Jak pracować przy komputerze, by uniknąć choroby?

2014-07-07 10:05

Długie godziny spędzane w pracy przy komputerze mogą stać się przyczyną choroby. Co zrobić, żeby uniknąć kłopotów? Jak pracować przy komputerze, by nie nabawić się łokcia tenisisty, cieśni nadgarstka czy chorób oczu? A co z bólem kręgosłupa?

Jak pracować przy komputerze, by uniknąć choroby?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Choroby przy biurku: kręgosłup
 2. Jak zdrowo pracować?

Czy można przy biurku nabawić się choroby? Jak wynika z badania Ergotest, zaledwie 1 proc. stanowisk pracy w polskich biurach jest przystosowanych do potrzeb pracowników, 53 proc. nie spełnia wymogów ergonomii. Konsekwencją źle zorganizowanych i wyposażonych miejsc pracy są kłopoty zdrowotne. Aż 8 na 10 pracowników biurowych skarży się na bóle oczu i zaburzenia ostrości widzenia, a ponad połowa narzeka na problemy z kręgosłupem.

Choroby przy biurku: łokieć

Ból łokcia zwykle jest skutkiem przeciążenia mięśni prostujących palce i nadgarstek, których przyczepy są w okolicy łokcia. Zagrożenia: łokieć tenisisty – to nie tylko schorzenie sportowców, ale też osób pracujących przy komputerze. Objawia się bólem zewnętrznej części łokcia, który może promieniować do nadgarstka lub barków, a także osłabieniem nadgarstka i trudnościami w wykonywaniu prostych czynności (np. otwieranie drzwi).Jak zapobiegać:

 • Podczas pracy łokieć opieraj na podłokietniku.
 • Staraj się nie wykonywać skrętnych ruchów dłoni (jak np. przy wkręcaniu żarówki).
 • Kilka razy w ciągu dnia wykonuj proste ćwiczenie: zaciskaj (przez 10 sekund) i otwieraj energicznie dłoń.

Choroby przy biurku: oczy

Złe ustawienie monitora, niewłaściwe oświetlenie miejsca pracy oraz zbyt rzadkie mruganie powiekami szybko męczą oczy.Zagrożenia: Rozmywanie się obrazu, uczucie pieczenia i ucisku, tępy ból oczu, łzawienie, zaczerwienie spojówek, pogłębianie się wad wzroku.

Jak zapobiegać:

 • Jeśli światła ogólne nie są dostosowane do pracy przy komputerze, korzystaj z lampki biurowej, zwracając uwagę, by jej światło (padające wprost i odbite, np. od monitora, klawiatury) nie raziło oczu.
 • Zapewnij sobie maksymalne pole widzenia poza ekranem monitora – najlepiej, gdy widzisz za nim przestrzeń pokoju, a nie ścianę.
 • Regularnie wietrz pokój, bo komputery negatywnie wpływają na jakość powietrza.
 • Jeśli czujesz, że oczy są wysuszone, używaj kropli, a podczas długiej pracy przy komputerze pamiętaj o mruganiu.
 • Regularnie czyść ekran specjalnymi preparatami, bo pyłki i kurz połączone z polaryzacją mogą powodować uczulenia.
 • Korzystaj z podstawki, gdy przepisujesz notatki.

Choroby przy biurku: kręgosłup

Przesiadywanie w jednej pozycji przeciąża mięśnie wokół kręgosłupa i skutkuje ich przykurczami. Najbardziej obciążona jest obręcz barkowa (szyja, barki, ramiona) i dolna część pleców.Zagrożenia: Bolesne napięcia mięśni obręczy barkowej (czasem towarzyszy temu drętwienie palców, zawroty głowy), stany zwyrodnieniowe w rejonie szyjno-barkowym, bóle krzyża, skrzywienie kręgosłupa.

Jak zapobiegać:

 • Nie garb się ani nie wyciągaj nadmiernie głowy do przodu.
 • Jeśli fotel nie jest wyprofilowany, używaj poduszki lędźwiowej, która pozwala utrzymać prawidłową postawę i zmniejsza obciążenie dolnej części pleców.
 • Jak najczęściej zmieniaj pozycję ciała, np. wstawaj, rozmawiając przez telefon czy odkładając dokumenty.
 • Gdy rozmawiasz przez telefon, nie przytrzymuj słuchawki barkiem.
 • Co jakiś czas rozluźnij mięśnie karku – prawą ręką obejmij głowę i pochyl ją w prawo, w tej pozycji rozciągaj mięśnie przez kilkanaście sekund, a potem zmień stronę.
 • Co 1–2 godziny wstań, przejdź kilka kroków.

