Łokieć tenisisty. Nie musisz grać w tenisa, by mieć łokieć tenisisty

2019-11-07 13:22 Jolanta Dyjecińska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: dr Adrian Rymarczyk, ortopeda, traumatolog, właściciel Centrum Medycznego Achilles, operujący w Carolina Medical Center

Nazwa łokieć tenisisty jest myląca. Ból łokcia rzadko bowiem dotyka amatorów gry w tenisa. Za to łokieć tenisisty jest uznany za chorobę zawodową m.in. informatyków i pracowników biurowych. Mylne są też poglądy, że łokieć tenisisty to stan zapalny ścięgna i że najlepiej leczy się go sterydami.

Spis treści:

  1. Łokieć tenisisty to skutek zmian degeneracyjnych
  2. Łokieć tenisisty - skrajności niepożądane
  3. Łokieć tenisisty czy inna przyczyna bólu łokcia
  4. Łokieć tenisisty- czy podawanie sterydów leczy?
  5. Łokieć tenisisty - regeneracja: masaże lub terapia wstrząsowa
  6. Łokieć tenisisty. Dziury w ścięgnie można załatać

Wokół choroby łokieć tenisisty nagromadziło się wiele fałszywych sądów. Pierwszy to przekonanie, że z powodu łokcia tenisisty cierpią miłośnicy tenisa. Stanowią oni zaledwie 10 proc. osób, u których stwierdza się łokieć tenisisty. Większość chorych to pracownicy biurowi, informatycy, monterzy, mechanicy, dlatego też została ona uznana za chorobę zawodową.

Łokieć tenisisty to skutek zmian degeneracyjnych

Głównym objawem choroby jest ból z boku łokcia pojawiający się przy ruchach nadgarstka: chwytaniu czegoś ręką, zaciskaniu, obracaniu dłoni, unoszeniu jej części grzbietowej. W zaawansowanym stadium pojawia się on także w spoczynku. Przez całe lata w medycynie obowiązywał pogląd, że przyczyną bólu jest stan zapalny przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do kłykcia bocznego kości ramiennej.

Pod koniec lat 90. udowodniono, że pogląd ten jest błędny, ponieważ nie stwierdzono w okolicy przyczepu czynników zapalnych. Przyczyną łokcia tenisisty są bowiem zmiany degeneracyjne.

Uważa się, że wskutek przeciążeń i mikrourazów dochodzi do uszkodzeń struktury włókien kolagenowych ścięgien i nieprawidłowego ukrwienia okolicy przyczepu zwanej entezą (dlatego schorzenie to lekarze nazywają entezopatią). Skąd się jednak bierze ból, jeśli nie ma stanu zapalnego, a samo ścięgno nie jest unerwione? I ta zagadka została wyjaśniona.

Procesowi degeneracyjnemu towarzyszy wydzielanie białek, które chemicznie drażnią okoliczne tkanki, wywołując ból. Za jego powstanie odpowiada też tworzenie się patologicznych nerwów i naczyń krwionośnych.

Łokieć tenisisty - skrajności niepożądane

Są dwie przyczyny zmian degeneracyjnych. Pierwsza z nich (najczęstsza) to długotrwałe przeciążanie ręki wskutek wykonywania czynności wymagających ruchów nadgarstka, takich jak pisanie na komputerze czy wkręcanie śrubek. Prowadzi ono do zbyt dużego napięcia mięśni i mikrourazów ścięgien oraz przyczepu. Organizm uruchamia proces samonaprawy, ale w miejscach uszkodzeń powstaje tkanka znacznie słabsza od zdrowej (np. włókna kolagenowe mają zmienioną strukturę).

Jeśli ręka dalej będzie przeciążana, dochodzi do naderwań ścięgien, zwapnienia przyczepu, utworzenia się patologicznych naczyń krwionośnych.Przyczyną łokcia tenisisty może być jednak nie tylko zbyt duże, ale i zbyt małe obciążanie ręki pracą.

Prowadzi ono do zmian o charakterze zanikowym – rzadko wykorzystywane mięśnie oraz ścięgna słabną i zanikają. Dlatego jeśli ktoś stroniący od aktywności fizycznej zabierze się np. do skręcania nowych mebli, może dojść do naderwania ścięgna nieprzyzwyczajonego do takiego wysiłku.

Zdaniem eksperta
Dr Adrian Rymarczyk, ortopeda, traumatolog,  właściciel Centrum Medycznego Achilles, operujący w Carolina Medical Center.

Autor: Dr Adrian Rymarczyk, ortopeda, traumatolog, właściciel Centrum Medycznego Achilles, operujący w Carolina Medical Center.

W obu przypadkach (przeciążenia i niedociążenia) nagłe szarpnięcie, np. przy wyjmowaniu walizki z bagażnika, czy luku bagażowego w samolocie albo przy wykonywaniu ćwiczeń z hantlami lub ciężarkami może prowadzić do bezpośredniego uszkodzenia przyczepów prostowników nadgarstka. Najlepszym badaniem, oprócz badania lekarskiego, jest badanie USG, gdyż uszkodzenie to jest dobrze widoczne.

Fizykoterapia, która ma na celu działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe nie daje długotrwałych efektów. Samo odciążenie kończyny i liczenie na samo wygojenie w przypadkach urazów na tle zwyrodnieniowym też nie daje efektów. Natomiast gdy uraz jest nagły, a tkanka ścięgna nie jest zwyrodniała, odciążenie z użyciem temblaku plus usztywnienia nadgarstka w ortezie i użycie opaski odciążającej na przedramię może w niektórych przypadkach być wystarczające.

