, mimo że jest silnie wzmocniony, należy do najbardziej wrażliwych, dlatego łatwo ulega urazom czy przeciążeniom. Woda w kolanie może być również jednym z objawów choroby toczącej się w obrębie stawu kolanowego. Sprawdź, co to jest woda w kolanie i skąd się bierze.

Woda w kolanie - co to jest? Przyczyny gromadzenia się wody w kolanie
Autor: thinkstockphotos.com

Woda w kolanie, w terminologii medycznej wysięk w obrębie stawu kolanowego, to potoczne określenie na nadmiar płynu, który gromadzi się w stawie kolanowym w wyniku toczącego się w nim stanu zapalnego. Skąd się bierze woda w kolanie? Jamę stawu kolanowego wyściela błona maziowa, która produkuje płyn. Maź stawowa wytwarza płyn w takiej ilości, aby staw sprawnie funkcjonował. Jednak, jeśli w obrębie stawu kolanowego dojdzie do urazu, a w konsekwencji do podrażnienia błony maziowej, płyn ten zaczyna być produkowany w nadmiarze.

Woda w kolanie - przyczyny

Przyczyną pojawienia się wody w kolanie mogą być:

  • przeciążenie stawów
  • uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego lub łąkotki
  • urazy w obrębie kolana, w wyniku których naturalną reakcją obronną organizmu jest otoczenie stawu płynem

W związku z tym na wodę w kolanie często skarżą się osoby uprawiające sporty mocno obciążające kolana. Wysięk w obrębie stawu kolanowego może być skutkiem zbyt intensywnej jazdy na nartach, gry w piłkę nożną, gry w tenisa czy jazdy na rowerze.

Choroby, w przebiegu których może pojawić się woda w kolanie, to:

  • zapalenie kości i stawów (także reumatoidalne zapalenie stawów)
  • zapalenie kaletki przedrzepkowej
  • torbiele
  • nowotworowy
  • dna moczanowa

Woda w kolanie może wskazywać także zakażenie w obrębie stawu kolanowego. Wówczas stan zapalny to pierwsza reakcja obronna organizmu na infekcję.

Oprócz ruchu ważną funkcją kolana jest też podtrzymywanie ciężaru ciała. Gdy masa ciała jest zbyt duża, powoduje regularny nacisk na staw kolanowy, co może objawić się wodą w kolanie. W związku z tym na tę dolegliwość mogą cierpieć także osoby z nadwagą.