Łokieć tenisisty. Nie musisz grać w tenisa, by mieć łokieć tenisisty

2015-06-22 8:56 Jolanta Dyjecińska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: dr Adrian Rymarczyk, ortopeda, traumatolog, ordynator ortopedii w Szpitalu Cenrum ENEL-MED

Nazwa łokieć tenisisty jest myląca. Ból łokcia rzadko bowiem dotyka amatorów gry w tenisa. Za to łokieć tenisisty jest uznany za chorobę zawodową m.in. informatyków i pracowników biurowych. Mylne są też poglądy, że łokieć tenisisty to stan zapalny ścięgna i że najlepiej leczy się go sterydami.

Wokół choroby łokieć tenisisty nagromadziło się wiele fałszywych sądów. Pierwszy to przekonanie, że z powodu łokcia tenisisty cierpią miłośnicy tenisa. Stanowią oni zaledwie 10 proc. osób, u których stwierdza się łokieć tenisisty. Większość chorych to pracownicy biurowi, informatycy, monterzy, mechanicy, dlatego też została ona uznana za chorobę zawodową.

Łokieć tenisisty to skutek zmian degeneracyjnych

Głównym objawem choroby jest ból z boku łokcia pojawiający się przy ruchach nadgarstka: chwytaniu czegoś ręką, zaciskaniu, obracaniu dłoni, unoszeniu jej części grzbietowej. W zaawansowanym stadium pojawia się on także w spoczynku. Przez całe lata w medycynie obowiązywał pogląd, że przyczyną bólu jest stan zapalny przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do kłykcia bocznego kości ramiennej. Pod koniec lat 90. udowodniono, że pogląd ten jest błędny, ponieważ nie stwierdzono w okolicy przyczepu czynników zapalnych. Przyczyną łokcia tenisisty są bowiem zmiany degeneracyjne. Uważa się, że wskutek przeciążeń i mikrourazów dochodzi do uszkodzeń struktury włókien kolagenowych ścięgien i nieprawidłowego ukrwienia okolicy przyczepu zwanej entezą (dlatego schorzenie to lekarze nazywają entezopatią). Skąd się jednak bierze ból, jeśli nie ma stanu zapalnego, a samo ścięgno nie jest unerwione? I ta zagadka została wyjaśniona. Procesowi degeneracyjnemu towarzyszy wydzielanie białek, które chemicznie drażnią okoliczne tkanki, wywołując ból. Za jego powstanie odpowiada też tworzenie się patologicznych nerwów i naczyń krwionośnych.

Łokieć tenisisty - skrajności niepożądane

Są dwie przyczyny zmian degeneracyjnych. Pierwsza z nich (najczęstsza) to długotrwałe przeciążanie ręki wskutek wykonywania czynności wymagających ruchów nadgarstka, takich jak pisanie na komputerze czy wkręcanie śrubek. Prowadzi ono do zbyt dużego napięcia mięśni i mikrourazów ścięgien oraz przyczepu. Organizm uruchamia proces samonaprawy, ale w miejscach uszkodzeń powstaje tkanka znacznie słabsza od zdrowej (np. włókna kolagenowe mają zmienioną strukturę). Jeśli ręka dalej będzie przeciążana, dochodzi do naderwań ścięgien, zwapnienia przyczepu, utworzenia się patologicznych naczyń krwionośnych.Przyczyną łokcia tenisisty może być jednak nie tylko zbyt duże, ale i zbyt małe obciążanie ręki pracą. Prowadzi ono do zmian o charakterze zanikowym – rzadko wykorzystywane mięśnie oraz ścięgna słabną i zanikają. Dlatego jeśli ktoś stroniący od aktywności fizycznej zabierze się np. do skręcania nowych mebli, może dojść do naderwania ścięgna nieprzyzwyczajonego do takiego wysiłku.

Ważne

Inna przyczyna bólu łokcia

Powodem dolegliwości w okolicy nadkłykcia bocznego łokcia może być nie naprężony mięsień lub naderwany przyczep, ale uciśnięcie gałązki nerwu promieniowego przez łukowate pasmo tkanki łącznej, które nad nim przechodzi. Do ucisku może dojść w wyniku stanu zapalnego, obrzęku tkanek (np. pod koniec ciąży), a także uszkodzeń towarzyszących łokciowi tenisisty. Jeżeli jest to początek tej choroby, poprawę może przynieść relaksacja mięśni (rozluźnienie, najlepiej przez masaż). Gdy jest w zaawansowanym stadium, trzeba operacyjnie uwolnić mięsień, przecinając uciskające go pasmo.

Podawanie sterydów nie leczy łokcia tenisisty

Niejednokrotnie lekceważymy pobolewanie łokcia po dniu pracy. Idziemy do ortopedy, gdy ból staje się silny, i oczekujemy od niego natychmiastowego rozwiązania problemu, który nawarstwiał się latami. Do niedawna lekarze mogli spełnić nasze oczekiwania, podając sterydy w zastrzykach w okolice przyczepu ścięgna. Te silne leki przeciwzapalne szybko uwalniały od bólu, ale więcej było z nich szkody niż pożytku. Nie leczą, bo łokciowi tenisisty nie towarzyszy stan zapalny, natomiast wyłączają sygnał alarmowy – ból. Pacjenci wracali więc do czynności przeciążających rękę. Poza tym leki te działają destrukcyjnie na strukturę kolagenu, pogłębiają więc zmiany degeneracyjne. W przypadku łokcia tenisisty nie dają efektów nie tylko sterydy, ale także maści i żele o działaniu przeciwzapalnym oraz zabiegi fizykoterapeutyczne łagodzące stany zapalne, np. ultradźwięki, jonoforeza, krioterapia.