Natomiast jeśli powyższe leczenie nie będzie efektywne lub mamy do czynienia z uszkodzeniem na bazie degeneracji przyczepów ścięgna, należy sięgnąć po bardziej agresywne techniki leczenia: ostrzyknięcie płytkopochodnymi czynnikami wzrostu (PRP), uzyskiwanymi z krwi własnej pacjenta, ESWT czyli extracorporeal shock wave terapy (fala uderzeniowa, potocznie zwana młotkowaniem).

PRP można zastosować w obu rodzajach uszkodzeń przyczepu ścięgna. Natomiast falę uderzeniową stosujemy jedynie w przypadku zmian zwyrodnieniowych, bez rozrzedzenia struktury ścięgna. W obu przypadkach konieczne jest wykonanie USG przed podjęciem decyzji o sposobie leczenia. Po obu zabiegach bardzo ważne jest przestrzeganie specjalnego protokołu odciążenia i rehabilitacji.

Jeżeli wszystkie powyższe techniki zawiodą, pozostaje nam wykonanie operacji, tzw. „na otwarto”. Polega ona na oczyszczeniu tkanki uszkodzonej przyczepu ścięgna, odnerwienia przyczepu i nawierceniu w kości otworów dla uwolnienia komórek macierzystych pochodzenia szpikowego.

Łokieć tenisisty czy inna przyczyna bólu łokcia

Powodem dolegliwości w okolicy nadkłykcia bocznego łokcia może być nie naprężony mięsień lub naderwany przyczep, ale uciśnięcie gałązki nerwu promieniowego przez łukowate pasmo tkanki łącznej, które nad nim przechodzi.

Do ucisku może dojść w wyniku stanu zapalnego, obrzęku tkanek (np. pod koniec ciąży), a także uszkodzeń towarzyszących łokciowi tenisisty. Jeżeli jest to początek tej choroby, poprawę może przynieść relaksacja mięśni (rozluźnienie, najlepiej przez masaż). Gdy jest w zaawansowanym stadium, trzeba operacyjnie uwolnić mięsień, przecinając uciskające go pasmo.

To ci się przyda

Jak pracować przy komputerze

Jeśli chcesz uniknąć łokcia tenisisty, a także zespołu cieśni nadgarstka, układaj przedramiona na blacie biurka. Tylko łokieć powinien się znajdować poza jego powierzchnią, aby nie było ucisku na nerw łokciowy. Klawiatura powinna być płaska. Chodzi o to, aby dłonie były jak najmniej odchylone do góry, ponieważ zwiększa to o 80 proc. napięcie mięśni, co prowadzi do ich przeciążenia.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Czester
|

A ja myślę, że największy wpływ na staw łokciowy mąja fazy księżyca.

Bartek Bednarczuk
|

Łokieć uleczony, ale w głowie wciąż bałagan.

Tomek
|

Mnie uleczyla Pani Danuta Prokop z Banina z Gabinetu naturalnego uzdrawiania , polecila mi wszystkie książki chanelingu , są one pomocne w uzdrowieniu , chanelingowcy uważają oraz ona jako psychotronik-astrolog że przyczyną łokcia tenisisty jest nie siedzenie przy komputerze tylko zbyt duże spożycie miesa , tego schorzenia nie maja wegetarianie którzy jak są informatykami to są cale zycie zdrowi, pomaga na to schorzenie tylko dieta owocowo warzywna oraz codzienna suplementacja naturalną witaminą C z owoca amerykańskiej ACEROLI ,chanelingowcy uwazaja oraz REIKI ze przyczyna tego schorzenia tkwi w obcym białku zwierzęcym które jest nieprzyswajalne dla człowieka i jest odrzucane tak jak przeszczep w wyniku czego dochodzi do ropni i zapaleń .

Doświadczony pacjent
|

Borykam się z problemem od niemal 3 lat. Wykonuję pracę biurową przy komputerze. Staram się przedramię całe opierać o blat. Poza tym staram się także aktywnie wyleczyć łokieć: badania RTG, USG, nie przeciążanie łokcia ćwiczeniami fizycznymi, bo te zwiększają uczucie bólu. Jeżeli nie wykonuję ćwiczeń fizycznych angażujących łokieć, w tym nie dźwigam ciężkich rzeczy, choćby zakupów, wówczas dolegliwości bólowych nie mam. Ortopeda wysyłał mnie na 3 z rzędu zabiegi rehabilitacyjne jak ultradźwięki, później jonoforeza i krioterapia, a przy zwracaniu mu uwagi że to średnio pomaga twierdził że muszę się już przyzwyczaić bo to wiek (40). Horror! Muszę spróbować tej fali uderzeniowej

Anka
|

Tak Ci się tylko wydaje

Małgosia
|

Ja leczyłam łokieć tenisisty płytkowym czynnikiem wzrostu zwanym inaczej osoczem bogatopłytkowym. Zdecydowałam się na zabieg z jego zastosowaniem i jest już lepiej.

Kinga
|

Od pewnego czasu dokuczał mi ból łokcia, jednak najpierw chciałam spróbować metod nieinwazyjnych, kupiłam sobie opaskę i okazała się bardzo pomocna, po kilku dniach noszenia tej opaski łokieć przestał boleć, teraz co jakiś czas zakładam ją profilaktycznie żeby ból nie wrócił.