Woda w kolanie - diagnoza i leczenie. Domowe sposoby na wodę w kolanie

2014-02-06 7:22
Woda w kolanie - jak rozpoznać objawy wysięku w stawie kolanowym?
Autor: thinkstockphotos.com

Woda w kolanie to bolesna dolegliwość, która prowadzi do dysfunkcji stawu kolanowego. W takim przypadku niezbędne jest leczenie w przychodni lub szpitalu. Jednak przed wizytą lekarską warto wypróbować domowe sposoby, które pozwolą złagodzić dolegliwości. Sprawdź, jak się pozbyć wody w kolanie i co robić do czasu interwencji lekarza.

Woda w kolanie jest przyczyną dysfunkcji kolana, jego bólu i obrzęku. Aby pozbyć się wody w kolanie, należy udać się do lekarza, który przeprowadzi tzw. punkcję kolana, czyli zabieg, podczas którego odsysa się nadmiar płynu ze stawu kolanowego. Jednak do czasu wizyty w gabinecie można złagodzić dokuczliwe objawy, wykorzystując kilka domowych sposobów.

Jak dbać o stawy

Woda w kolanie - co robić? Domowe sposoby na wysięk w stawie kolanowym

Jak się pozbyć wody w kolanie? Gdy tylko pojawi się woda w kolanie, należy ułożyć nogę w takiej pozycji, by chore kolano znajdowało się powyżej biodra. Następnie do opuchniętego miejsca należy przyłożyć okład z lodu, ale nie bezpośrednio do skóry. Kostki lodu należy włożyć do specjalnego woreczka lub do ręcznika. Należy pamiętać, że cały zabieg nie powinien trwać dłużej niż 20 minut, ponieważ może dojść do odmrożenia. Zimny okład pozwoli na szybkie zamknięcie rozerwanych naczyń i tym samym zatamuje podskórne krwawienie. Mocne schłodzenie wpływa też na kojąco na zakończenia nerwowe, dlatego zmniejsza się ból, jak również opuchlizna oraz uczucie gorąca w obrębie kolana.

Po zdjęciu zimnego okładu warto założyć opaskę elastyczną, która usztywni staw, chroniąc przed kolejnymi mikrouszkodzeniami.

Opuchliznę można zmniejszyć, stosując także okłady z octu lub popularnego Altacetu. Jeśli opuchliźnie towarzyszy siniak, pomoże okład z arniki (maść z arniki jest dostępna w każdej aptece bez recepty). Można wypróbować także okłady z surowych ziemniaków lub kapusty, które, schłodzone wcześniej w lodówce, należy przyłożyć bezpośrednio do kolana i owinąć bandażem.

Woda w kolanie - diagnostyka

Lekarz zwykle zleca wykonanie RTG kolana, aby mógł wykluczyć ewentualne złamania i zwichnięcia. Jednak obecnie najskuteczniejszym badaniem jest rezonans magnetyczny (MRI), gdyż pozwala ujawnić rozległość choroby.

Woda w kolanie - leczenie

Najczęstszą metodą usunięcia wody z kolana jest tzw. punkcja kolana. Jest to zabieg w znieczuleniu miejscowym, podczas którego, za pomocą sterylnej igły i strzykawki, lekarz nakłuwa kolano w odpowiednim miejscu i za pomocą strzykawki odsysa nadmiar wody ze stawu kolanowego. Przy podejrzeniu infekcji, skazy moczanowej czy choroby reumatoidalnej, lekarz może wysłać płyn do analizy w celu ustalenia przyczyny opuchnięcia. Jeśli płyn jest krwisty, oznacza to, że na skutek urazu doszło jedynie do uszkodzenia naczyń wewnątrzstawowych. U chorych na reumatoidalne zapalenie stawów płyn jest gęsty i żółty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.