Regeneracja: masaże lub terapia wstrząsowa

Jest rzeczą zrozumiałą, że od kiedy wiemy, iż łokieć tenisisty nie jest procesem zapalnym, leczy się go inaczej niż kiedyś. Jeśli ortopeda stwierdzi, że ból związany jest tylko z przemęczeniem ręki, zaleca odpoczynek i miorelaksację, czyli głęboki masaż rozluźniający mięśnie, wykonywany przez terapeutę. Już po 2–3 zabiegach powinniśmy poczuć ulgę. Warto się nauczyć takiego masażu i potem powtarzać go samemu w domu. Jeżeli ból związany jest z samym przyczepem, ortopeda zleca wykonanie USG i w zależności od wyników badania wybiera odpowiednią terapię. Gdy nie doszło jeszcze do naderwania przyczepu, ale są już zmiany zwyrodnieniowe, stosuje się metodę leczenia zwaną terapią wstrząsową (ESWT). Chore miejsce poddaje się działaniu fali uderzeniowej pobudzającej tkanki do regeneracji.

Dziury w ścięgnie można załatać

W przypadku zerwania fragmentów przyczepu i powstania w ścięgnie ubytku stosuje się metodę, która pozwala uzupełnić go blizną. Pod kontrolą USG wstrzykuje się w uszkodzone ścięgno czynniki wzrostu uzyskane z krwi własnej pacjenta (osocze bogatopłytkowe). Potem ścięgno wielokrotnie się nakłuwa. Regeneracja jest możliwa tylko wtedy, gdy czynniki wzrostowe spotkają się z krwią własną pacjenta. W czasie tworzenia się blizny trzeba maksymalnie oszczędzać rękę. Ortopeda określa, co można robić, a czego nie na danym etapie leczenia, i zaleceń tych należy bezwzględnie przestrzegać. Jeżeli jest za późno na takie terapie, wykonuje się operację polegającą na całkowitym odcięciu przyczepu i wycięciu zdegenerowanej tkanki razem z okostną. Wówczas ścięgno się lekko zsuwa (o ok. 0,5 cm), jego koniec sam się skleja blizną z kością, a naprężenie mięśnia spada. Po takim zabiegu rękę trzeba unieruchomić na 3 tygodnie. Po 3 miesiącach można wrócić do pracy.

To ci się przyda

Jak pracować przy komputerze

Jeśli chcesz uniknąć łokcia tenisisty, a także zespołu cieśni nadgarstka, układaj przedramiona na blacie biurka. Tylko łokieć powinien się znajdować poza jego powierzchnią, aby nie było ucisku na nerw łokciowy. Klawiatura powinna być płaska. Chodzi o to, aby dłonie były jak najmniej odchylone do góry, ponieważ zwiększa to o 80 proc. napięcie mięśni, co prowadzi do ich przeciążenia.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Czester
|

A ja myślę, że największy wpływ na staw łokciowy mąja fazy księżyca.

Bartek Bednarczuk
|

Łokieć uleczony, ale w głowie wciąż bałagan.

Tomek
|

Mnie uleczyla Pani Danuta Prokop z Banina z Gabinetu naturalnego uzdrawiania , polecila mi wszystkie książki chanelingu , są one pomocne w uzdrowieniu , chanelingowcy uważają oraz ona jako psychotronik-astrolog że przyczyną łokcia tenisisty jest nie siedzenie przy komputerze tylko zbyt duże spożycie miesa , tego schorzenia nie maja wegetarianie którzy jak są informatykami to są cale zycie zdrowi, pomaga na to schorzenie tylko dieta owocowo warzywna oraz codzienna suplementacja naturalną witaminą C z owoca amerykańskiej ACEROLI ,chanelingowcy uwazaja oraz REIKI ze przyczyna tego schorzenia tkwi w obcym białku zwierzęcym które jest nieprzyswajalne dla człowieka i jest odrzucane tak jak przeszczep w wyniku czego dochodzi do ropni i zapaleń .

Doświadczony pacjent
|

Borykam się z problemem od niemal 3 lat. Wykonuję pracę biurową przy komputerze. Staram się przedramię całe opierać o blat. Poza tym staram się także aktywnie wyleczyć łokieć: badania RTG, USG, nie przeciążanie łokcia ćwiczeniami fizycznymi, bo te zwiększają uczucie bólu. Jeżeli nie wykonuję ćwiczeń fizycznych angażujących łokieć, w tym nie dźwigam ciężkich rzeczy, choćby zakupów, wówczas dolegliwości bólowych nie mam. Ortopeda wysyłał mnie na 3 z rzędu zabiegi rehabilitacyjne jak ultradźwięki, później jonoforeza i krioterapia, a przy zwracaniu mu uwagi że to średnio pomaga twierdził że muszę się już przyzwyczaić bo to wiek (40). Horror! Muszę spróbować tej fali uderzeniowej

Anka
|

Tak Ci się tylko wydaje

Małgosia
|

Ja leczyłam łokieć tenisisty płytkowym czynnikiem wzrostu zwanym inaczej osoczem bogatopłytkowym. Zdecydowałam się na zabieg z jego zastosowaniem i jest już lepiej.

Kinga
|

Od pewnego czasu dokuczał mi ból łokcia, jednak najpierw chciałam spróbować metod nieinwazyjnych, kupiłam sobie opaskę i okazała się bardzo pomocna, po kilku dniach noszenia tej opaski łokieć przestał boleć, teraz co jakiś czas zakładam ją profilaktycznie żeby ból nie wrócił.