Jak zdrowo pracować?

Choroby przy biurku: nadgarstek

Powtarzające się te same ruchy dłoni oraz nieprawidłowe ułożenie rąk podczas pisania na klawiaturze (uniesione przeguby) i częste korzystanie z myszki to przyczyny urazów nadgarstków. Zagrożenia: Zapalenie pochewki ścięgna (zespół myszy komputerowej) objawiające się bólem podczas używania myszy lub pisania; zespół cieśni nadgarstka spowodowany długotrwałym uciskiem na nerw i tętnicę w jego okolicy, którego symptomem jest drętwienie czterech kolejnych palców, osłabienie siły dłoni, ból ręki nasilający się w nocy.Jak zapobiegać:

 • Przedramiona powinny być wygodnie ułożone na blacie biurka – nadgarstki nie mogą opierać się o kant stołu.
 • Aby zminimalizować przeciążenia nadgarstków, używaj żelowych podpórek – umieszcza się je przed klawiaturą i myszą.
 • Nie ściskaj kurczowo myszy i nie uderzaj mocno w klawisze podczas pisania.
 • Co godzinę wykonaj kilka ćwiczeń rozluźniających palce i nadgarstki: potrząsaj dłońmi, spleć palce rąk na karku i wytrzymaj kilka sekund, zataczaj dłońmi koła w powietrzu.

Choroby przy biurku: nogi

Gdy nogi są długo nieruchome, nie pracuje tzw. pompa mięśniowa, która pomaga tłoczyć krew do serca, pokonując siłę ciążenia. Zakładanie nogi na nogę, za ciasne ubrania i bielizna zakłócają swobodny odpływ krwi z nóg. Zagrożenia: Mrowienie stóp, opuchnięte kostki i łydki, uczucie ciężkich nóg po całym dniu pracy, popękane naczynka krwionośne, żylaki.Jak zapobiegać:

 • Co jakiś czas poruszaj stopami: zataczaj nimi kółeczka, na przemian prostuj i zginaj stopy, drepcz w miejscu. Gdy tylko możesz sobie na to pozwolić, opieraj wyprostowane nogi na krześle lub biurku.
 • Co godzinę przejdź kilka kroków, wspinaj się na palce, maszeruj w miejscu, wysoko unosząc kolana.
 • Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnego podnóżka z wypukłą powierzchnią umożliwiającą masaż stóp. W sprzedaży są również modele z dwiema ruchomymi platformami (przypominają wyglądem stepper).
 • Staraj się zakładać do pracy luźne stroje. Unikaj noszenia zbyt obcisłej bielizny, skarpet i ubrań z ciasnymi ściągaczami, opiętych dżinsów.
 • Po przyjściu do pracy szpilki zmień na lekkie i wygodne obuwie.
 • Regularnie uprawiaj ćwiczenia, które uaktywniają pompę mięśniową – nieoceniona jest jazda na rowerze, marszobiegi, pływanie, taniec.
Zrób to koniecznie

Ślęczenie w jednej pozycji, monotonne ruchy dłoni, wpatrywanie się w ekran sprawiają, że od biurka wstajemy zmęczeni i obolali. Można to zmienić, urządzając stanowisko pracy według zasad ergonomii.» Biurko – jego wysokość trzeba dopasować do wzrostu pracownika, blat stołu powinien być na wysokości łokci. Ma być na tyle głęboki, by monitor był na odległość wyciągniętej ręki, a klawiatura co najmniej 10 cm od krawędzi.» Fotel powinien mieć regulację wysokości, oparcia i podłokietników. Najlepiej, gdy jest obrotowy i wyprofilowany. Ustawia się go w odległości ok. 40 cm od klawiatury, siedzisko na takiej wysokości, aby stopy były ułożone płasko na podłodze, kolana ugięte pod kątem prostym, a ręce oparte na podłokietnikach. Oparcie ma być ustawione tak, by dobrze podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa.» Monitor – pozbawiony szkodliwego promieniowania jest ciekłokrystaliczny (LCD). Te starszego typu (CRT) powinny mieć filtry albo warstwę antyrefleksyjną. Ekran należy ustawić 40–75 cm od oczu, na wprost, a jego górną krawędź nieco poniżej linii wzroku.

miesięcznik "Zdrowie"